Divarit

Suomen yhdeksänneksi suurimmalle salibandyseuralle merkittävä kunnianosoitus

17.01.
2017
0 Kommenttia
0
Divarit
PHSB:llä oli aihetta juhlaan Päijät-Hämeen Liikunnan ja Urheilun Urheilugaalassa. Kuva: PHSB.

PHSB:llä oli aihetta juhlaan Päijät-Hämeen Liikunnan ja Urheilun Urheilugaalassa. Kuva: PHSB.

Päijät-Hämeen Liikunnan ja Urheilun Urheilugaalassa valittiin alueen vuoden urheiluseura. Kunnianosoitus suunnattiin tällä kertaa paikalliselle salibandyseuralle.

Vuoden urheiluseuran tittelin sai Päijät-Hämeen Salibandyseura. PHSB-lyhenteellä paremmin tunnetun seuran miesten edustusjoukkue pelaa kakkosdivaria ja naisten edustus Divaria.

Seuran riveissä lajia harrastaa kaikkiaan lähes 740 lisenssipelaajaa. Viime kesän listauksessa PHSB oli Suomen salibandyseuroita yhdeksänneksi suurin. Seuran kerhotoiminnan levittäminen kaupunginosiin, matalan kynnyksen harrastamien sekä seuran jäsenmäärän suuri kasvu olivatkin keskeisimmät kriteerit kunnianosoituksen myöntämiselle.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Ilkka Kittilä
Ilkka Kittilä
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Vaasa

Twitter: @ilkkakittila

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.