}

pääkallo.fi

Miehet • Ulkomaat • Naiset • Ulkomaat

Tsekissä finaalipaikat irtosivat lyhimmän mahdollisen kaavan kautta

29.3.2009 klo 12.53 • Pääkallo.fi

Tsekin miesten ja naisten liigojen finalistit ovat selvillä. Kummankin liigan molemmat välieräsarjat katkesivat suoraan otteluvoitoin 3–0. Miesten mestaruudesta kamppailevat SC Vitkovice ja Tatran Stresovice. Naisten mestaruudesta taistelevat Dekanka Praha ja TJ JM Chodov.

Tsekin miesten finaali on toisinto viime vuoden finaalista. Viime keväänä Tatran Stresovice juhli mestaruutta, mutta tämän vuoden finaaliin se ei lähde ennakkosuosikkina Vitkovicen voitettua liigan runkosarjan. Vitkovice sai täksi kaudeksi kovan luokan paluumuuttajia kun Tomas Sladsky palasi Sveitsin liigan Wiler-Ersigenistä ja MM-kisojen parhaisiin puolustajiin lukeutunut Daniel Folta Jona-Uznach Flamesista.

Naisten finaalissa lähtökohdat eivät ole yhtä tasaiset. Viime vuodet Tsekin liigaa dominoinut Dekanka Praha on finaalin ylivoimainen ennakkosuosikki. Dekanka Prahalla on alla huikea 55 ottelun voittoputki ja sen viimeisin pistemenetys on tullut keväällä 2007.

Tsekin miesten liigan välierien tulokset:

Tatran Stresovice—SSK Future 5—1
SSK Future—Tatran Stresovice 2—7
Tatran Stresovice—SSK Future 11—2

SC Vitkovice—Sokol Mlada Boleslav 7—4
Sokol Mlada Boleslav—SC Vitkovice 7—11
SC Vitkovice—Sokol Mlada Boleslav 7—6 ja.

Tsekin naisten liigan välierien tulokset:

Dekanka Praha—FBC Liberec 5—0
FBC Liberec—Dekanka Praha 1—6
Dekanka Praha—FBC Liberec 5—1

TJ JM Chodov—FbS Bohemians 6—5 ja.
FbS Bohemians—TJ JM Chodov 3—4
TJ JM Chodov—FbS Bohemians 3—1

Tsekin finaalit käynnistyvät lauantaina 4.4.

Jaa       RSS -syötteet
Copyright © 2007–2010
Kirjoittajat ja kuvaajat
Pääkallo.fi

webdesign: Dimedia Oy
ISSN-tunnukset:
1797-0199 (painettu)
1797-0229 (verkkojulkaisu)
Tuoreimmat uutiset