SPV-luotsi pyyteli Josba-tappiota anteeksi: ”Hävettävä suoritus”

Kuva: IFF

SPV-luotsi Tommy Koponen pettyi suojattiensa esitykseen lauantaina. Arkistokuva: IFF
SPV-luotsi Tommy Koponen pettyi suojattiensa esitykseen lauantaina. Arkistokuva: IFF

Seinäjoella nähtiin yksi tähänastisen Salibandyliiga-kauden erikoisimmista otteluista. Joensuun Josba haki vaiherikkaan pelin ja jatkoajan jälkeen pisteet SPV:ltä lukemin 9-10 ja. (2-2, 3-4,4-2,0-1).

Mihin ottelu ratkesi?
Kolmannessa erässä näytti, että peli ratkeaa rutiiniin ja mestarin suoritusvarmuuteen. Josban mentyä parhaimmillaan 3-6 johtoon, SPV nousi rinnalle ja ohi, johtaen peliä 8-6 viimeisessä erässä. Lopulta peli kääntyi joensuulaisille. Suurimpana syynä Josban voittoon oli suurempi voitontahto ja kaksi maalia lopussa ilman maaivahtia.

Ottelun hahmo?
Josban kapteeni Perttu Puska näytti vahvoja otteita koko pelin ajan. Puska pelasi kovaa, laukoi, puolusti ja teki lopulta voittomaalin jatkoajalla.

Ottelun puheenaihe?
SPV oli varsinkin alussa todella löysä. Ottelun ensimmäinen puolisko oli hallitsevan mestarin osalta hengetöntä ja tylsää puurtamista. Pölinää katsomossa aiheutti myös SPV:n ottelussa käyttämät siniset vieraspeliasut Josban pelattua punaisella kotiasullaan.

Kommentti
– Jos ei ollut kaksijakoinen, niin oli vähintään kymmenjakoinen ottelu. Joukkueet menivät vuorotellen johtoon, eikä meinannut itsekään pysyä pelissä mukana.
– SPV:llä oli kova turnaus alla ja ajateltiin, että nyt on paikka iskeä, jos joskus, kertoi Josban päävalmentaja Sami Sorjonen.
– Pitää pyytää yleisöltä ja kaikilta muiltakin anteeksi. En jaksa muistaa milloin viimeksi on mennyt kymmenen omiin. Hävettävä suoritus – mitään kuitenkaan Josbalta pois ottamatta. Tekivät ihan tehtyjä maaleja, kommentoi SPV:n päävalmentaja Tommy Koponen

Lauantai-illan muut Salibandyliigan tulokset:
SSV-OLS 7-6 ja.

Linkit:
SPV:n raportti

Teksti: Toni Kivistö, Seinäjoki