Heti ex-seuransa vastaan saava tuore Oilers-luotsi: ”Ei tarvinnut kahta kertaa miettiä, kun soitto tuli”

Arkistokuva: Mikko Hyvärinen

Teemu Varis TPS
Arkistokuva: Mikko Hyvärinen

Miesten Salibandyliiga-joukkue Esport Oilersin uusi valmentaja on Teemu Varis. Viime kauden TPS-valmentaja otti innosta puhkuen vastaan Oilersin liigajoukkueen päävalmentajan tehtävät.

– Tuntuu erittäin hienolta olla menestyneen ja perinteisen salibandyseuran matkassa. Organisaatio on motivoitunut ja sillä on kova halu viedä huippu-urheilullista toimintaa eteenpäin. Tämä oli isoin reunaehto, kun otin pestin vastaan. Lisäksi mahdollisuus vaikuttaa huippu-urheilupuolen toimintaan oli itselleni tärkeä asia, Teemu Varis kertoo Oilersin tiedotteessa.

Hän kertoo yllättyneensä, kun vastaan tuli keskellä sarjakautta mahdollisuus valmentaa Oilersia. Hän korvasi valmentajana Mika Heinosen.

– Ei tarvinnut kahta kertaa miettiä, kun soitto tuli. Oilers oli yksi harvoista kriteerien täyttävistä seuroista omissa ajatuksissani mahdolliseksi tulevaksi liigavalmennusprojektiksi, Varis toteaa.

Oilers on sarjassa neljäntenä. 34-vuotiaan Variksen tavoitteena on saada espoolaisjoukkue vieläkin kovempaan liitoon. Hän luonnehtii itseään valmentajana, joka haluaa jatkuvasti kehittää itseään.

– Oilers on yksi liigan lahjakkaimmista joukkueista. Tiedän, että kovalla työnteolla tämä ryhmä pystyy vieläkin parempaan.

Varis myöntää, että on haasteellista ryhtyä kesken kauden uuden joukkueen valmentajaksi.

– Näitä tilanteita ei oikein pääse harjoittelemaan. Haaste on siis suuri. Tänään on 59 päivää aikaa kevään peleihin, joten isoihin muutoksiin ei ole aikaa. Pyrimme keskittymään seuraavat pari kuukautta laadukkaaseen jokapäiväiseen tekemiseen. Sen mitä teemme, teemme sen aina täysillä.

Varis vietti viime viikonloppuna tuntikausia tutustuen Oilersin miehistöön.

– Muutamia tuttuja kavereita joukkueessa on aiemmista seuroistani. Jens Riska ja Joonas Lastunen TPS:stä sekä Tapio Kinnunen omasta kasvattajaseurastani Ruokolahden Rajusta. Muuten olen jonkun verran seurannut ja tiedän pelaajat pintapuoleisesti.

Heti ensimmäiseksi Varis pääsee valmentamaan entistä seuraansa vastaan, kun TPS tulee vastaan Turussa maanantaina.

– TPS:n joukkue on täynnä viime vuosien rakkaita pelaajia. Se on tosiasia. Asetelma on kuitenkin kuin mikä tahansa muu peli. Keskitytään olennaiseen ja pyritään tekemään kaikki pienet asiat niin hyvin kuin mahdollista. Tällöin pelaamme kahdesta pisteestä ja viemme ne mukanamme Espooseen.