
Viime viikon Urheilusanomat uutisoi, että salibandyn miesten Divariin on tulossa ensi kaudeksi pudotuspelit. Todennäköisimpänä mallina on lehden saamien tietojen mukaan runkosarjan voittajan palkitseminen suoralla nousulla tai runkosarjan 1-2 parhaan jatkopaikka seuraavalle kierrokselle 5-6 joukkueen playoffeissa.
Divariseurat saivat alkusyksyn aikana esittää toiveensa mahdollisesti toteutettavasta pudotuspelimallista. Ylivoimaisesti suurimman kannatuksen sai formaatti, jossa playoffeissa pelaisi kahdeksan parasta – aivan kuten liigassakin.
– Hieno juttu, että seuroja kuultiin. Nyt se toivon mukaan näkyy konkreettisesti myös tulevassa päätöksessä, sanoo Divarin SBS Wirmon manageri Tomi Auremaa.
Auremaa kannattaa silti erilaista sarjasysteemiä.
– Ehdottomasti pitäisi olla kahdeksan joukkueen pleijarit. Olen keskustellut asiasta useiden muiden divariseurojen kanssa ja näkemys on samanlainen. Johan sen kertoo jo tuon kyselyn tuloskin.
Urheilusanomien jutussa kahdeksan parhaan mallia vastaan argumentoidaan ”merkityksettömillä peleillä”. Selitys on Auremaan mukaan keinotekoinen.
– Höpöjuttuja, ihan sama malli toimii liigassakin. Ja jos katsoo vaikka tämän kauden Divarin sarjataulukkoa niin ei tuo peruste ole kovinkaan kestävä.
Mietittävää Divarin sarjajärjestelmän laatijalle teettää myös se, että liigakin pitää ottaa huomioon. Auremaa esittää siihen oman mallinsa.
– Yksi putoaa liigasta ja Divarin playoffien ykkönen nousee. Liigan toiseksi viimeinen voisi sitten karsia Divarin ”finaalisarjan” hävinneen kanssa liigapaikasta. Silloin liigasta ei tulisi ”suljettu”, mitä jotkut kahdeksan joukkueen mallia vastaan argumentoineet pelkäävät.
– Minusta nyt kannattaa todella tarkasti miettiä, miten toteuttaa suuren enemmistön tahto, eikä pohtia sitä, miksi jokin asia ei ole mahdollinen. Pääasia kuitenkin, että pudotuspelit tulevat. On päätös mikä tahansa, sen mukaan mennään. Tämä on kuitenkin oikea aika keskustella asiasta myös julkisesti, että kaikki näkemykset pääsevät esiin, Auremaa sanoo.