Ulkomaat

Johannes Jokinen palaa Sveitsin liigaan – kolme suomalaista jättää seuran

18.04.
2018
Ulkomaat

Johannes Jokinen suuntasi täksi kaudeksi kokeilemaan rahkeitaan Ruotsin liigaan. Kuva: Esa Jokinen

Sveitsin salibandyliigassa pelaava Kloten-Bülach Jets kertoi tiistaina, että suomalaishyökkääjä Johannes Jokinen palaa seuraan yhden kauden tauon jälkeen.

Jokinen aloitti tämän kauden Ruotsin Superliigassa pelaavan Linköpingin riveissä. Seura kuitenkin vaihtui kesken kauden toiseksi korkeimmalle sarjatasolle FBC Kalmarsundiin, jossa hän pääsi juhlimaan nousua Ruotsin liigaan.

Klotenin sivuilla Jokinen otetaan avosylin vastaan, sillä toissa kaudella suomalainen takoi joukkueen riveissä tehoja kahden pisteen keskiarvolla ottelua kohti. Kokonaissaldo oli silloin runkosarjassa 26+20=46 pistettä.

Kloten-Bülach tiedotti samalla, että Markus Kulmala jatkaa seurassa myös ensi kaudella. Suomalaishyökkääjän kautta varjosti kuitenkin loukkaantuminen, jonka vuoksi suurin osa hänen kaudestaan meni kuntoutuessa.

Ovi käy myös toiseen suuntaan, sillä Mikko Immonen, Juuso Alin ja Miikka Sokka palaavat seuran mukaan kotimaahansa. Immonen oli Kloten-Bülachin tehokkain pelaaja runkosarjassa tehoillaan 15+17=32.

Sokka säesti sisäisen pistepörssin toisena pistein 10+15=25, kun taas puolustaja Alin saldosi tehot 3+1=4.

Arto Riihimäen luotsaama Kloten-Bülach Jets lähti kovien suomalaisvahvistuksiensa johdolla tavoittelemaan playoff-paikkaa, mutta jäi lopulta runkosarjan viimeiseksi. Lopulta joukkue säilytti liigapaikkansa vasta karsintojen kautta.

Linkki:
Uutinen pelaajasopimuksista seuran sivuilla

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Anssi Karjalainen
Anssi Karjalainen
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Espoo

Twitter: @A_Karjalainen