Koovee löysi vihdoin uuden päävalmentajan – ”Iso haaste”

Kuva: Jari Turunen

Kuva: Jari Turunen
Arkistokuva: Jari Turunen

Kooveen miesten Salibandyliiga-joukkue on löytänyt uuden päävalmentajan. Ruotsin Superliigaan siirtyvän Kooveen monivuotisen valmentajan Arto Riihimäen korvaa Hannu Santanen, joka on tehnyt seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

Santasella on pitkä historia Kooveessa eri tehtävissä. Päävalmentajan tehtävän lisäksi hän tulee hoitamaan Kooveen valmennuspäällikön tehtäviä. Santanen palaa seuraan vuoden pestiltä Saksan pääsarjan Weissenfelsin joukkueesta.

– Olen lopputulokseen erittäin tyytyväinen. Koko prosessi vietiin läpi tiukalla aikataululla, kun Riihimäen siirto Ruotsiin varmistui. Selvitimme erilaisia vaihtoehtoja seuran sisältä ja ulkopuolelta, mutta loppujen lopuksi tämä ratkaisu tuntui meistä parhaalta, sanoo Kooveen toiminnanjohtaja Esa Koivisto.

Pääkallo.fi:n tietojen mukaan muita ehdokkeja päävalmentajaksi olivat viime metreillä mm. seuran ex-pelaaja Jukka Laurila ja Loviisan Torin päävalmentajana toiminut Ray Backman.

– Onhan tämä luonnollisesti iso haaste, koska en ole vielä päävalmentajana toiminut Salibandyliigassa. Saksan vuosi antoi paljon oppia ja tunnen seuran pelitavan ja –filosofian hyvin. Mitään merkittäviä muutoksia peruslinjaan ei varmaan tule, mutta luonnollisesti pyrimme viemään omaa tekemistämme eteenpäin viime kaudesta, välittömästi tehtävässään aloittava Santanen linjaa.

Kooveen muu valmennustiimi julkaistaan pari viikon sisällä.

Pelaajapuolella Kooveella on paljon kysymysmerkkejä. Joukkue on menettänyt useita avainpelaajiaan.
Paul Kotilainen siirtyy Classiciin, Tapio Kinnunen Oilersiin ja Miro Lehtinen Nokian KrP:hen. Lisäksi Tatu Eronen ja Tommi Puustinen ovat tiettävästi palaamassa Josbaan. Valtteri Sainio, Lauri Hannelius, Jarkko Saastamoinen ja Lasse Salminen puolestaan ovat päättämässä peliuraansa.

Tulopuolelle on toistaiseksi huhuissa liitetty ainoastaan Arvid Vonk (Karhut) ja Simo Korteniitty (UHC Uster, Sveitsi).

– Meillähän tulee olemaan nuori ja toivottavasti nälkäinen joukkue. Suurelta osin joukkue on omia kasvatteja, joiden kanssa olen tehnyt töitä aiemminkin. Uskon, että meillä on hyvä ryhmä, onhan joukossa kymmenkunta nuorisomaajoukkueessa pelannutta pelaajaa ja muutama hiukan kokeneempi pelimies, Santanen sanoo.