
Loviisan Torin puolustaja Tuomas Savukoski sai sunnuntaina punaisen kortin ottelussa Classicia vastaan. Savukoski sai suihkukomennuksen kovasta kontaktista Mikko Leikkaseen.
Tor-leirissä tuomiota ihmeteltiin.
– Halusin ensin katsoa tilanteen videolta ennen kuin sanon mitään. Tilanteessa Savukoski ottaa tien pois ja kaveri osuu väkisin. Perään sitten komea kaatuminen. Kuten Backe (Classic-valmentaja Ray Backman) sanoi, niin kyseessä oli ns. kevyt perstaklaus, Tor-käskyttäjä Iiro Parviainen kommentoi Pääkallolle.
Loviisa-Classic-ottelun vihelsivät Manu Marttinen ja Joonas Vallivaara.
– Rike oli selvä, mutta tuomio ylimitoitettu. Kuten Neljän tähden illallisessa sanotaan, niin vahva kakkonen, ei muuta, Parviainen lohkaisi.
Sunnuntain kamppailussa jaettiin yhteensä 41 jäähyminuuttia. Sekä Backmanin että Parviaisen mukaan ottelu oli silti rauhallinen.
Esimerkiksi lauantainen Loviisa-Happee-ottelu oli huomattavasti kuumempi. Uusimaa-lehden mukaan kyseisessä kamppailussa keskityttiin varsinkin vierasjoukkueen puolesta lähinnä taklaamiseen ja pelin rikkomiseen. 0+5-tehot Happeeta vastaan tehnyt Loviisan Andy Hietala sai kokea Happeen ”kovuuden”.
– Tämä oli fyysisesti kovin ottelu koskaan. Tarkoitan, että tuomareiden salliva linja vei ottelua lähes lätkän puolelle. Välillä tuntui, että vastustaja ei yrittänyt pelata palloa, Hietala kommentoi Uusimaa-lehdessä.
Parviainen hakee Savukosken tuomiolle perspektiiviä juuri Happee-ottelusta.
– Lauantaina oli täysin erilainen peli kuin sunnuntaina. Ei siinä Lasse Riitesuonkaan touhussa ollut paljon järkeä. Riitesuo veti poikittaisen mailan Hietalan rintaan, niin että maila katkesi. Ja siitä ei tullut mitään. Menee näitä tilanteita verratessa vähän suhteellisuudentaju, Parviainen pohti.
Lue Uusimaa-lehden juttu Loviisa-Happee-ottelusta: Taklausten sävyttämä ottelu kääntyi Torille