pääkallo.fi - Blogit - Andersonin päiväkirja
Minna Hekanaho
pami@paakallo.fi
on Pami A. Anderson.
Hekanaho valmentaa naisten Salibandyliigan OLS:aa yhdessä Karo Kuussaaren kanssa.
16.1.2010
Tarina saa jatkoa
Tyttösäbä on timanttia -julisteen aiheuttama Kaarina Hazardiakin suurempi mediakohu on vaikuttanut henkilökohtaiseen elämääni enemmän kuin kuvittelinkaan. Ensinnäkin, pikaisen tsättineuvottelun jälkeen päätimme ottaa yhteyttä paikallisten peruskoulujen liikunnanopettajiin otoksella random ja jakaa heidän kauttaan loppuihin runkosarjapeleihin vapaalippuja kiinnostuneille. Otteluohjelmassa voi sitten mainostaa Leijonaliigaa.
Toisekseen, eilen Tiikereiden vieraana sain komennuksen osallistua Nais- ja tyttösalibandyn kehitysseminaariin (“Ei oo sun seminaari-ilmottautumista näkyny”), ettei tarvi vaan netissä lämpimikseen kirjotella. Sinne siis. Ilmottauduin vapaaehtoiseksi julistetoimikuntaan.
Kommentit
OLS:n peleissä pyydetään katsojia ottamaan aina luku :D
Viimeksi luvunlasku päättyi siis lukuun 177. Saapa nähä, miten viikonloppuna käyneekään…
Muista julistetta laatiessa Koodi.
Vinkkinä, laittakaa niitä lippuja ope(i)lle kans….;)
Haha, Annikki. Opettajilla on hillittömän hyvät palkat, ne voi maksaa :)
Ei oo hyvät palkat,mut open vapaaliput lisää motivaatiota jakaa niitä lippuja ja saa ehkä open tulemaan peliin-> innostuu itse enemmän-> innostaa oppilaita lajin pariin jne.
:D Okei, sää saat, mihin laitetaan?
Nyt on pakko vielä kommentoida tuota kammoa pinkkia julistetta, vaikka täällä blogissa ollaan jo siirrytty asiassa eteenpäin. Syvästi järkyttyneenä ’tyttöjen juttu vs pokien juttu’ -klisee pläjäyksestä tein pienen katu (työpaikka) gallupin täällä Melbournessa, missä kukaan ei tiedä mikä salibandy on. Tulostin tyttösählyjulisteen ja kerroin sen olevan osa kampanjaa, jolla houkutellaan tyttöjä ’indoor hockey’:n pariin. Selitin lajin olevan toisella puolella palloa suosittu. Kysyin mielipiteitä julisteen toimivuudesta. Kommentit olivat seuraavat
-Wow! I would go to watch that game for sure. Mies 35 vee
-It s very pretty. Nainen 30 vee
-What is she wearing? Why do their cover her body in the middle? Is she naked? Mies 25 vee
-My girls wouldn’t go there. They are not really the cheerleader type of girls. Mies 45 vee
-Is that really a sport? Nainen 42vee
-Why it has to be so pink? Nainen 20 vee.
-Don’t you have any experiments to do? Pomo
Palasin sitten töiden pariin. Pahoittelen lyhyttä galluppia.
Porkka, aivan loistava kalluppi. Nyt on sekin testattu universaalisti.
Voi, ihanaa Porkka :) Saanko tulla kylään?
Iliman muuta!
Oo sit varovainen katsojamäärien kanssa.