}
Blogeissa nyt
Pääkallokommentti

14.5.09 • Jani Hakkarainen

  1. Hukanteiltä kaidalle polulle - lopulta lyhyet syötöt voittivat
Miesten salibandyliigan 2008–2009 pelillinen analyysi täytyy valitettavasti aloittaa akateemisen kuivasti. Se edellyttää nimittäin luokittelua, jossa on kaksi tasoa: ylempi eli pelitavallinen ja alempi pelisysteemiä koskeva.

pääkallo.fi

Naiset • Suomen cup

uutiskuva
PSS eteni runsaslukuisen kotiyleisönsä edessä kolmannen kerran peräkkäin Suomen cupin finaaliin. Kuva: Tuula Heino-Kyllönen

PSS huikealla kirillä kolmannen kerran peräkkäin Cupin finaaliin

30.1.2010 klo 22.33 • Pääkallo.fi

Porvoolainen PSS eteni kolmannen kerran peräkkäin naisten Suomen cupin finaaliin voitettuaan välierässä Tiikerit jatkoajan jälkeen 4–3. PSS jahtaa historiallista kolmatta peräkkäistä cup-mestaruutta huomenna kotikentällään Porvoon Auroorahallissa kun sitä vastaan asettuu naisten Salibandyliigaa johtava NST.

PSS:n ja Tiikerien välisessä välierässä Miia Löytäinen, Iina Holopainen ja Niina Vilppunen laukoivat Tiikereille kahdessa erässä 3-1-johdon, mutta sitten vantaalaisten tempo putosi.

Australian maajoukkuehyökkääjä Jessica Laidler iski porvoolaisille kavennuksen, ja lopussa maalivahti Jana Christianovan vetäminen penkille tepsi kun kuudella viittä vastaan Eija Pasanen tasoitti pelin minuuttia ennen loppua. Jatkoaikaa ehdittiin pelata 2.28 ennen kuin Riikka Karjula laukoi PSS:n cupfinaaliin Pia Uparin syötöstä.

– Kaikki tekivät kaikkensa ja kun tuli paikka niin mikäs siinä oli laittaa. Tämähän on ihan perinteistä, että PSS on ensin häviöllä ja sitten noustaan rinnalle ja ohi, kertoo PSS:n sankari Karjula.

Toisessa välieräottelussa NST otti ohjat alusta asti ja latoi tasaista tahtia palloja sarjaa alempana pelaavan vastustajan verkkoon. SB Naantalin maalissa Jutta Huuhtanen venyi 53 torjuntaan kun NST:n maajoukkuevahti Anni-Maija Seppänen tyytyi puuttumaan peliin 17 kertaa.

– Lopputulokseen olen tyytyväinen, ja tärkeintä on, että joukkue pelaa huomenna finaalissa. Kaveri yritti ottaa vauhtia pois ja kun tasoerokin oli aikamoinen, niin välillä vauhti hävisi pelistä kokonaan, kommentoi peliä NST:n valmentaja Mika Strömberg.

– Pitää olla realistinen, enkä uskonutkaan, että voitettaisi peliä, mutta nyt kun katsotaan jälkikäteen, meidän olisi pitänyt pystyä paljon parempaan. Meillä oli täydet valmiudet pelata valmiimpaa peliä, ruoski Naantalin valmentaja Toni Järveläinen omiaan.

Naisten Suomen cupin loppuottelu NST–PSS alkaa Porvoon Aurorahallissa sunnuntaina klo 18.00. Pikkufinaali Sbandy–Indians pelataan klo 15.00.

Jaa       RSS -syötteet
Copyright © 2007–2010
Kirjoittajat ja kuvaajat
Pääkallo.fi

webdesign: Dimedia Oy
ISSN-tunnukset:
1797-0199 (painettu)
1797-0229 (verkkojulkaisu)