Divarit

Salibandyn pelaajasiirtoaika käynnissä – säädöksissä muutoksia

03.06.
2018
1 Kommentti
1
Divarit

Pelaajasiirtoaika on käsillä. Kuvituskuva: Esa Takalo

Kuluvan kauden pelaajasiirtoaika käynnistyy 1.6. ja päättyy 15.1. Kaikki siirrot kirjataan seurojen toimesta salibandyn Palvelusivustolla.

Kauden 2018-19 kansallinen pelaajasiirtoaika alkaa perjantaina 1.6. klo 12. Pelaajasiirrot kirjataan ja maksetaan seurojen toimesta Salibandyliiton sähköisessä siirtojärjestelmässä, Palvelusivustolla.

Vapaa siirtoaika, ilman vanhan seuran suostumusta, on voimassa koko kesäkuun ajan. Muistutamme, että myös vapaalla siirtoajalla tulee huolehtia kaikki siirtyvän pelaajan velvoitteet kuntoon vanhaa seuraa kohtaan.

Kauden 2018-19 pelaajasiirtojen isoimpia muutoksia:
– Siirtojen kaikissa kirjaamismaksuissa on korotuksia.
– Siirtokarenssi on laskettu 3:een vuorokauteen (ennen 7 vrk).
– Elokuusta alkaen myös välivuoden pitäneistä pelaajista tulee tehdä siirto, jolla varmistetaan edustusoikeustiedon päivittyminen. Välivuoden pitäneen pelaajan siirrossa ei ole kirjaamismaksua tai karenssia.

Kauden 2018-19 pelaajasiirtoihin liittyvät tärkeät päivämäärät:
30.6.2018 – Vapaa siirtoaika päättyy (ilman vanhan seuran suostumusta).
1.9.2018 – Siirtojen kirjaamismaksut nousevat.
15.1.2019 – Kansallinen pelaajasiirtoaika päättyy.

Pelaajasiirroista on kerrottu tarkemmin pelaajasiirtojen pääsivulla.

Teksti: Salibandyliitto

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Pääkallo.fi
Pääkallo.fi
Jutun kirjoittajana Pääkallo itse.
Toimihenkilö
04/06/2018
"Työkalu välivuoden pitäneiden pelaajien siirtoihin julkaistaan elokuun alussa, jolloin uusi lisenssikausi käynnistyy."
Luulisi, että ei olisi ollut ihan hirveää rakettitiedettä lisätä tätä ominaisuutta jo olemassaolevalle palvelusivustolle. Mutta toki mukava saada taas yksi työkalu lisää :)

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.