Liigat

SB Vaasasta lähtenyt Jani Lipsanen valmentaa ensi kaudella OLS:aa

29.03.
2018
Liigat

Jani Lipsasesta OLS:n uusi päävalmentaja. Kuva: Ari Honkonen

SB Vaasa uutisoi aiemmin tällä viikolla, että Jani Lipsanen, 34, ei jatka enää joukkueen päävalmentajana. OLS:n uutisen mukaan Lipsanen nähdään ensi kaudella Salibandyliigassa pelaavan oululaisjoukkueen penkin takana.

OLS:n kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen tehnyt Lipsanen tulee toimimaan myös OLS:n lajivastaavana. Lipsanen aloittaa toimissaan toukokuussa.

Ennen SB Vaasaa Lipsanen toimi Kuopion Welhojen sekä Kajaanin Papaksen päävalmentajana. Vaasalaisseuran kausi päättyi puolivälierätappioon Loviisan Toria vastaan. OLS oli miesten Salibandyliigan runkosarjan 10.

OLS ilmoitti samalla, että viimeiset kaksi kautta seuran lajitoiminnasta vastannut Ville Oksa jää pois seuran palveluksesta ja siirtyy uusien haasteiden pariin. Päävalmentaja Eetu Vehanen suuntasi oman kelkkansa Sveitsiin kauden jälkeen.

OLS:n uutinen

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen