Liigat

SPV nappasi siirtomarkkinoiden kuumimman nimen – Eero Kosonen siirtyy Seinäjoelle

14.04.
2018
72 Kommenttia
6
Liigat

Eero Kosonen palaa Suomeen. Kuva: perwiklund.se

SPV julkisti lauantaina siirtomarkkinoiden toistaiseksi kovimman hankinnan, kun se kiinnitti maalivahti Eero Kososen, 31, maalinsa suulle. Kososen sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

Kosonen pelasi viimeiset kolme kautta Ruotsin liigan Växjö Vipersissa. Suomen maajoukkueen ykkösvahti on edustanut Suomessa aiemmin Happeeta vuodet 2008-2015 ja NST:tä vuodet 2004-2008. Hieman erikoisena kuriositeettina voidaan nostaa esille se, että Kosonen aikoo tiettävästi asettua asumaan pääkaupunkiseudulle.

Växjössä parhaaksi saavutukseksi jäi viime kevään hopeamitali. Tällä kaudella joukkueen tie nousi pystyyn puolivälierissä.

Henkilökohtaisella tasolla lappeenrantalaislähtöinen Kosonen on kerännyt kunniaa viime vuosina, sillä veräjänvartija arvostettiin vuonna 2016 maailman toiseksi parhaaksi salibandypelaajaksi ja vuonna 2017 maailman neljänneksi parhaaksi pelaajaksi. Molempina vuosina sijoitus oli korkein maalivahtien kategoriassa. Kosonen valittiin Ruotsin liigan parhaaksi maalivahdiksi kaudella 2016-2017.

Suomen liigassa Kosonen juhli SM-kultaa vuonna 2014 ja SM-hopeaa seuraavana keväänä. MM-kisoissa Kosonen on saavuttanut kultaa vuonna 2016 sekä hopeaa vuosina 2012 ja 2014. Kosonen valittiin parhaaksi suomalaiseksi salibandypelaajaksi urheilutoimittajien toimesta vuonna 2015.

Puolivälierissä Nokian KrP:lle pudonneen SPV:n maalivahtitriossa nähdään ensi kaudella myös Nurmon Jymystä siirtynyt Rasmus Hasu. SPV on julkistanut viime viikkoina tukun jatkosopimuksia ja tuorein niistä on perjantaina julkaistu Sami Kosken jatkosopimus.

SPV:n livelähetystä voit seurata tästä:

SPV:n uutinen

Juttua muokattu 14.4. klo 19.27. Hannes Hannulalla ei ole tällä hetkellä julkaistua sopimusta ensi kaudesta SPV:n kanssa.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen
Ööö
14/04/2018
Miksi ? Spevelle hyvä hankinta mutta... Huoh
Jaken ranne
14/04/2018
Hasu saa sit istuu penkillä.jymys olis saanu pelata
Äää
14/04/2018
Niiin? Mikä nyt oli ongelma? Itse vastasit omaan kysymykseesi.
Punanen
14/04/2018
Sopimus jonka pystyy lupaamaan ja myös toimittamaan sen minkä lupaa. Koponen ja kumppanit osaa rekryprosessit... ei kait siinä muuta.
#51
14/04/2018
Kova kaappaus Peliveljiltä, mutta täytyy sanoa ettei tässä siirrossa ollut kyllä mitään järkeä Kososen kannalta.
Why not
14/04/2018
Jos riittävästi maksetaan, niin onhan se järkevää ottaa rahat pois kuleksimasta.
Viisykköselle
14/04/2018
Tiedät siis itse paremmin ku EK mikä hänen kannaltaan oli paras ratkaisu? Kaikki ei ole aina mustavalkoista kuin miltä näyttää. Mielestäni Fiksu soppari sitoutuen vain yhteen vuoteen, jonka jälkeen voi tarvittaessa miettiä uusia vaihtoehtoja. Hyvä kiinnitys SPV:ltä!
Paluumuuttajia
14/04/2018
Eiköhän Kosonen keskity seuratoimintaan ja vetää junnuille kesä- ja mv leirejä. Mainosarvoa ja pääsylipputuloa kuten tennispelaaja teki clasussa. Jos nyt Hannulan ja Hasun syrjäyttää niin toivottavasti peli kulkee ettei käy kuten Nupille krp:ssä. Nimekäs hankinta any way.
Miten
14/04/2018
Maalivahti arvokkain eikös se helpoin pelipaikka. Yhtä hyvä hankinta olisi Jarkko Monthan Nst:stä ollut. Tässä voisi esimerkkinä sano ettei Pohjois-Karjalan parhaiden urheilijoiden listoille salibandymaalivahti Jani Naumanen mahtunut vaikka taisi maailmanmestaruuden lajissaan saada olisiko noin vuosi sitten tai vähän reilu tuosta äänestyksestä.
Tonttu T
14/04/2018
Hyvä kun ottaa rahat pois Pohjanmaalaisilta niin on sitten sen jälkeen varaa pelata jossain missä pelaajille ei makseta kovin kummallisia summia.
Tietäjä
14/04/2018
Eiköhän Hannulan harteille jää pullojen kantaminen huollossa. Peliaikaa ei ole saamassa Kososen tai Hasun takana. Ja farmissakin on Kivimäki ja Viitala.
Kolmas pyörä.
14/04/2018
Siis kolme veskaria? No Hannulalla ei oo käyttöä.
Paluumuuttajia:lle
14/04/2018
En kyllä häntä laittaisi maalivahteja valmentamaan, harvat pelaa enää Kososen tekniikalla sillä se soveltuu ainoastaan erittäin suuriin maalivahteihin.
Thompson
14/04/2018
Ei kai se niin ole että maalivahti osaa opettaa vain omaa torjuntatyyliään! Jokaiselle maalivahdille tulee luoda tyyli omien avujen mukaan. Perustekniikat on kuitenkin kaikille samat!
Thompsonille
14/04/2018
Ei sinänsä, tässä tapauksessa en vain usko että hän osaisi valmentaa muuta kuin perusasiat koska hänen ei ole tarvinnut miettiä tekniikkaa kovinkaan paljon.
Jerry
14/04/2018
Kysymys niille, jotka sanovat, että Kososen siirrossa Seinäjoelle ei ole järkeä Kososen itsensä kannalla. Miksi ihmeessä ei olisi? Huippuorganisaatio, jolla kassa kunnossa eli rahallisesti Suomessa tuskin paremmin ei pystyttäisi maksamaan kuin Classicissa. SPV:ssä saa ehdottoman ykkösmaalivahdin aseman. Kaupungissa huikea lajikulttuuri ja fanaattinen kotiyleisö, jolta Kosonen tulee saamaan vankkumattoman tuen. Joukkueessa menestysnälkää ja voittamisen kulttuuria hyvässä suhteessa. Siirtomarkkinoiden jälkeen SPV vahvin ehdokas ensi kevään finalistiksi. Mitä muita syitä siirrolle vielä olisi pitänyt olla?
salah
14/04/2018
Klassista SPV:tä. Ensin hankitaan divarin paras maalivahti, joka nuorikin vielä ja istutetaan sitten todennäköisesti penkillä lähes koko kausi. Ei näin.
14/04/2018
Hasu on kyllä varmasti tiennyt tilanteen. Tpttakai seura hankkii pathaat mitä saa...
Outoa
14/04/2018
Outoa että kaikki nämä ex-happeelaiset valitsee ennemmin SPV:n kuin Happeen, saattaa siis olla että Happeessa on jotain vikana? Taustat huonosti hoidettu, petetyt lupaukset? Ei uskoa toimintaan? Tietääkö joku mistä kyse, tosin onhan Happeella ollut niitä rahavaikeuksia ja joka toinen vuosi saa jännittää että saako ne liigalisenssin?
Moro
14/04/2018
#51 perusteluja väitteelle? Itse en keksi.
Ne piirtää, jolla on liitua
14/04/2018
Tottakai Koponen hankkii parhaan mahdollisen joukkueen. Miesten edustusjoukkue ei ole mikään "kaikki pelaa"-jengi. Hasu tiesi mihin on tulossa ja halusi tulla maailman parhaan rinnalle oppiin ja kasvamaan korkoa pariksi vuodeksi, jonka jälkeen on valmis ottamaan ykköstorjujan aseman tarvittaessa.
Api
14/04/2018
Tottakai Hasulle myös hyvä sparrari. Nyt on rima asetettu sillekkin. Huippu kaappaus SPV. Ja nyt on vielä nippu sopimuksia julkaisematta. Olisiko Hakonen huomenna.. ainut kysymys jäi siitä, että mitä Suvi sai?
Outoalle
14/04/2018
No joo vaikka monella hirvisydän sykkii omien sanojen mukaan, niin ei tarvii kovin kummonen tarjous olla, että houkuttelee enemmän ku Happeen. Happeessa maksetaan omat ruuatkin pelireissuilla ja jos on tarpeeks hyvä ni ei tarvi hommata ite sponsoreita. Ei varmaan spevessä tarvi olla myöskään talkoohommissa kesäsin että saa pelata.
Hirvirytke
14/04/2018
Happeella on Tuomala ja Laakso niin omast mielest ei ollut akuuttiatarvetta veskaosastolle. SPV:llä tuntui täl kaudel olevan just tuo maalivahtiosasto kysymysmerkkinä. Ja jos Kosonen muuttaa pk-seudulle ni SPV:llä enemmäm rahaa maksaa Kososen matkustamiset.
Seuraavana sit Hakonen myös Ruotsista?
nuhainen
14/04/2018
Kuinka monta Ex-Happeepelaajaa pelaa muualla, jotka mahtuis nykyisen Happeen kokoonpanoon? Kosonen, Pylsy, Hakonen. Onko muita?
Nuhaiselle
14/04/2018
No kyllä Kohosen veljeksillekin kunniakuja Happeessa rakennettaisiin, jos paluuhaluja olisi.
Ei mulla muuta
14/04/2018
"NE PIIRTÄÄ, JOLLA ON LIITUA"

Ne, joilla tekniikka 2000-luvulla eivät enää käytä liitua.
Psorde Oprttila
14/04/2018
Olin saanut norjalaisilta väärää informaatiota. Ei tullutkaan siirtoa Vantaan Viikinkeihin. Tikkurilan Shellille oli kai unohtunut joku muu nimi...
Siperia
14/04/2018
Mielenkiintoinen väite, että ei olisi Kososen kannalta siirrossa järkeä. Kyseessä on juurikin se järkevin vaihtoehto niistä suomalaisista seuroista, jotka olivat tarjolla (eli Ervi ja Classic pois suljettuja).
Arto Kilponen
14/04/2018
En minäkään näe mitään järkeä tuossa Kososen päätöksessä. Onko se väärä päätös sitten asua PK-seudulla vai pelata Seinäjoella, en tiedä, mutta yhtäaikaa molemmat kuulostaa todella älyttömältä. Varmaan kiva reissata päivittäin tai ainakin monta kertaa viikossa luokkaa 800 kilometriä.
Haneee
14/04/2018
Hannekselle aika iso puukko selkään SPV:n suunnalta. Loistava molse, mutta lakeuksilla ei taida olla tavetta. 2.div saa loistavan molsen. Tsemppiä Hannekselle, huippu jätkä!!!
Tarkkailija
14/04/2018
Mahdatko Jerry olla vähän ennenaikaisesti liikkeellä? Siirtomarkkinat vastaa alkaa 21.4. jälkeen...
Jep
14/04/2018
Arton linjoilla, on melkoinen treenimatka. Voi tulla väsy nopeasti räntäsateessa vetää edestakas, vaikka jonkun yön oiskin sjoen motellissa
Arvee
14/04/2018
Vähemmän aikaa menee rakkaasta ja mahtavasta pääkaupungistamme tänne traktorimiesten valtakuntaan kuin Jyväskylästä. Hyvä tästä tulee!
Arto koolle
14/04/2018
Älä sinä murehdi poikien peli ja harkkamatkoista, et sinä niitä maksa kuitenkaan ja susta ei oo edes ajamaan 20 km
Kohonen
14/04/2018
Mikko Kohonen omistaa osan SPV-seurasta.
Arvee
14/04/2018
Niin mäkin omistan osan Nokiasta. Mitä sitten?
Api
15/04/2018
Arvee nyt omista kuin kumisaappaan kantalapun
Mita
15/04/2018
Spv vetää kaudella kolme lajia viikossa joista esimerkiksi Kohonen taitaa käydä kaksissa. Veikkola jo kulkee Tampereelta joten ei tuo parin kolmen tunnin junamatka paha ole varsinkin kun Hannula sparraa tarvittaessa. Ja korvauskin taitaa olla Kososella kohdallaan mitä tulee yhtä Seinäjoen reissua kohti.
Huikeeta
15/04/2018
Saapuisko arvee google maps joskus Seinäjoelle, jos et noin niinku päästä osaa huonompia arvauksia ladella? Toki jos jotain traktoriteitä ajelet niin ehkä sitten noin
Google maps
15/04/2018
Junalla nopeampi yhteys hki-seinäjoki-hki kuin jkylästä. Ei kai nyt autolla ala jyräämään tuota väliä..
Huikeeta
15/04/2018
Pitäiskö googlettaa uudestaan noi ajat? Plus junassa aikahan on tasan mitä kalenteri kertoo? Plus ystävämme vr ja aikataulut, eli nyt vaan traktorimiehet herätys, ennenkuin ootte edes kyseiseen välineeseen astuneet niin lienee parempi vaan olla hiljaa
Huikeeta
15/04/2018
Juna myös tunnetusti lähtee just kun saavut asemalle, eli kyllä kätevä väline, todella kätevä liikkua edes takas... ei helv...
Laiska
15/04/2018
Juna Helsingistä Seinäjoelle alle kolmeen tuntiin. Ei tuo nyt kovin paha ole jos kaksi kertaa viikossa käy.

Jaksuhalit kaikille Rällän puolesta huolestuneille. Joillekin se kaupassa käyminenkin on kova haaste.
Miten
15/04/2018
Kyllä olen kuullut että Joensuustakin ihmiset käy etelässä töissä vaikka asuvat Joensuussa eli ei mitään ihmeellistä.
Elina
15/04/2018
Tervetuloa lakeuksille Kosonen ! 😊 ja hyvä se on olla kokonainen trio maalivahteja ! Koska ollaha täs vuoren aikana nähty ett jotkut vastustajat tykkää sörkkiä meirän maalivahteja 😡
Huikeeta
15/04/2018
Juna kulkee jos kulkee alle 3h, mutta katopa aikataulut kuinka moni juna. Ei tod nopeampaa kuin jkylästä!
Konnarin veli
15/04/2018
Löytyis huomiselle n 10 vuoroa alle 3h. Monet tutut kulkevat lähestulkoon päivisin tuota väliä. Spvn pelaajat majoittuvat aseman läheisyyteen (200m). Kiitos kaikille Eeron jaksamisesta huolta kantaville.
Huikeeta
15/04/2018
Joo on, mutta etenki myöhempää lähtee jo harvemmin. Mutta joo kukin tyylillään. Itelleni 6- 7h treenimatkoihin on aivan käsittämätöntä, etenki tässä ison rahan lajissa.
Huikeeta
15/04/2018
Ja alunperin otin siis kantaa väitteeseen, että hesasta ei pääse nopeammin kuin jyskälästä, mikä nyt ihan selvästi todistettu. Vrn väite 237 taida toteutua käytännössä koskaan, niinku moni muukaan ton lafkan säätäminen
Konnarin veli
15/04/2018
Tuli varmaan selväksi, että et tätä järjestelyä ymmärrä. Toki jos siltä tuntuu ja siitä avun saat, niin voithan jatkaa päivittelyä vielä niin pitkään kun haluat.
Miten
15/04/2018
Tuskin ihan pienen summan perässä reissuaa.
Varamies
15/04/2018
On tämä nyt joillekin vaikeaa ymmärtää. Kun SPV:llä on 3 maalivahtia, ei Kososen tarvitse tietenkään käydä läheskään kaikissa lajiharjoituksissa Seinäjoella. Lisäksi pelikaudella suurinosa vierasmatseista pelataan akselilla Pääkaupunkiseutu-Turku-Tampere-Hämeenlinna-Lahti. Eli Helsingistä on lyhyempi vieraspeleihin kuin Seinäjoelta. Juna vie Seinäjoelle näppärästi ja esim. Tuplapeliviikonloppuna Seinäjoella voi yöpyä hotellissa ja tarvittaessa muulloinkin.
Miten
15/04/2018
Jos minulle seura ehdottaisi pelaamista en ehkä sen jälkeen jos maalivahtikin noin hyvän sopimuksen saanut pelkällä polkupyörällä ajelisi treeneihin/peleihin ja pikkusummalla pelaisi. Silloin ennemmin tavallista työtä tekisin varmaankin.
Niinpä niin
15/04/2018
Kyllä Koponen on ainakin kohtuullisen hyvin maksanut ja asiat hoidettu myös muualla asuvien harjoitteluolosuhteita myöten hienosti.
Kososelle iso peukku
15/04/2018
Nuhaiselle... Kuinka monta Classicin entistä pelaajaa pelaa muualla, tai Ervin tai Oilersin tai ihan kenen vaan. Ei oikein päde tuo idea nykyurheilussa, että takaisin lähtöseuraan on mentävä. Missä muussa palloilulajissa tämä olisi oletus?

Toisaalta kun katsoo Happeen rosteria niin aika moni on juurikin paluumuuttaja ja ennenkaikkea Happeen junioripolun käynyt elikkäs niinsanottu oma kasvatti. Nopeasti laskettuna superfinaalijoukkueesta 20 pelaajaa on Happeen tai muun Jyväskylän seuran junioreista ja pelannut viimeistään A-ikäisenä Happeessa. Samaa tuskin voi muut seurat sanoa. Kosonenkin NST:stä. Miksi ei siis sinne?

Ja viimeiseksi. Erittäin hyvä ratkaisu Eerolta. Olisi joutunut luultavasti istuskelemaan penkillä hieman enemmän Jyväskylässä. Vai onko joku sitä mieltä, että maalivahtiosastolle Happee tarvitsisi vahvistusta? Ei se kiekkopuolella Hifk:llakaan mennyt ihan tuubiin se kolmen huippuveskan pyöritys...Kosonen tekee juuri niinkuin tässä vaiheessa uraa kannattaa tehdä. Iskeä pyynti pöytään ja mennä sinne kuka tarjouksen hyväksyy. Spevellä on CCup rahoja millä mällätä ja maksaa lajille ennennäkemättömät summat. Tuskin on Koposella ollut sanomista sopparin hintaan. Eeron ehdoilla mennään ja koppi tarttuu.
Terhi
15/04/2018
Mikäli soppari muuten ihan hyvä, niin onhan toi todella hyvä paikka Hasulle nousta liigatasolle maailman parhaimman veskan sparraajana.

Se että Kosonen meinaa jäädä pääkaupunkiseudulle asumaan on aika erikoista. Joku 6 h matkustamista/ treenikerta on kyllä aika paljon, eikä sitä kukaan jaksa montaa kertaa viikossa. Joko Kosonen on ajatellut vetää vähän happea Ruotsin reissun jälkeen (esim. vain 2 treeniä/viikko), tai sitten tähän liittyy jotain salibandyyn liittymättömiä asioita (omia tai puolison työ-/opiskeluasioita?). Vaikea uskoa, että Lappeenrannassa, Jyväskylässä ja viimeksi Växjössä asunut henkilö ei olisi valmis muuttamaan Seinäjoelle, tai edes lähemmäksi sitä.

Näitä on aina kiva spekuloida, vaikka ei ole mitään sisäpiirin tietoa asiasta. :)
Logistiikka 101
15/04/2018
Miten vaikea sitä on ymmärtää, että ei hän eikä kukaan muukaan reissupelaajista matkusta 6h tms. per treenikerta vaan jakavat aikansa seinäjoen ja kotinsa välillä useamman päivän jaksoissa. Mika Kohosen koti oli aikoinaan ruotsissa mutta pelasi seinäjoella.
Terhi
15/04/2018
On se aika vaikeaa ymmärtää. Voisitko logistiikkona selittää miten nämä harjoittelut menevät tässä sopimuksessa? Ja kävikö Kohonen Ruotsista harjoituksissa? Jos tiedät nämä asiat niin hyvin, niin ole ystävällinen ja jaa ne meidän tietämättömien kanssa.
Mietin
15/04/2018
Eiköhän vaajakoskelta Mika treeneihin.
Esimerkkiviikko
15/04/2018
Pelaaja x matkustaa maanantaina 1530 helsingistä seinäjoelle. Harjoittelee illalla, jää yöksi, harjoittelee tiistaina ja palaa kotiinsa. Palaa vaikka pe valmistavaan treeniin ja pelaa pelin seinäjoella la, jonka jälkeen taas kotiin. Huom. tämä on esimerkkiviikko, lauantaisin ei aina kotipeliä jne jne. Junassa vietetään 4 x 3 h, seinäjoella 2-3 yötä, rouvankin viereen ehtii 4-5 yöksi. Kohosesta en tarkkaan tiedä muuta kun että sieltä kotisohvalta oli piiitkä matka urheilutalon parketille. Eikä sitä matkaa pelkästään junalla taitettu.
Terhi
15/04/2018
Kiitos Esimerkkiviikko. Seinäjoella pitää sitten olla joku kämpä?
Aika rasittavalta kuulostaa, mutta jos tosta saa tarpeeksi rahaa, niin eiköhän tota vuoden jaksa.
Terhille
15/04/2018
Tarvittaessa SPV:n pelaajat yöpyvät hotelli Almassa Seinäjoen keskustassa. Kosonen tietää mitä tekee, on itse valinnut niin asuinpaikkansa kuin joukkueensakin. Järjestelyistä on sovittu seuran kanssa yhteisymmärryksessä. Kososelle maksetaan palkkaa ihan riittävästi. Lähtökohtaisesti puhutaan 2 vuodesta, koska sopimus on muotoa 1+1. Ihmettelisin suuresti, jos optiota ei käytettäisi.
Terhi
15/04/2018
No tulihan täältä joku, joka tietää näistä jtuuista.
Ja kyllä, Kosonen varmaan saa palkkaa ihan riittävästi tosta sopimuksesta.
Mikä on ihan oikein ton tason pelaajalle.
Ruunien ruuna
15/04/2018
Kaksi kertaa viikossa treenaa lajia Seinäjoella. Ei nyt aivan mahdoton setti ole, vaikka toki varmasti marraskuun iltoina vähän koetellaankin.
Mietin
15/04/2018
Ei paha vastustajille vielä Spv jos maalivahtiin ja jo iäkkääseen osin kai loukkaantuneeseen pelaajaan, jotka vielä matkustavat seinäjoelle budjetti käytetty. Aika näyttää.
Haloo
15/04/2018
Eikö aikuisilla ole muuta tekemistä ku spekuloida täälä jonkun palkkaa,asumisia,kulkemista ym. Suomi on vapaa maa ja kaikki varmaan tekee niinku parhaaksi näkee omasta mielestään.Tämä on vain salibandya.....elämäs on paljon muutakin!!!!
Muutakin
15/04/2018
Päättyneen kauden runkosarjassa mv-tilaston sija 24/48 prosentein 73,3.
Mietin
16/04/2018
Eilen huomasin ja karjalaisen toimittajan koripallo Katajan ulkomaalaisvahvistuksia arvostelevan ja muutoksia sinne toivovan siinä kyseessä edellisen vuoden mestari joka tippui heti play-offien ensimmäisellä kierroksella ja jutussa myös majoitusolojen parantumista mietti. Samalla lailla Mika Kohonen olisi huono vahvistus ollut Spv:lle silloin mestaruuskauden jälkeen kun sijoitus tippui, kuten Katajalla nyt mestaruuden jälkeen. Nytkin edellisvuoden kolmossija vaihtui tippumiseen play-offien ekakierroksella.
Niin ja
16/04/2018
SPV:llä on nyt myös todella kova toinenkin maalivahti Hasu/Jymystä, Lisäksi ainakin A-junioreissa pelannut Lallukka. Eli eiköhän treeneissä aina joku tolppien väliin ole laittaa.
Kolme ylemmäs
16/04/2018
Heistäkin vain 30 pelasi, eli pelanneista 24/30.
Miten
17/04/2018
Ilmeisesti siis ei hyvä kausi takana tuon tilaston perusteella Kososella jos oikein tulkitsin tuota. Luulen osan pelaajista jo hyvillä suosittelijoilla saavan hyvän sopimuksen eli yksittäinen kausi ei ehkä ratkaise.

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.