pääkallo.fi - Blogit - Andersonin päiväkirja

Minna A. Hekanaho

Minna Hekanaho
pami@paakallo.fi

Minna Hekanaho
on Pami A. Anderson.
Hekanaho valmentaa naisten Salibandyliigan OLS:aa yhdessä Karo Kuussaaren kanssa.

14.1.2010

Tyttösäbä on timanttia!

Kommentit

Jihde 14.1.2010

Mulle se kelpaa, mutta se on kieltämättä aika… PINKKI… Pakko sitä on ainakin vilkaista kun se on niin räikeä. Saisko niitä varustettuina semmosella tunkkasella jumppasalin hienhajulla niin saadaan kuvaan enemmän realismia?

- 14.1.2010

Näin lievästi sanottuna julistehan on ihan.. HELEVETIN RUMA :DDDDDD

Mie 14.1.2010

Itse olen sitä mieltä, että huomattavasti parempi kuin ei mitään. Nyt asiaan ainakin panostetaan ja varmasti kiinnittyy jokaisen ohikulkevan huomio.

Kohderyhmästä sen verran, että Pami sehän ei haittaa vaikka se ei sulle iske kun itse olet valovuosien päässä kohderyhmästä.

Saarinen 14.1.2010

Jäin ite kans miettimään tota Pamin mainitsemaa kohderyhmää. Nykyiset pelaajathan eivät liene ton projektin kohderyhmää vaan ala-aste ikäiset muksut joita koitetaan saada lajin pariin. Kun puhutaan 7-12 vuotiaista niin tuollainen iskee varmasti.

Rekkamiehen hymy 14.1.2010

Olen samaa mieltä että toi saattaa toimia erittäinkin hyvin nuorille mimmeille. Myös naisten fudismaajengin buumi toimii varsin hyvin höystettynä perinteisellä naisellisuudella, eikö? Toivotaan kovasti että se naisurheilun ainainen “DDR-henkinen poikatyttö” imago jäisi jo sinne 70-80-90-luvuille!

ihmeissään 14.1.2010

Parasta olisi että tytöt ja naiset menisivät kansalaisopiston kursseille opettelemaan käsitöitä ja ruuanlaittoa. Salibandy junnaa paikallaan kun pitää eukkojen kotkotuksien mukaan mennä. Tervetuloa katsomaan meidän miesten ja poikien pelejä.

prinsessafutis 14.1.2010

tässä yksi tyttöjalkapallon kehityshankkeista Palloliitossa:

http://www.palloliitto.fi/kaikki_pelaa/tyttojalkapallon_seurakehityshan/prinsessafutis/

Sheikki 14.1.2010

I’m a Barbie girl, in a Barbie world… kö?

Miksi näin? Saarisen linkit Ruotsista sai onneksi verenpaineen laskemaan - mainiota markkinointia, ei jää epäselväksi etteikö pelaajat itse uskoisi tekemiseensä.

Olkoon kohderyhmä mikä tahansa, timanttisäbästä ei löydy hitustakaan dynamiikkaa tai uskottavuutta. Tekemisen meiniki pitäis näkyä.

JB 14.1.2010

Voit tuoda tuon julisteen meidän työhuoneeseen Toni Metsäketo julisteen viereen

Saarinen 14.1.2010

Ymmärsit Sheikki väärin kantani. Mielestäni tuo suomen ja ruotsin nais ja tyttösalibandyn mainontatapa on varsin samanlainen. Naiset “laitettun” hiukset auki ja meikattuina. Sellaisina kuin kauneimmillaan ovat, eivätkä “haisevina t-paita päällä” kuten joku jossain kommentoi.

Ruotsissa väreinä kulta&musta;, suomessa pinkki&punainen;. Teema sama. Onko näissä niin eroa? Etenkin kun kohderyhmä on mikä on.

L.B. 15.1.2010

Niin ei kai kyse ollutkaan siitä etteikö salibandya voisi markkinoida naisellisenakin lajina. Mutta ei kai se pinkki sitä naisellisuutta tee? Ja en ymmärrä miten ala-asteikäisiin tyttöihin vetoaisi yli parikymppinen cheerleader, jos tarkoituksena on saada tytöt pelaamaan salibandya. Ai joo, näkyyhän tuolta vähän mailaa.

Ja kyllä, on parempi tietysti kuin ei mitään. Mutta jos kerran tehdään niin oliko tämä nyt sitten ihan oikeasti paras idea? Kun eihän tässä ole mitään ideaa. Muuta kuin, että pinkkiä sen olla pitää.

Ja kyllä, sama tylsyys ja ideoiden puute vaivaa myös Palloliittoa. Onko niillä samat mainostoimistot?

Ei niin lepakko 15.1.2010

Taas lepakot pelkää että naiselliset naiset pärjäisi joukkueurheilulajissa. Säälittävää provoa!

Ei mikään eläin 15.1.2010

Naiselliset naiset?! Tuo on ala-asteikäisille tehty mainos! Vastaavalla logiikalla poikien julisteessa voisi olla komea adonis, hihattomassa paidassa, ehkä vähän paljasta rintakehää näkyisi, vaaleansininen tausta ja päälle teksti: Poikasäbä on timanttia!

Mika 15.1.2010

Julisteen taustoja tai syntyä en itse tunne, mutta kiintoisa keskustelu.

Millainen olisi hyvä juliste innostamaan tyttöjä salibandyyn? Olisiko siinä ihminen tai ihmisiä? Mitä sukupuolta, mitä ikäluokkaa, miten puettu(ja), mitä välineitä, mitä värejä, mitä muuta?

Pami 15.1.2010

Mika: En ole tehnyt kohderyhmäananalyysiä enkä tiedä mikä on varsinainen viesti, mutta jos ajatellaan, että viesti olisi esimerkiksi se, että salibandy on kiva harrastus, jossa saat ystäviä, kokemuksia ja elämyksiä, voisi visuaalinen ilme olla jotain siihen liittyvää. Kliseistä ehkä sekin, mutta vaikkapa naisten liigajoukkueen pelaajat juhlimassa maalia tai mitä vaan tilanteeseen sitoutuneiden ihmisten luonnollisia ilmeitä.

Väreinä käyttäisin puhtaita värejä. Musta esim Helsinki Cupin ens vuoden juliste on kiva:

http://www.helsinkicup.fi/

En vaan ymmärrä miksi naisille tai tytöille lajia mainostettaessa pitää mainostaa sukupuolta eikä lajia. Nuorena, lifestyle-lajina salibandy voisi ottaa oppia myös esimerkiki lumilautailusta, jossa viesti on sama sukupuolesta riippumatta. Alla esimerkki naisille suunnatusta merkistä:

http://powderroom.net/

Naisten pyörittämä lumilautailuelokuvapulju:

http://www.runwayfilms.com/home.html

Laji on tärkeintä, ei sukupuoli.

daCapo 15.1.2010

Oisko tää sit poikasäbään juliste?
http://www.pakkotoisto.com/copper/albums/COMPETITORS/Mika Nyyssola/floorball.jpg

Pami 15.1.2010

Ja vielä lisää Mikalle. Jos suuntaan junnuille, laittasin nuoria kuvaan (helpompi samastua), mutta vois se olla myös liiganainen (idoli). Tässä tapauksessa mieluummin nuoria (tyyliin Helsinki Cup), koska ne ei oo vielä idolivaiheessa lajitajussaan.

Ja sukupuoli kuvan henkilöllä nainen, koska tää on tyttösählyjuttu. Ja kieli suomi, ei helsinki, koska kohderyhmä on koko maa.

Pukeutuminen luonnollisesti lajiin liittyvä.

Päivikki 15.1.2010

Minusta hyvä juliste olisi sellainen, jossa näkyisi iloisuus ja yhdessä tekeminen/oleminen. Joukko iloisia ja nauravia tyttöjä tuulettamassa maalia tms. Sellaisia on eri lajeissa paljonkin, lähinnä kansainvälisissä turnauksissa, ja yhteistä niille on se, että niistä tulee fiilis, että tahtoo mukaan. Tuosta, jossa on yksi aikuinen nainen paikallaan ei sitä fiilistä valitettavasti kovinkaan helposti tule.

“Säbä” on nuori ja dynaaminen laji, joten odotukset ovat tietysti sen mukaiset.

pelaavan tytön isä 15.1.2010

Mielestäni on turha haukkua tyttösalibandyn markkinointiin tehtyjä julisteita. Tilanne on aivan sama kuin vaalimainoksissa. Teet, millaisen tahansa banderollin, julisteen ja flaijerin, joku tai jotkut haluavat tulkita sitä väärin, ivata materiaalkin värejä, sanoja ja viestiä. Tyttösalibandyn kehittämisen eteen on nyt aloitettu tekemään työtä, mikä on todella arvokasta. Meidän kaikkien lajissa mukana olevien tehtävä on tukea tätä työtä omilla teoillamme ja sanoillamme, eikä sahata omaa oksaa.

Jere 15.1.2010

Minusta juliste on kaikkea sitä mitä EN haluaisi kertoa tai mainostaa salibandystä. En oikein ymmärrä kireää paitaa, lyhyttä hametta ja tukkaa auki, kun ne eivät yksinkertaisesti toteudu salibandyssä. Seksi toki myy, mutta tarviiko tätä harrastusmoodia myydä tällä ässällä?

Seksillä tosin mentiin myös tyttöjen mm-kisojen kampanjassa 2004. Itse kauhistelin ja naureskelin, mutta hyvin toimi koska katsomot olivat täynnä. Löytyykö joltakulta arkistoista kisojen graafista ilmettä? Saisi uudemmatkin lajiihmiset nähdä millä avuilla niitä kisoja markkinoitiin..

Mia 15.1.2010

Mun mielestä...
* on hyvä että projekti on pistetty käyntiin ja julisteet on tehty ja toivottavasti niitä laitetaan seinille - muuallekin kuin säbähalleille.
* olis kiva jos ens vuonna tehtäis uudet, täällä on hyviä ideoita sanottu.
* noi värit ja lauseet ei sais mua alottamaan säbää, mutta mä pelaankin jo, joten sillä ei ole mitään väliä.
* salibandyn mainoslauseet on ollu aina kökköjä, mutta en kyllä parempia keksi ite.
* julisteissa näkyy nuorekkuus, vauhti, coolius ja sanavalintana slangi on hyvä, koska noi kaikki liittyy siihen mitä salibandy on tai ainakin haluis olla.

* vois myös kertoa ketä noissa kuvissa on, koska ne on oikeita taitavia pelaajia, eikä pelkkiä naamoja ja vartaloita.
* monet ajattelee ettei säbä ole oikeata urheilua, ehkä näillä mainoskampanjoilla vois puuttua myös siihen (näissä kuvissa kieltämättä on enemmän sitä tsilumeininkiä, kuin peliä).
* salibandy on myös sitä, että tehdään yhdessä ja kaikki on tasa-arvosia (toteutumisesta en nyt tiedä, mutta mielikuva on onnistuttu luomaan). Mitenköhän sen sais tähän kampanjaan tuotua aikasempia kampanjoita paremmin? Ainakin hyvä alku on että Arja on profiloitu vetäjäksi, tosin Arjan kuvaa ei ole missään, Arjan kommentteja projektin “suojelijana” ei ole missään. Siinä on kuitenkin pelaaja, jota n. kaikki arvostavat. Ehkä joku nykyinen huipulla pelaava vois myös puhua puolesta (Epe tai Elkku projektin tänhetkisinä kasvoina) videolla tai edes haastattelussa?
* julisteessa pitäis olla linkki sivuille ja yhteystiedot (edes puhelinnumero, mistä lisätietoa) muuten miten harrastuksen voi alottaa ilman tota kiertuetta.
* tapahtumia pitäis olla paljon enemmän, mä luulen että niillä saadaan innostusta parhaiten aikaseks.

Ihan miten tahansa se on tehty, kaikki varmaan toivoo että projekti tuottaa tulosta.

Sohovi 15.1.2010

Dääm ko joku ehti jo pistää Palliliiton vastaavan projektin (Prinsessafutis). Sohovi 6-9 vee ei ois ikinä menny prinsessafutikseen. Eikö vois siis ajatella, että markkinointiviestintä ei ole ihan onnistunutta, jos se aiheuttaa kiinnostuksen heräämisen sijaan (jyrkkää) torjuntaa? Jo pelkkä pinkki on itse asiassa viesti (ja jo pelkästään se, että se on sitä minulle, tekee siitä pohdittavan asian kampanjan suunnittelijoille, vaikka kokemukset onki subjektiivisiä).Onko naissukupuolelle mainostaminen niin yksinkertasta, että laitetaan vähä pinkkiä messiin ja kyllä se yleisönsä tavottaa? Saatanan pinkki. Samasta joristiin ko Naisten Liiga lanseerattiin uudessa (sillon vielä hirveämmässä) värimaailmassa. Se pelkkä pinkki ei pitkälle kanna, jos muuten ei olla valmiita panostamaan asiaan sitä julistetta enempää, tai ainakaan selvittämään sitä viestiä yleisölle. Mutta mitäpä minä noista tiedän, painun nyt integroidun markkinointiviestinnän kurssille häpeämään.

Jihde 15.1.2010

Jihde 6-9 v ei ois ikinä ollut tarpeeksi fiksu tajuamaan että pinkkeys edustaa sukupuolta. Ois menny pelaamaan ehkä jopa tyttöjen kanssa, tuskin ois huolittu.

Teekkaribileisiin tää posteri ois sikahyvä, toivottavasti se on hyvä myös siinä mihin se on tarkoitettu

Jere 15.1.2010

Tässäpä topit ja flopit salibandyn sloganeista ja nimityksistä. Floppeja olisi paljon, mutta valkataan nyt tähän nämä kolme.

Flopit:

1. Katusähly on hot! (Katusählyn entinen virallinen kiertuenimi)

-Pilkkaa itse itseään, meikäläisen ei tarvitse. Huutomerkki kruunaa kaiken.

2. Magical Games (Miesten MM-kisojen 2010 tunnari)

-Kuullostaa lasten ja nuorten reilu meininki-monilajifestareilta. Näyttää ja kuullostaa suomalaisittain pöhlöltä, eikä kyllä yhdisty edes kovin hyvin urheiluun.

3. Metrisähly (Ylipainoisille suunnattu salibandyn muoto)

Nimitys tulee siitä, että harrastajien vyötärön ympärysmitta on metrin tai yli. Tämä oli kyllä kuollut jo syntyessään, niin nimi kuin ideakin.


Topit:

1. Fatpipe or die (Mailamerkin tunnuslause)

Nuorekas, iätön ja iskevä. Lauseen järjettömyys tehostaa vaikutusta. Comppu 64:sen pelaajille tuo mieleen mukavia muistoja.

2. Salibandy -peli meille kaikille (Koko lajin iskulause)

Slogani on kestänyt ajan hampaan komeasti, ja kantaa vuodesta toiseen. Pariin sanaan kiteytyy paljon, ja merkitys vain laajenee sitä tarkemmin pohtiessa.

3. Tribal-Cup (Westend Indiansien järjestämä junioriturnaus)

Enkkua tämäkin, mutta silti erittäin toimiva. “Heimojen turnaus” on kekseliäs, tarttuva ja sitoo turnauksen hyvin järjestävään seuraan.

Pami 15.1.2010

Mahtavaa keskustelua, kiitos että jatkoitte vaikka väliin tulikin keskusteluntappaja: ei saa kritisoida tai sahaat omaa oksaa.

Vertailuksi. Kuvitellaan, että Nike tekee mielikuvamainoksen. Se saa huonoa Niken työntekijöiltä/asiakkailta huonoa palautetta. Nike vastaa työntekijöille: ”Älkää sahatko omaa oksaanne”, ja asiakkaille: “Olkaa tyytyväisiä, että teemme edes jotain mainoksia.”

Mää en suoraan sanottuna usko, että se, että sanon julisteen olevan hirveä, vaikuttaa yhtään siihen montako junnaria OLS:iin tulee. Ku ne siellä koulun käytävillä vieläki yrittää miettiä mitä on säbä.

Mia 15.1.2010

Elä aliarvioi oululaisten teinien älykkyyttä. Kai se globalisaatio toimii tollakin saralla?

Sohovi 15.1.2010

Niin, aina se että tekee “jotain” ei ole edes parempi vaihtoehto kun se, että ei tee mitään.

Varmasti hienoa jos joku löytää urheilun pariin ittensä noiden mainosten perusteella, mutta melko kapoiselta tuo dimangikiertua ainakin noilla nettisivuilla näytti vielä olevan. Mikä sen varsinaisen viestin sille lapselle kertoo? Minkälaisia tukitoimintoja sitte julisteella on? Saako lapsen salibändyä harrastamaan timanttisuudella, vai pitäskö enempi selittää, että joo, siellä saa paremman kunnon ja kavereita ja pääsee reissaamaan ja oppii kaikkea ja on kivaa. Tietääkö ne liikkaopettajat nyt sitten oikeasti, mitä niiden pitää pennuille sanoa, jos siellä on joku niin erikoinen tapaus, että menee kysymään lisää aiheesta liikunnanopettajaltaan ko niin julisteessa käskettiin? (Ja perustuuko homma siihen, että oletetaan, että lapsilla on kanttia mennä kysymään liikunnanopettajilta yhtää mitää?)

Erinäisille liitoille kuitenkin maksetaan siitä, että ne organiseeraavat ja hoitavat keskitetysti tiettyjä toimintoja. Onko siis väärin odottaa, että ne hoitais tehtävänsä mahdollisimman hyvin, tai ainaki, että jos erityisesti jotai projektia lähetää luomaan, että se sitten kans hoidettais kunnialla kotiin, eikä vaan maksettais mainostoimiston laskua? Ei kai.

Ja mu mielestä noissa ruotsalaississa bannereissa on ihan eri viesti ko tuossa. (Ja onhan musta ja kulta eri tavalla cool ko pinkki.) Vaikka niissäki o blondeja naishenkilöitä, niin niissä kerrotaan pelaajien hienoista taidoista pelaajina. (Siis jotakin muuta, kuin että ne on blondeja, ja et tää on dimangii.) Ja hei, jos ruotsalaiset voi mainoksissaan puhua hiestä ja kyynelistä, ni miksi se näissä kommenteissa on jo tyrmätty? Vaan ruotsalaiset onki niin paljon parempia myymään kaikkea, ne myy vaikka hikeä.

Julisteidenliimaaja 15.1.2010

Pääasia että puhutaan. Jokin yksittäinen juliste on vain pieni osa isoa kokonaisuutta. Vielä tärkeämpää on, että tarjolla on porukoita mihin voi mennä pelaamaan.

Käsittääkseni Anderson Jumaloi Littiä? :D Ei liene niin ehdotonta, että nuoren tytön on saatavana esikuvakseen juuri naisurheilija.

Jihde 15.1.2010

Jihden päiväkäsky:

Mikäli näette naisen/tytön ihmettelemässä mitä se posteri tarkoittaa jne. niin ottakaa vastuuta ja kertokaa että sen tarkoitus olisi houkutella juuri sinut pelaamaan salibandya, ota yhteyttä paikalliseen salibandyseuraan ja käy kysymässä lisää heiltä miten/missä/milloin ja kokeile.

es 16.1.2010

Mitä sen “säbän” tilalla pitäisi olla, jotta Oulun kouluissa voitaisiin siirtyä pohdinnoissa eteenpäin?

Hanne 19.1.2010

Jos katsotaan siitä kulmasta, että miten nykyiset tyttöpelaajat ovat innostuneet lähtemään mukaan, niin ylivoimaisesti liittymisehdotus on tullut kavereilta - tuu mukaan pelaa, meillä on kiva joukkue. Jos jäsenmäärä aiotaan “miten monin kertaistaa se nyt olikaan”, niin tätä resurssia seurat voisivat hyödyntää.

K-pää 24.1.2010

Henkilökohtaisesti inhoan kaikkea perinteisiin sukupuolirooleihin sidottua mainontaa. Iskulause “Tyttösäbä on timanttia” - no, timantithan ovat prinsessoille. Ja samaan viittaa julisteen ällöpinkki taustaväri. Mainosten pelaajat ovat viimeisen päälle laitettuja, hihattomat paidat, tyttömäiset värit.

Sinällään idea siitä, että salibandyn ilosanomaa halutaan aktiivisesti viedä tyttöjen ja naisten pariin, on minusta kannatettava - etenkin kun joukkuelajeja ei perinteisesti ole pidetty mimmien hommana ollenkaan. Mutta ei keinolla millä hyvänsä. Liitto hei, ihan oikeasti: minkälaista kuvaa tässä lajista oikein halutaan antaa ulospäin?

Nimesi

Sähköpostisi

Kotisivusi

Muista yhteystietoni

Ilmoita minua uusista kommenteista

Mitä tässä lukee?


Jaa       RSS -syötteet
Copyright © 2007–2010
Kirjoittajat ja kuvaajat
Pääkallo.fi

webdesign: Dimedia Oy
ISSN-tunnukset:
1797-0199 (painettu)
1797-0229 (verkkojulkaisu)
Tuoreimmat uutiset