Divarit

Salibandyn pelaajasiirtoaika käynnissä – säädöksissä muutoksia

03.06.
2018
Divarit

Pelaajasiirtoaika on käsillä. Kuvituskuva: Esa Takalo

Kuluvan kauden pelaajasiirtoaika käynnistyy 1.6. ja päättyy 15.1. Kaikki siirrot kirjataan seurojen toimesta salibandyn Palvelusivustolla.

Kauden 2018-19 kansallinen pelaajasiirtoaika alkaa perjantaina 1.6. klo 12. Pelaajasiirrot kirjataan ja maksetaan seurojen toimesta Salibandyliiton sähköisessä siirtojärjestelmässä, Palvelusivustolla.

Vapaa siirtoaika, ilman vanhan seuran suostumusta, on voimassa koko kesäkuun ajan. Muistutamme, että myös vapaalla siirtoajalla tulee huolehtia kaikki siirtyvän pelaajan velvoitteet kuntoon vanhaa seuraa kohtaan.

Kauden 2018-19 pelaajasiirtojen isoimpia muutoksia:
– Siirtojen kaikissa kirjaamismaksuissa on korotuksia.
– Siirtokarenssi on laskettu 3:een vuorokauteen (ennen 7 vrk).
– Elokuusta alkaen myös välivuoden pitäneistä pelaajista tulee tehdä siirto, jolla varmistetaan edustusoikeustiedon päivittyminen. Välivuoden pitäneen pelaajan siirrossa ei ole kirjaamismaksua tai karenssia.

Kauden 2018-19 pelaajasiirtoihin liittyvät tärkeät päivämäärät:
30.6.2018 – Vapaa siirtoaika päättyy (ilman vanhan seuran suostumusta).
1.9.2018 – Siirtojen kirjaamismaksut nousevat.
15.1.2019 – Kansallinen pelaajasiirtoaika päättyy.

Pelaajasiirroista on kerrottu tarkemmin pelaajasiirtojen pääsivulla.

Teksti: Salibandyliitto

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Pääkallo.fi
Pääkallo.fi
Jutun kirjoittajana Pääkallo itse.