NST:lle kahdeksas peräkkäinen SM-mitali – Tiikerit kaatui jatkoajalla

NST:n kausi päättyi pronssijuhliin. Kuva ei ole kyseisestä ottelusta. Kuva: Jari Turunen

NST juhlii kahdeksatta peräkkäistä SM-mitalia. Kuva: Jari Turunen

Naisten Salibandyliigan pronssiset mitalit ripustettiin perjantaina NST-pelaajien kaulaan. Lappeenrantalaiset löivät tiukassa taistelussa Tiikerit jatkoajalla lukemin 5-4. Mitali on NST:lle kahdeksas peräkkäinen naisten liigassa.

Ottelun ratkaisijaksi nousi hienon kauden pelannut Marianne Hannonen, joka iski voittomaalin Juuli Hakkaraisen syötöstä ajassa 67.14. Ottelun tehokkain pelaaja oli NST:n kokenut Heli Suoreijus, joka merkkautti 2+1-tehot. Suoreijus palkittiin myös ottelun parhaana pelaajana. Tiikereiden parhaan pelaajan palkinnon sai Mia Karjalainen.

Tiikerit johti ottelua vielä neljä minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua. NST-valmennus otti aikalisän ajassa 56.15 ja vain 38 sekuntia myöhemmin peliväline kaivettiin Tiikeri-maalista. Kyseinen tasoitusmaali syntyi kun Tiikereiden maalivahdin Laura Stillin avausheitto pysähtyi suoraan ensimmäiseen NST-pelaajaan, joka toimitti pallon verkon perukoille.

Pääkallo.fi sai pronssiottelun jälkeen tuoreeltaan kommentit NST:n valmentajalta Lasse Kurroselta.

Lasse, kommentit pronssiottelusta?
– Tasaista vääntöä. Tiikerit oli just niin hyvä kuin oletimme. Uskon, että kokemus käänsi tämän meille, oltiin parempia ottelun loppuhetkillä ja jatkoajalla.

Kerro fiiliksistä ottelun jälkeen?
– 
Fiilikset tottakai huikeat. Iso tunnelataus purkautui, onneksi loppu oli onnellinen.

Kommentit lyhyesti koko NST:n kaudesta?
Tämä on hieno joukkue. Kauteen lähdettiin haasteellisista lähtökohdista, mutta jokaikinen oli valmis nostamaan tasoaan aikaisemmista vuosista. Fakta on, että emme saaneet peliä sille mallille, että finaalipaikka olisi ansaittu, mutta tämä pronssi oli täysin ansaittu. Hieno palkinto hyvästä työstä koko ryhmälle. Kahdeksas mitali NST:lle putkeen, joten rohkenen väittää, että täällä tehdään laadukasta työtä.

Jari Turusen ottelukuviin

Ottelutilastoon