pääkallo.fi - Pääkallokommentit
Se toinen tuhkimotarina
23.4.2009 klo 12.34 • Miika Peltonen
Pääkallon toimitus valitsi kauden parhaat ja uskomattomimmaksi suoritukseksi ylsi odotetusti Tero Tiitun laukoma voittomaali MM-finaalissa. Valinta on ymmärrettävä ja täysin oikea, mutta kaiken hypetyksen keskellä haluan tarttua myös toiseen uskomattomaan suoritukseen menneeltä kaudelta.
Kun Karo Kuussaari otti aikoinaan ohjat Trackersin peräsimessä, muuttui Hämeenlinnan seudun pelaajatarkkailu oleellisesti. Kuussaaren harrastama alasarjojen vakoilu oli määrätyllä tavalla täysin uusi tuulahdus silloisen Hattelmalan Urheilijoiden ja Trackersin välisessä kilpajuoksussa. Samassa mittakaavassa sitä ei oltu koskaan ennen harrastettu ja saman skouttauksen seurauksena Jäljittäjien haaviin tarttui Juho Järvinen.
Muistan hyvin, kuinka Kuussaari paukutteli paikallismedioille, että Järvinen painaa vähintään 30 maalia divarissa. Kun ihmiset olivat selvinneet huutonauruistaan, alettiin selän takana naureskella ”30 maalin Järvisestä”. Maalitykin tavaramerkki silloin oli väkisin loppuunviety kanttaus laidasta sektoriin ja tutut maalineduspainit. Kun lupailtu 30 maalia meni jossain vaiheessa loppukautta rikki, naureskelu loppui kuin seinään.
Eikä puhettakaan, että kehityskelpoinen hyökkääjä olisi taantunut liigavauhdissa. Tahti yltyi, maajoukkue kutsui ja omalla panoksellaan Järvinen auttoi hämeenlinnalaisia kaudesta toiseen taistelemaan liigan kärkiviisikossa. Viimeisen Jäljittäjissä vietetyn kauden jälkeen oli hyvin ilmeistä, että kehitys Hämeenlinnassa on nähty. Muutamassa vuodessa maan salibandyeliittiin noussut Järvinen tarttui rohkeasti haasteeseen ja hyppäsi SSV:n miehistöön.
Ennen kauden alkua epäilin, että Järvisen maalimäärä pienenee radikaalisti ja sitä mukaa myös rooli kaventuu. Uskoin yksinkertaisesti siihen, että helsinkiläisten materiaalin laajuus syö tehoja maalitekoon tottuneelta hyökkääjältä. Jälleen kerran epäilijät saivat näpeilleen, sillä Järvinen hakkasi runkosarjassa 38 maalia ja miehelle itselleen huimat 15 syöttöä voittaen potilla SSV:n sisäisen pistepörssin. Koko liigassa Järvinen sijoittui pistepörssin viidenneksi.
Tehoja oleellisempaa on se, että Lammilta lähtöisin oleva maalitykki kehittyi pelaajana aimo harppauksen. Pallollinen peli parantui selkeästi, mistä kielii myös miehelle itselleen suuri syöttöjen määrä. Tilanteisiin reagoiminen oli parempaa, jonka seurauksena miehen otteista oli poistunut lähes kokonaan kaikki ylimääräinen sinkoilu.
Mielestäni Järvinen oli myös maalintekijänä entistä vaarallisempi, sillä kuluneella kaudella hän teki maaleja maalin edestä, suoraan syötöstä, ohjaamalla ja suoraan liikkeestä. Repertuaari laajeni, kun vielä Jäljittäjissä mies hakkasi suurimman osan maaleistaan maalin takaa tulleesta syötöstä.
Tero Tiitun voittomaali MM-finaalissa oli varmasti kauden uskomattomin suoritus, mutta pekkaa pahemmaksi ei jää Järvisen ensimmäinen kausi hallitsevan mestarin riveissä. SSV:n sisäisen pistepörssin voitto runkosarjassa ja pudotuspeleissä (jaettu ykkönen Tiitun kanssa), Suomen cupin voitto, MM-kulta ja SM-kulta.
Uskomaton suoritus sekin.
Kommentit
Joo hyvin Järvinen pelas, se on selvä juttu. Mutta olipa siinä rinnalla kohtuullisia pelimannejakin ja ylivoimalla pelatessa rinnalla oli Suomen parhaat pelaajat. Hyvin poika pelas, mutta asiaa kannattaisi tuoda esille edes samana päivänä Tiitun maalin kans.
Miksi kaikki hehkuttaa “Tiitun maalia”? No sehän se ratkas mestaruuden mutta veikkaan että allekirjoittanutkin olisi siitä paikasta lyönyt vaikka rantapallon maaliin. Enemmän antaisin siitä maalista kunniaa Henri Toivoniemelle joka torjui upeasti ja suomi pääsi siitä vastahyökkäykseen jossa UPEAN esityön teki Rickie Hyvärinen ja laittoi vielä niin upean passin Tiitulle että siitä ei voi missata. Miten kukaan joka on nähnyt sen maalin voi antaa kunnian siitä pelkästään Tiitulle.
1797-0199 (painettu)
1797-0229 (verkkojulkaisu)

Ainahan se on tiedetty, että Järvinen osaa tehdä maaleja. :D *Hooray* Jossai gaalassa vaan pitäs valita salibandyn paras maalintekijä suomessa. Tai sehä menis aina Juholle, ei ehkä kannatakaa… ;)))
Onnee Juholle ja kaikkee hyvää tulevalle uralle… Oot miu suosikki (heti savon ja kurren jälkee), vaikket tääl enää pelaakaa… :)