Video: Spesialisti asialla – konkarin patenttirankkari upposi kahdesti

Kuva: Kuvakaappaus videolta

Kuva: Kuvakaappaus videolta
Kuva: Kuvakaappaus videolta

LASB ja EräViikingit kohtasivat sunnuntaina miesten Salibandyliigan ottelussa Lahdessa. EräViikingit oli lopulta parempi maalein 5-6.

EräViikingit johti ottelua ensimmäisen erän jälkeen maalein 1-2. Toisessa erässä LASB paransi, ja periodi päättyi lukemin 2-2. Kolmannessa erässä kotijoukkue tuli rinnalle ja ohi kahdella Antti Sihlmanin komealla rankkarimaalilla. EräViikingit sai kuitenkin lisäpotkua vielä viimeiselle vitosella, ja nappasi voiton Mika Moilasen sekä Miko Kailialan maalien turvin.

Vieraiden tehopelaaja oli 2+2 naulannut Tuomas Iiskola. Kailiala iski pelissä hattutempun. Santtu Strandberg torjui 25 laukausta. Sihlmanin lisäksi LASB:n tehoista vastasi 1+1 nakutellut Roope Kainulainen.

EräViikingit johtaa tällä hetkellä miesten Salibandyliigan runkosarjaa. LASB löytyy sarjataulukon sijalta kymmenen.

Ottelutilastot

Maalikooste:

Lehdistötilaisuus:

Tulosvetovihje:

EräViikingit ja Indians kärkikamppailussa

EräViikingit selvisi täpärästi LASB:n kynsistä, ja keskiviikkona odottaa mielenkiintoinen ottelu, kun tappioton Indians saapuu Vantaan Energia Areenalle. Indiansin puolustus on ollut rautaa alkukaudella, mutta EräViikinkien hyökkäysarsenaali on kova ja leveä ilman Lauri Kapastakin. ”Heimo” on päässyt ja pääsee valmistautumaan peliin rauhallisemmin kuin EräViikingit, ja se iskee pöytään kovan haasteen.

Pääkallo.fi:n maaliarvio: EräViikingit 5,6,7-Indians 4,5,6
Peliaika ja -paikka: ke 19.10. klo 18.30, Energia Areena

Veikkauksen Tulosvetoon >

Artikkelia muokattu 18.10 klo 14.29