Liigat

Seitsemän SM-kullan valmentajavelhon yllättävä loikka: siirtyy Ruotsiin kehittämään pelaajia

15.04.
2016
9 Kommenttia
8
Liigat
Mika Ahonen ei ole mukana fuusioseura EräViikinkien toiminnassa ensi kaudella. Kuva: Juhani Järvenpää

Mika Ahonen ei ole mukana fuusioseura EräViikinkien toiminnassa ensi kaudella. Kuva: Juhani Järvenpää

Jos huippusalibandyn pelaajamarkkinoilla käy perinteinen keväinen kuhina, niin liikettä on myös valmentajarintamalla. Kevään toistaiseksi mielenkiintoisin suomalainen valmentajasiirto siirtää katseet länsinaapuriin.

Pääkallo.fi:n saamien vahvistettujen tietojen mukaan SSV:n (ja Viikinkien) monivuotinen päävalmentaja Mika Ahonen, 44, luotsaa ensi kaudella Ruotsissa. ”Amun” uusi seura on suomalaisille tuttu FC Helsingborg.

Ahosen titteli on ruotsalaisittain ”talangansvarig” eli vapaasti käännettynä talenttivastaava. Ahosen päähuomio on pelaajien henkilökohtaisessa kehittämisessä koko seuran osalta. Hän vetää muun muassa seuran aamutreenejä. Ahonen on myös mukana Helsingborgin miesten Superliiga-joukkueen valmennustiimissä. Päävalmentaja hän ei ole.

Helsingborgissa palloilee suomalaispelaajista ensi kaudella ainakin Juha Kivilehto ja Jami Manninen, jonka siirrosta Sveitsistä Ruotsiin Pääkallo.fi kertoi reilu viikko sitten. Huhua myös liikkunut mahdollisista muista suomalaispelaajista ensi kauden osalta. Kivilehto toimii myös seuran urheilupäällikkönä.

Mika Ahonen ehti valmentaa SSV:tä (ja Viikinkejä) peräti kymmenen kautta. Kuva: Juhani Järvenpää

Mika Ahonen ehti valmentaa SSV:tä (ja Viikinkejä) peräti kymmenen kautta. Kuva: Juhani Järvenpää

Tällä kaudella Kivilehdon lisäksi Helsingborgin riveissä viilettivät Jani Kukkola, Asser Jääskeläinen ja Mika Moilanen, mutta trio vaihtaa maisemaa kesän aikana.

Vaikka Ahosen johtama Viikingit hyytyi tänä keväänä neljänneksi, niin hän on yksi Suomen salibandyhistorian menestyneimmistä valmentajista. Palkintokaapista löytyy yhteensä kymmenen Suomen mestaruutta, joista seitsemän on tullut päävalmentajana. Liigatasolla hän valmentanut SSV:n lisäksi VFT:tä, Oilersia ja HIFK:ta.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Jussi Ojala
Jussi Ojala
Twitter: @ojalajus
JooJoo
15/04/2016
Hyvää reissua Amu!
Hesus
15/04/2016
Kyllä Moilanen viilettää vielä ens kaudellaki!
Msy
15/04/2016
Olisi kyllä ollut Suomen suurimman rakennusvaiheessa minun ensimmäinen valinta, mutta onnea matkaan Amulle.

Onko markkinoilla tarjolla meritoituneita vai pelkästään lupauksia.
S7
15/04/2016
Kiitos AMU! Hattu pois päästä ja iso kumarrus täältä. Hyvää onnea ja matkaa kohti uusia haasteita, kaikki hyvä loppuu aikanaan ja ehkä tässä kohtaa tämä oli ihan hyvä juttu näin! Kivilehdolta pelimiehen veto, Amu on kuitenkin yksi parhaista suomalaisista valmentajista ja melkoinen velho taikomaan menestyviä joukkueita(no joo mestaruuksia ei oo tullut viime vuosina, mutta 13krt putkeen välierissä ei jätä paljoa selittelyille sijaa!)
S7
15/04/2016
MSY: Kyllä mä sanon, että Korsman tulee olemaan mies paikallaan ja sehän on päävalmentaja sata varmasti!
Grankulla
15/04/2016
Toivon mukaan oikea titteli on "talangansvarig" eikä "talangasvarig"
Msy
15/04/2016
Korsmanilta haiskahtaa. Toivottavasti onnistuu.

Erittäin mielenkiintoista on seurata minkälaisen joukkueen EV saa kasaan.
KimmoQ
15/04/2016
Tehnee hyvää myös kielitaidolle. Tsemiä Amulle!
Jes
15/04/2016
Amuhan onkin juuri tunnettu siitä miten toimitaan ei valmiiden pelaajien kanssa?

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.