
Alkukauden SBC Leviä edustanut Riikka Kautto, 15, liittyy loppukauden kattavalla rinnakkaisedustuksella Northern Starsin B-tyttöjen SM-sarjajoukkueeseen. Nimestään huolimatta Northern Stars pitää majaansa Espoossa.
Pääkallo.fi:n saamien tietojen mukaan pelaaja matkustaa Etelä-Suomeen lentämällä ja lennoista koituvat kustannukset hoitaa pelaajan perhe. Northern Stars hoitaa majoituksen ja matkustukset Etelä-Suomessa. Kautto asuu kanssapelaajien kotona etelässä majaillessaan.
Kautto pelaa myös kittiläläisseura SBC Levin edustusjoukkueessa Pohjois-Suomen 3.divisioonaa. Hän on ollut joukkueensa toiseksi paras pistenikkari tällä kaudella. Pelaaja esiintyy molempien joukkueiden paidoissa loppukaudella, jos vain suinkin jaksaa ja koulunkäynti ei kärsi liiaksi.
Seurojen välinen rinnakkaisedustus lienee jonkin sortin Suomen ennätys, sillä paikkakuntien välinen etäisyys on 990 kilometriä. Kautto saa edustaa Northern Starsia ensimmäisen kerran 25.1. pelattavassa ottelussa PirPiä vastaan.