Salibandyä sittenkin televisiosta – ohjelmatiedot paljastivat kanavan?

Kuva: Mikko Hyvärinen

Salibandyliitto on ollut viestintäpäällikkö Juhani Henrikssonin johdolla tulisilla hiilillä tv-sopimuksen lykkääntymisen takia. Kuva: Mikko Hyvärinen
Salibandyliitto on ollut viestintäpäällikkö Juhani Henrikssonin johdolla tulisilla hiilillä tv-sopimuksen lykkääntymisen takia. Kuva: Mikko Hyvärinen

Paljon keskustelua herättäneeseen salibandyn tv-sopimukseen on näkyvissä valoa tunnelin päässä. Salibandya tullaan näkemään Ylen kanavilla lokakuusta alkaen, jos Ylen ohjelmatietoja on uskominen.

Ylen ohjelmatietoihin on lisätty 20-osainen sarja palloilulle, joka käsittää koripallon, lentopallon ja salibandyn tv-lähetyksiä. Palloilun ensimmäinen lähetysaika on koripallolle lauantaina 12.10. Yle TV2:lla.

Salibandyä nähdään ensimmäisen kerran Yle TV2:lla sunnuntaina 13.10. kello 16.00 alkaen. Lähetysaika ulottuu kello 18.10 asti.

Salibandyliigan otteluohjelmassa sunnuntaille 13.10. on merkitty viisi ottelua, joista kello 15.00 alkavat Indians-OLS ja Happee-SSV. Pääkallo.fi:n tietojen mukaan todennäköinen tv-ottelu on Happee-SSV.

Sunnuntain 13.10. jälkeen 20-osaisessa sarjassa seuraavaksi on vuorossa lentopallolähetys, minkä jälkeen on taas salibandyn vuoro.

Aiheesta twiittasivat ensimmäisinä NST-puolustaja Lasse Pynnönen Twitter-tilillään @lpynnonen sekä Antti Matikainen Twitter-tilillään @andymatikaine.

Päivitetty 29.9. klo 23.20.