
Helsingborg ja Storvreta kohtasivat torstai-iltana salibandyn merkeissä Ruotsin Superliigassa. Kotijoukkue Helsingborg oli ottelussa parempi lukemin 9-5.
Helsingborgin teholinkoja olivat 2+2 tehtailleet Hampus Dargren sekä Daniel Johnsson. Suomalaispuolustaja Juha Kivilehto iski tehopisteet 1+2. Mika Moilanen ja Jani Kukkola syöttivät maalin mieheen.
Varsinkin Kivilehdon kannalta onnistumiset tulivat kreivin aikaan. Maajoukkuepuolustajalla oli kasassa ainoastaan yksi syöttöpiste ennen Storvreta-kamppailua. Helsingborgin alkukausi on ollut vaikea ja suomalaisvahvistusten otteita on arvosteltu. Esimerkiksi tällä viikolla tässä Aftonbladetin artikkelissa.
Storvreta on tällä hetkellä Superliigan neljäntenä. Helsingborg nousi yhdeksänneksi.
Ottelussa nähtiin myös yksi varsin näyttävä kamppailutilanne. Suomalaissentteri Kukkola ja Storvretan Wiktor Blad väänsivät kuten alla olevalta Innebandymagazinetin videolta on nähtävissä. Lopuksi Kukkola heitti Bladin niskalenkillä laidan yli. Kyseiset pelaajat saivat tilanteesta kahden minuutin rangaistukset. Storvretan Nicklas Paulsson nappasi itselleen jälkipelistä vielä viiden minuutin rangaistuksen.
Kukkolan vääntötilanne:
Ottelun maalikooste:
Artikkelia korjattu 13.11. klo 12.47. Kukkola väänsi Bladin kanssa. Ei Paulssonin, kuten alkuperäisessä artikkelissa luki.