Divarit

O2-JKL naisten ykkösdivariin kahdella joukkueella – tavoitteena nopea paluu liigakartalle

23.04.
2018
Divarit

O2-Jyväskylä koki kovia naisten Salibandyliigan karsinnoissa. Kuva: Esa Jokinen.

Naisten Salibandyliigasta karsintojen kautta tippunut O2-Jyväskylä on ilmoittanut lähtevänsä ensi kaudella naisten 1. divisioonaan kahden joukkueen voimin.

O2-Jyväskylän naisten edustusjoukkue koki liigakarsinnoissa Lahden Pelicansille tappion otteluvoitoin 3-1, mikä tiputti ”ampparit” sarjatasoa alemmas. Samaan aikaan seuran naisten kakkosjoukkue voitti 1. divisioonan nousukarsinnassa SB-Pron kakkosjoukkueen suoraan kahdessa ottelussa ja nousi naisten 1. divisioonaan kaudelle 2018-2019. Näin ollen jyväskyläläisillä on kaksi joukkuetta naisten ykkösdivarissa ensi kaudella.

Seura ilmoitti tiedotteessaan kauden 2018-2019 ykköstavoitteen olevan nousu takaisin liigakartalle kaudelle 2019-2020. Joukkueen rakentaminen on jo aloitettu ja naisten kakkosjoukkueen on määrä vahvistaa ”amppareiden” laajaa rintamaa ykkösdivarissa ja mahdollistaa pelaajille kehittymis- ja pelipaikka maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.

Naisten joukkueiden kanssa tiiviissä yhteistyössä toimii myös seuran tyttöakatemian A-tyttöjoukkue, joka tavoittelee SM-sarjapaikkaa elokuun karsinnoissa.

Linkki:
O2-Jyväskylän tiedote aiheesta

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Ilkka Kittilä
Ilkka Kittilä
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Vaasa

Twitter: @ilkkakittila