
Viime kaudella Salibandyliigaa FBT Porin riveissä pelannut Miikka Läntinen siirtyy Divarin SalBan sijaan Ruotsiin. Uusi joukkue on Superliigan finalisti IBK Dalen, jonka uusi päävalmentaja Iiro Parviainen on jo ehtinyt ylistää Läntistä.
– Hän on Salibandyliigan kymmenen parhaan hyökkääjän joukossa, Parviainen hehkutti Läntistä aiemmin Folkbladetin haastattelussa.
Lehden mukaan Parviainen vihjasi seuralle Läntisestä. Viime kaudella Salibandyliigassa pelaamissaan 26 ottelussa Läntinen teki tehot 22+10=32, joka toi pistepörssin sijan 31.
Divarin SalBa ehti jo aiemmin julkistaa Läntisen siirron isona uutisena raumalaisjoukkueeseen. Nyt seura vahvistaa nettisivuillaan, että Läntisen sopimus on purettu.
– Miikka harjoitteli hyvin ja tunnollisesti. Ilmeisesti liian hyvin, koska Ruotsin Superliigan joukkue IBK Dalen otti yhteyttä ja tarjosi Miikkalle sopimusta, seuran nettisivuilla kirjoitetaan.
– SalBa ei halunnut olla este Miikkan siirtymiselle ja neuvotteli IBK Dalenin kanssa sopimuksen purkuehdoista. Päästiin yhteisymmärrykseen ja Miikka oli vapaa siirtymään Ruotsiin.