Video: TPS:n erikoinen rankkari, 5+2 tehot ja komea keskialueen vienti

TPS ja OLS mättivät viime sunnuntaina Turussa maaleja oikein urakalla. Kotijoukkue vei kamppailun lopulta lukemin 12–10. TPS on jo ehtinyt pelaamaan uudestaan OLS-ottelun jälkeen, mutta sunnuntain maalikarkeloita jaksaa fiilistellä jälkikäteenkin maalikoosteen muodossa.

Kamppailun pisteahnein oli TPS:n Miko Kailiala, joka summasi tehot 5+2. Erikoisin TPS-tykin osumista oli rankkarista syntynyt viides maali. Rankkarissa OLS-vahti yrittää syöksymällä estää maalinteon, mutta Kailiala ehtii siirtää palloa ja kuljettaa pelivälineen maaliin asti.

Videolta kannattaa tsekata myös juuri miesten maajoukkueeseen valitun Teemu Aaltosen taidokas osuma, joka vie TPS:n 6–5-johtoon. Aaltonen riistää ensin pallon, puijaa sitten kaksi vastustajaa ja kiskaisee pelivälineen verkkoon.

OLS-leiristä maalikoosteessa esiintyy tiiviisti neljä maalia lätkinyt Valtteri Parviainen.