
Miesten Salibandyliigan ensimmäisessä finaalissa Tampereen Classic piti kotietunsa ja otti ensimmäisen voiton Happeesta lukemin 7–3.
Ottelu pysyi tasaisissa lukemissa 40 minuutin ajan, ja kotijoukkue lähti toiselle erätauolle yhden maalin johtoasemassa. Kolmannessa erässä Classic löysi peliinsä yhden vaihteen lisää ja Happee putosi kyydistä. Tamperelaiset niittasivat viimeiseen erään kolme maalia ja vei ensimmäisen finaalin nimiinsä.
Vaikka Classic onnistui laajalla rintamalla, niin joukkueen suurin syömähammas oli silti tulikuuma kakkosketju, jossa Jussi Pihan laidoilla hyökkäsivät tutusti Sami Johansson ja Vesa Kulmala ja pakkeina ahkeroivat Krister Savonen ja Nico Salo.
Tämän jutun alla olevasta linkkilistasta voi lukea Pääkallo.fi:n toimittajien juttuja paikan päältä Tampere Areenalta.