Liigat

Tässä on mestareiden ensi kauden joukkue – Hulmi ei jatka Seinäjoella, Kivirannan kohtalo epäselvä

06.06.
2015
29 Kommenttia
2
Liigat
Tuukka Kivirannan nimi uupui SPV:n lauantaina julkaistun tulevan kauden joukkueen kokoonpanosta. Kuva: Mika Hilska

Tuukka Kivirannan nimi uupui SPV:n lauantaina julkaiseman tulevan kauden joukkueen kokoonpanosta. Kuva: Mika Hilska

SPV julkaisi tulevan kauden joukkueensa tänään Seinäjoen Halpa-Hallissa. Uusia nimiä ei esitelty, mutta viime vuoden mestarin pelaajarunko pysyy pääosin samana kuin viime kaudella.

Janne Hulmi ei jatka Seinäjoella, kuten Pääkallo.fi:n uutisessa arvioitiin aiemmin lauantaina. Hulmi oli voittamassa joukkueen kanssa kolmea Suomen mestaruutta ja pelasi isossa roolissa vuodesta toiseen. Toinen nimekäs lähtijä on Ruotsiin lähtevä Juha Kivilehto. Uutena pelaajana joukkueen kokoonpanossa nähdään Suomeen palaava Mika Kohonen.

Erikoista on se, että Tuukka Kivirannan nimi uupuu listalta, eikä Kivirantaa mainita seuran sivujen uutisessa. Kiviranta sanoi Pääkallo.fi:lle Suomen mestaruuden ratkettua, että ei ole varma uransa jatkosta. Niko Mäkelä, Niko Raunio ja Sami Kujala ovat myös poissa tulevan kauden joukkueen vahvuudesta.

SPV julkaisi myös kahdeksan pelaajan vahvuisen kesäharjoitusryhmän, joka pyrkii haastamaan joukkueen runkopelaajia.

SPV kaudelle 2015-2016

Hyökkääjät:
Hakala Tommi
Hankkio Jari
Härkönen Erik
Kohonen Mika
Kohonen Mikko
Koski Sami
Kuusela Ville
Myllymäki Henri
Mäkelä Teppo
Pelto-Arvo Jukka-Pekka

Puolustajat:
Hakonen Petri
Holopainen Jyrki
Karjala Harri
Kouvonen Jalo
Malkamäki Miika
Peltonen Eemeli
Henri Urmas

Maalivahdit:
Ihme Jarno
Kivimäki Julius

Valmennus:
Koponen Tommy Päävalmentaja
Pollari Matti Valmentaja
Jiri Kirsilä Fysiikkavalmennus

KESÄHARJOITUSRYHMÄSSÄ MUKANA:

Autio Janne (SPV A-JUN)
Koponen Tony (SC ALAJÄRVI)
Lassila Jussi (SPV A-JUN)
Noponen Visa (SPV A-JUN)
Nyrhinen Henrik (SPV A-JUN)
Renko Verneri (SPV A-JUN)
Saarela Miko (Nurmo Jymy)
Välisaari Valtteri (SPV A-JUN)

Päivitetty 18.14: Henri Urmaksen nimi uupui SPV:n alkuperäisen uutisen listalta. Urmas siis jatkaa Seinäjoella. Fysiikkavalmentaja Jiri Kirsilä uupui myös alkuperäiseltä listalta.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Pääkallo.fi
Pääkallo.fi
Jutun kirjoittajana Pääkallo itse.
Pääkallolle!!
06/06/2015
Valmennuksesta puuttuu Fysiikkavalmentaja Jiri Kirsilä! Todella tärkeä osa joukkuetta!
Juha
06/06/2015
Nyt copypaste ei ole tainnut onnistua, koska SPV:n linkittämässä jutussa on Urmas listoilla...
fyt
06/06/2015
Onpa kapea rinki
Silmä
06/06/2015
Ei ollut Urmas aiemmin SPV:n listallakaan.
Kani
06/06/2015
Kesäringin Koponen sukua Tommylle? Hulmin näin Tepsin kesäreeneissä. Jollain tietoa onko siirtymässä vai vetääkö vain kesän siellä?
Varma tieto
06/06/2015
Kujala, Mäkelä ja Raunio tehneet sopparin SB Vaasaan.
007
07/06/2015
mikään ei oo niin varmaa kuin epävarma:)
Nimeni ei ole Bond
07/06/2015
Kapee on. Ei tule riittämään toi porukka, jos meinaa jotain voittaakin. Ainoastaan maalivahtipeli on nyt huippua. Ei saa Koponen tosta porukasta irti tappavia, riistäviä ja karvaavia hyökkäyskärkiä, ei juonikasta, VAUHDIKASTA keskushyökkääjää, eikä kyllä pallovarmaa puolustustakaan. Kiviranta, Kivilehto ja Hulmi olivat kiistatta viime kauden tärkeimmät pelaajat, ja Kohonen ei paikkaa niistä ketään.
Tietäjä
07/06/2015
Juu ei mitää saumoja voittaa pokaalia! Asiantuntijat täällä taas kommentoi :)
Kannu
07/06/2015
Kyllä tällä porukalla voi voittaa, mut voi joku muukin. Mietityttää vaan lähtiät, aika kovaa ukkoo.
S7
07/06/2015
Hakonen Petri
Holopainen Jyrki

Näitähän jossain vaiheessa huhuttiin muualle ja näiden kavereiden pitäminen rosterissa on Speven kannalta todellä hyvä asia. Ton tason pelimiehiä ois ollut vaikea korvata...
KOPONEN POHJALAISESSA
07/06/2015
Tänään juttua paikallisessa lehdessä ja Koponen toteaa Sami Kujalan osalta seuraavaa: SB Vaasaan siirtyvä Kujala on farmisopimuksen myötä myös meidän käytettävissä tarvittaessa. Eli Kujala ainakin Vaasaan.
ilkka kertoo
07/06/2015
Kiviranta neuvottelee ulkomaisen seuran kanssa. Jos sopimusta ei synny jatkaa SPV:ssä.
Junnu#8
07/06/2015
Ja Speven pelastus oli. Ettei Holopainen ja Ihme lähteneet vielä takkaisin Ouluun. Olisi ollut kovat menetykset!
Tieto
07/06/2015
Paikallisessa aviisissa oli meikän mielestä hieman aliarvioidusti kommentoitu Hulmin poistumista. Tommin suulla. Tuntuu jotenkin käsittämättömältä. Heppu on kuitenkin monen kullan ja mitalin yksi tärkeimpiä mahdollistajia. Toivottavasti kyse on joko toimittajan huonosta kirjoituksesta tai väärinymmärryksestä.
RAPU
08/06/2015
Kiviranta on pelannut koko uransa SPV:ssa ja ei ole ihme, jos haluaa urallaan vielä muutakin kokeilla. Ruotsiin, Sveitsiin vai minne on menossa?
Utelias
08/06/2015
Olisko jollain linkki tai mahdollisuus laittaa kuva Ilkan jutusta? Koitin etsiä mutta ei löytynyt.
Sami P.
09/06/2015
Kivirannan ja AIK:n neuvottelut karahtaneet kiville. Olisiko jatkopaperin paikka?
Alakatsomo
09/06/2015
Sveitsissä 5 seuraa haluaa kivirannan..
No haloo
10/06/2015
Jaa, että kuinka niin kapea rosteri. Lähestulkoon samalla jengillä SPV voitti pytyn keväällä. Ainoa todellinen menetys on Kivilehto, jolle ei näillä näkymin ole tulossa saman tason paikkaaja eli nuoret puolustajalupaukset saavat näyttöpaikan liigassa. Kohonen korvaa Hulmin ja Kivirannan kohtalo on vielä auki. Muut lähtijät Raunio, Mäkelä ja Kujala olivat käytännössä hyvin pienellä peliajalla koko viime kauden ja nyt SB Vaasan joukkueessa valmiina hyppäämään liigakentille farmisopimuksen kautta, jos SPV tarvitsee lisävahvistuksia. Ei tuo Seinäjokisten joukkue nyt ainakaan kovin paljon huonompi ole kuin viime kaudella.
fyt
10/06/2015
No haloo haloo. 17 kenttäpelaajaa = kapea rosteri. Ei tuo kovin montaa loukkia kestä, noiden junnujen varaan kun ei kannata laskea.
simo
11/06/2015
25 kesäringissä + 3 vaasaan + Kiviranta / Hankinta X = Noin 30 kenttäpelaajaa.
Puskista huutelija
11/06/2015
Näyttää nyt siltä että Kohonen oli niin kallis SPV:lle että seuralla ei ollut varaa Kivirantaan ja Hulmiin.
vk
11/06/2015
on valmentajia jolle koko joukkue on tärkeä ja sitten on niitä toisenlaisia valmentajia.
menin solmuun
11/06/2015
Oilersin kesäringissä näkyy olevan Raunio Niko. Täällä väitettiin, että Niko Raunio on tehnyt sopimuksen SB Vaasaan. Onko kyseessä yksi ja sama mies ja jos on, niin pelaako silti syksyllä Vaasassa?
Api
11/06/2015
Treenaa espoossa. Syksyllä taitaa pelata vaasassa
kaikkea kanssa
11/06/2015
Valoja nyt API. Treenaa Espoossa että olisi heti kauden alussa SPV:n käytettävissä. Just. Espoon ukkoja tulee olemaan.
toivevastustaja?
12/06/2015
Varmaan nyt jo kaikki muut toivoo saavansa pelata ensi kevään pleijareissa juuri SPV;tä vastaan! :)
Huikea joukkue!
12/06/2015
Kun vähän miettii noita SPV:n pelaajia kentällisittäin, niin onhan huikea jengi taas koossa. Ihme ja Kivimäki on sen luokan maalivahtikaksikko, että saman tason parivaljakkoa saa liigasta hakea eikä kyllä löydä. Toki kaikki mielenkiinto keskittyy nyt ykköskenttään; Kohonen-Kohonen-Koski, Holopainen-Kouvonen. Mutta ei ole heikkoja muutkaan kentät. Kakkosessa Kuusela-Hakala-Härkönen, Hakonen-Karjala ja kolmosessa Pelto-Arvo-Mäkelä-Myllymäki, Malkamäki-Urmas. Onhan siinä rosteria kerrakseen, kun vielä Hankkio istutetaan kakkoseen toipumisen jälkeen. Toki moni loukkaantuminen ei ole yhtäaikaa toivottavaa, mutta kyllä haastajaryhmästä ja farmista aina pari kolme pelaajaa saadaan tarvittaessa nostettua edustukseen helposti ja varmasti hoitavat hommansa.

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.