Divarit

SB Vaasalle uusi päävalmentaja seuran sisältä – toiminnanjohtaja hyppää Divari-joukkueen luotsiksi

21.04.
2018
8 Kommenttia
1
Divarit

SB Vaasa joutui käynnistämään uuden päävalmentajan etsinnän pikavauhdilla. Kuva: Ari Honkonen

Miesten Divarissa pelaava SB Vaasa nimitti uudeksi päävalmentajakseen Jukka Leinon. Seura kertoi asiasta perjantaina tiedotteessaan. Leino työskentelee myös seuran toiminnanjohtajana.

Valmentajanhakuprosessi käynnistyi nopeasti, kun maaliskuun lopussa seura kertoi, ettei Jani Lipsanen jatka edustusjoukkueen päävalmentajana. Lipsanen muutti perheineen Ouluun, ja hän valmentaa jatkossa OLS:n Salibandyliiga-joukkuetta.

Seuran hallitus antoi tukensa Leinon valinnalle. Ensi kauden ajan hänellä on siis tuplarooli, kun hän jatkaa toiminnanjohtajan tehtäviä.

– Onhan tässä vähän sellainen Pentti Matikaismainen olo, kun ensin etsin uutta valmentajaa ja lopulta hyppään itse puikkoihin. Vaikka tämä ei olekaan ideaalitilanne lähtökohdiltaan, niin missään nimessä ei ole mistään välikaudesta kysymys. Joukkue pyritään rakentamaan mahdollisimman iskukykyiseksi ja tahtotila on tälläkin kaudella menestyä Divarissa ja rakentaa pitkäjänteisellä otteella seuran tulevaisuutta, Leino sanoi SB Vaasan tiedotteessa.

Vaasalasseura aikoo käynnistää seuraavan kauden päävalmentajan etsinnän hyvissä ajoin tulevan sesongin aikana.

Tekstiä muokattu 21.4. klo 10.28. Jani Lipsanen muutti perheineen Ouluun, ei Jukka Leino.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Anssi Karjalainen
Anssi Karjalainen
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Jyväskylä

Twitter: @A_Karjalainen
Takapiru
21/04/2018
Kakkoseen....
Ulvilan ulsteri
21/04/2018
Porin Karhuveljet tämä mies pudotti aikoinaan jo 2 divariin, mahtaa SB Vaasalle käydä kuin Wasalandille???
Koulupoika
21/04/2018
Leino muutti perheineen Ouluun ja aloittaa olsin valmentajana? Mitäää?? Valmentaa sekä Vaasaa että olsia?? Ja eikai oo edes perheellinen
Josballa
21/04/2018
Myös sopimuksia julkaistu.
Koulupoika
21/04/2018
Kiitos korjauksesta pääkallo. Olin hetken ihan sekasin
Vaasan veri
21/04/2018
Mikä mahtaa olla Vaasan pelaajien sopimustilanne?
Mr. Dimension
21/04/2018
Muistan hyvin kauden 13-14, jolloin Karhuilla oli paperilla tosi kova joukkue divariin ja Leino onnistui pudottamaan jengin kakkoseen. Ei se tietenkään sataprosenttisesti valmentajan vika ole, muttei kyllä mikään erinomainen meriittikään ole.
Se on mä
22/04/2018
Oli myös yksi niistä, ketä oli nostamassa Rauman Salba kohti liigaa. Meriitti se on sekin.

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.