Liigat
Vahvistus välierien alla – SPV-vahdin kausi ohi
2017

Julius Kivimäki ei pue enää maalivahdin vermeitä päälleen tällä sesongilla. Kuva: Juha Käenmäki.
Seinäjoen Peliveljet ja EräViikingit kohtaavat tänään perjantaina ensimmäistä kertaa miesten Salibandyliigan välierissä. Välierät ja mitalipelit SPV joutuu pärjäämään ilman ykkösmaalivahtiaan Julius Kivimäkeä.
Kivimäki sai puolivälieräsarjassa Oilersia vastaan kovan tällin espoolaishyökkääjä Eromon Agbomeirelen ajettua hänen ylitseen melkoisella vauhdilla. Jo aiemmin Ilkka uutisoi, että Kivimäen kausi saattaa olla ohi. Tänään Kivimäki itse julkaisi Instagram-päivityksen, jossa hän toteaa kautensa päättyvän leikkauspöydälle. Kyse on Pääkallo.fi:n tietojen mukaan olkapääleikkauksesta.
Ensimmäisen kautensa SPV:n ykkösmaalivahtina pelannut Kivimäki pelasi tällä kaudella runkosarjassa 19 ottelua torjuntaprosentilla 77,62 ja päästettyjen maalien keskiarvolla 4,84/ottelu. Pudotuspeleissä hän ehti pelata kolmessa ottelussa torjuen 79,1 prosentin varmuudella.
Torjuntavastuun tolppien välissä kantaa loppukauden ajan Hannes Hannula ja hänen varavahtinaan toimii tänään A-juniori Ossi Lallukka. Oilers-sarjassa kakkosvahtina oli toinen A-juniorivahti Juuso Pellinen.
—
Kivimäen Instagram-päivitys:
#1 uhri ylikovan pelaamisen uhri.
Kiekossa jos tämä olisi tapahtunut niin olisi ollut joukkotappelu kentällä.
Lisää pitää tulla loukkaantumisia ennen kuin herätään ja aletaan noudattamaan pelisääntöjä!
Eihän kukaan nyt ole tota mieltä, että Oilersin valmennus käskee a-junnu pojan penkiltä ajelemaan vastustajan veskarin?! Älyhoi vaikka ruma ajelu olikin, silti aivan täysi vahinko.