NST-voitto ei riittänyt SSV:lle runkosarjan ykköstilaan – ”Nyt aletaan keskittyä pudotuspeleihin”

Kuva: Juhani Järvenpää

Kuva: Juhani Järvenpää
Kuva: Juhani Järvenpää

SSV ja NST kohtasivat Salibandyliigan runkosarjan viimeisellä kierroksella Pasilassa ja kotijoukkue oli vahvempi lukemin 6-3 (2-2, 2-0, 2-1). NST oli ensimmäisen erän hyvin mukana pelissä ja johtikin ottelua 15 minuutin kohdalla, mutta SSV käänsi rutiinilla ja hyvillä erän aluilla ottelun itselleen.

Lopputulos merkitsee SSV:n sijoittumista toiseksi runkosarjassa, kun myös Classic voitti oman ottelunsa Peliveljiä vastaan. NST sijoittui sarjassa seitsemänneksi.

Mihin ottelu ratkesi?
Ottelu ratkesi SSV:n hyviin toisen ja kolmannen erän alkuihin. Molemmissa erissä Viikingit teki kaksi maalia neljän minuutin sisään, eikä NST päässyt vastaamaan. NST:llä oli huippumahdollisuus kaventaa toisessa erässä, kun Henri Lehtonen ja Miko Kailiala olivat jäähyllä samaan aikaan, mutta ylivoima jäi tehottomaksi.

Ottelun hahmo?
SSV:n puolustaja Lauri Stenfors (2+1) oli mukana kolmessa ensimmäisessä maalissa ja piti kotijoukkueen mukana NST:n vahvasta alusta huolimatta. Nakkisormien Samuli Hulkkonen iski vieraiden kaikki maalit.

Ottelun puheenaihe?
Koko kierroksen puheenaiheena oli luonnollisesti taistelu runkosarjan voitosta, kun neljä joukkuetta oli vielä mukana taistossa. Ottelun kuuluttaja piti yleisön aktiivisesti tietoisena jokaisen ottelun tuloksista.

Kommentit:
– Paljon jäi tänään petrattavaa latingin osalta, ei SSV:n tasoista joukkuetta hirveästi hetkauteta, jos ei ole täysin mukana, kommentoi Petri Heino.
– Kyllä tämä oli esimerkiksi maanantaihin verrattuna kohtalaisen huono peli meiltä, mutta peli on nyt pelattu ja nyt aletaan keskittyä pudotuspeleihin, kiteytti ottelun Mika Ahonen.

Tilastohuomiot:
SSV: Lauri Stenfors 2+1, Roni Laasonen 2+1, Jani Helenius 1+2
NST: Samuli Hulkkonen 3+0

Sunnuntain liigakierroksen muut tulokset:
SPV-Classic 6-7ja, Erä-Happee 5-6, Josba-TPS 5-6, Oilers-Tor 6-5ja, Koovee-Indians 4-2 ja OLS-Nokian KrP 2-5