Ulkomaat

Ruotsalaisseura jäädyttää Mika Kohosen pelinumeron – ”Yksikään pelaaja ei ole ollut yhtä tärkeä”

12.06.
2015
0 Kommenttia
8
Ulkomaat
Mika Kohosen pelinumero 29 nostetaan Fyrishovin kattoon. Kuva: perwiklund.se

Mika Kohosen pelinumero 29 nostetaan Fyrishovin kattoon. Kuva: perwiklund.se

Storvreta IBK on ilmoittanut jäädyttävänsä Suomeen ja SPV:hen siirtyvän Mika Kohosen pelinumeron 29. Jäädytysseremonian ajankohta on vielä auki, mutta seura halusi ilmoittaa asiasta jo nyt kunnioittaakseen Kohosen uraa uppsalalaisjoukkueessa.

– Haluamme ehdottomasti kunnioittaa Mikan aikaa Storvretassa. Yksikään pelaaja ei ole ollut yhtä tärkeä seuran kasvamisessa ja menestyksessä, Storvretan puheenjohtaja Mats Åkerlund kommentoi seuran kotisivuilla.

– Mika on ollut kaupungin salibandyn johtava hahmo ja erinomainen esimerkki nuorille pelaajillemme kymmenen vuoden ajan. Itse seremonian ajankohta on vielä auki, koska odotamme Mikan ensin päättävän aktiiviuransa.

Storvreta IBK jäädytti viime kauden aikana myös Hannes Öhmanin pelinumeron.

Lue myös
Mika Kohosen Storvreta-ura loppui tylysti – kiittää silti ruotsalaisseuraa kirjeessään
Innebandymagazinet.se: Storvreta: ”Vi kommer hylla Mika i Fyrishov”

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Jonne Lehtimäki
Jonne Lehtimäki
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö
Asemapaikka: Frankfurt am Main
Twitter: @jonleh

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.