Divarit

Happeelle täysin uudenlainen akatemia – Mika Kohonen mukana valitsemassa tulevia tähtiä

23.03.
2018
Divarit

Uudella Hirviakatemialla Jyväskylän Happee haluaa tuottaa lisää huippupelaajia. Kuva: Esa Jokinen

Jyväskylän Happee julkisti perjantaina käynnistävänsä täysin uudenlaisen akatemiatoiminnan seurassa. ”Hirviakatemian” tavoitteena on tuottaa lisää lahjakkuuksia salibandykentille tulevina vuosina.

Uusi akatemiatoiminta käynnistyy ensi kaudella, virallisesti 1.5.2018. Se kattaa kaikki ikäluokat C2-junioreista ylöspäin.

C2:sta alkaen aina A-nuoriin asti pelaajat saavat tavallisen valmennuksen oheen lisää aamuharjoituksia, jotka toteutetaan oppilaitosten kautta.

Lisäksi myös liigatason pelaajille tarjotaan mahdollisuutta kehittyä aamuvalmennuksessa.

– Aamuvalmennus mahdollisuus liigajoukkueelle tulee enemmän kuin tarpeeseen ensi kaudella. Se palvelee etenkin seuramme miesten maajoukkuepelaajia, U23 maajoukkuepelaajia ja koko ensi kauden liigajoukkuetta. Mutta vielä suurempana asiana pelaajien kehittämisessä näen uuden C2- ja C1-ikäisille junioreille suunnatun kerhovalmennuksen. Sen avulla pystymme tarjoamaan lähes 100 ylimääräistä lajiharjoitusta C2-ikäiselle pelaajalle, jonka tavoitteena on esimerkiksi U16 maajoukkue C1-iässä, Happeen valmennuspäällikkö Tero Kotilainen avasi seuran tiedotteessa.

Kaikki edellä mainitut ikäluokkien yksilöillä, liigapelaajat mukaan lukien, on mahdollisuus myös päästä akatemian ohessa käynnistyvään Next Generation -ryhmään.

Kyseessä on ohjelma, johon valitaan mukaan kaikkein lupaavimmat pelaajat eri ikäryhmistä. Kotilainen kertoi Pääkallo.fi:lle, että valinnoissa konsultoidaan muun muassa eri ikäluokkien maajoukkuevalmennuksia. Lisäksi käytössä on asiantuntijaryhmä, johon kuuluvat liigajoukkueen päävalmentaja Mikko Lehto, Happee-kasvatti ja salibandylegenda Mika Kohonen, maalivahtivalmentaja Pasi Rautio sekä kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen Juuso Sillanpää.

Esimerkiksi Kohonen kertoo roolikseen ryhmään kuulumisen lisäksi nuorten pelaajien mentoroimisen.

Next Generation -toimintaan mukaan pääsevät pelaajat saavat harjoittelunsa oheen käyttöönsä erilaisia yhteistyökumppanien avulla toteutettavia tukipalveluja, kuten lääkäri-, fysio- mentorointipalvelua, testauksesta, ravinto-ohjelmia, harjoitus- ja opintosuunnitelmia sekä pelivarusteita.

Salibandyliiton huippu-urheilujohtaja Jarkko Rantala kehui Happeen uutta akatemiatoimintaa.

– Hienoa duunia. Tämän kaltaisia toimintamalleja, dokumentoituneina, tarvitsemme kaikkiin meidän huippuseuroihin. En tiedä muilla olevan vastaavaa, Rantala kertoi tiedotteessa

Havainnollistava kuva Hirviakatemian toiminnasta. Kuva: Happee

Linkki:
Happeen koko tiedote Hirviakatemiasta

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Anssi Karjalainen
Anssi Karjalainen
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Espoo

Twitter: @A_Karjalainen