Divarit

Miesten Divari alkaa syyskuun puolivälissä – katso otteluohjelma tästä

17.08.
2018
38 Kommenttia
0
Divarit

Miesten Divari käynnistyy syyskuun puolivälissä. Kuva: Juhani Järvenpää

Salibandyn miesten toiseksi korkeimman sarjatason Divarin otteluohjelma on valmistunut. Divari käynnistyy lauantaina 15.9.

Divarissa 14 joukkuetta pelaavat kaksinkertaisen sarjan (26 ottelua). Runkosarjan jälkeen kahdeksan parasta jatkaa pudotuspeleihin. Puolivälierät ja välierät pelataan paras kolmesta (2 voittoa) järjestelmällä ja finaalit paras viidestä -järjestelmällä (3 voittoa). Divarin mestari nousee Salibandyliigaan kaudelle 2019-20 ja finaalin hävinnyt jatkaa kauttaan liigakarsintoihin Salibandyliigan putoamiskarsinnan hävinnyttä joukkuetta vastaan.

Runkosarjassa viimeiseksi sijoittunut putoaa kauden päätteeksi 2. divisioonaan. Joukkueet sijoilta 12.-13. pelaavat putoamiskarsinnan paras kolmesta -ottelusarjana. Putoamiskarsintasarjan hävinnyt putoaa toisena joukkueena sarjatasoa alemmas.

Divarin otteluohjelma 2018-19

La 15.9.2018 17:00 NST FBC Turku Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 15.9.2018 17:00 SalBa ÅIF Kauppaoppilaitos Rauma
La 15.9.2018 17:00 EV Akatemia Nurmon Jymy Mosahalli Helsinki
La 15.9.2018 17:00 Loviisan Tor O2-Jyväskylä Loviisan LH Loviisa
La 15.9.2018 17:00 Tiikerit LNM Tikkurilan UT Vantaa
La 15.9.2018 18:30 M-Team Merikoski SBT Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Su 16.9.2018 13:30 EV Akatemia O2-Jyväskylä Energia Areena Vantaa
Su 16.9.2018 15:00 Tiikerit Merikoski SBT Tikkurilan UT Vantaa
Su 16.9.2018 17:00 Loviisan Tor Nurmon Jymy Loviisan LH Loviisa
Su 16.9.2018 17:00 Josba NST Joensuu Areena Joensuu
Su 16.9.2018 18:30 M-Team LNM Arena Center Ruskeasuo Helsinki
La 22.9.2018 17:00 Nurmon Jymy M-Team Nurmon LH Seinäjoki
La 22.9.2018 18:30 Rangers FBC Turku Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 23.9.2018 17:00 Josba Loviisan Tor Joensuu Areena Joensuu
Ke 26.9.2018 18:30 M-Team Loviisan Tor Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 26.9.2018 19:00 FBC Turku SalBa Kupittaan palloiluhalli Turku
La 29.9.2018 13:00 Nurmon Jymy Josba Nurmon LH Seinäjoki
La 29.9.2018 15:00 Merikoski SBT EV Akatemia Kastelli Oulu
La 29.9.2018 15:30 O2-Jyväskylä ÅIF Palokan KK Jyväskylä
La 29.9.2018 18:00 LNM NST Kempele-halli Kempele
La 29.9.2018 18:30 Rangers Tiikerit Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 30.9.2018 15:00 Nurmon Jymy O2-Jyväskylä Nurmon LH Seinäjoki
Su 30.9.2018 16:00 LNM EV Akatemia Kempele-halli Kempele
Su 30.9.2018 17:00 SalBa M-Team Kauppaoppilaitos Rauma
Su 30.9.2018 17:00 Loviisan Tor FBC Turku Loviisan LH Loviisa
Su 30.9.2018 18:00 Merikoski SBT NST Kastelli Oulu
Pe 5.10.2018 19:00 ÅIF Tiikerit Sipoo Areena Sipoo
La 6.10.2018 17:00 NST Rangers Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 6.10.2018 17:00 Loviisan Tor SalBa Loviisan LH Loviisa
La 6.10.2018 17:00 FBC Turku O2-Jyväskylä Kupittaan palloiluhalli Turku
Pe 12.10.2018 18:30 NST M-Team Lappeenrannan UT Lappeenranta
Pe 12.10.2018 19:00 FBC Turku Tiikerit Kupittaan palloiluhalli Turku
La 13.10.2018 15:30 O2-Jyväskylä Josba Palokan KK Jyväskylä
La 13.10.2018 17:00 Nurmon Jymy SalBa Nurmon LH Seinäjoki
La 13.10.2018 17:00 Loviisan Tor EV Akatemia Loviisan LH Loviisa
La 13.10.2018 18:00 Merikoski SBT LNM Kastelli Oulu
La 13.10.2018 18:30 Rangers ÅIF Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 21.10.2018 17:00 NST Loviisan Tor Lappeenrannan UT Lappeenranta
Pe 26.10.2018 19:00 ÅIF FBC Turku Sipoo Areena Sipoo
La 27.10.2018 17:00 SalBa Josba Kauppaoppilaitos Rauma
La 27.10.2018 18:00 LNM Nurmon Jymy Kempele-halli Kempele
Su 28.10.2018 17:00 EV Akatemia Rangers Mosahalli Helsinki
Su 28.10.2018 17:00 SalBa O2-Jyväskylä Kauppaoppilaitos Rauma
Su 28.10.2018 17:00 FBC Turku Josba Kupittaan palloiluhalli Turku
Su 28.10.2018 18:00 Merikoski SBT Nurmon Jymy Kastelli Oulu
Ke 31.10.2018 18:30 M-Team Tiikerit Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 31.10.2018 18:30 EV Akatemia FBC Turku Mosahalli Helsinki
Ke 31.10.2018 19:00 NST ÅIF Lappeenrannan UT Lappeenranta
Su 4.11.2018 17:00 Tiikerit EV Akatemia Tikkurilan UT Vantaa
Su 4.11.2018 18:30 Rangers SalBa Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Ke 7.11.2018 19:00 FBC Turku M-Team Kupittaan palloiluhalli Turku
La 10.11.2018 15:30 O2-Jyväskylä Rangers Palokan KK Jyväskylä
La 10.11.2018 17:00 Loviisan Tor Merikoski SBT Loviisan LH Loviisa
La 10.11.2018 17:00 Nurmon Jymy NST Nurmon LH Seinäjoki
La 10.11.2018 17:00 SalBa EV Akatemia Kauppaoppilaitos Rauma
La 10.11.2018 17:00 Josba Tiikerit Joensuu Areena Joensuu
La 10.11.2018 18:00 ÅIF LNM Sipoo Areena Sipoo
Su 11.11.2018 15:30 ÅIF Merikoski SBT Sipoo Areena Sipoo
Su 11.11.2018 15:30 O2-Jyväskylä Tiikerit Palokan KK Jyväskylä
Su 11.11.2018 17:00 SalBa NST Kauppaoppilaitos Rauma
Su 11.11.2018 17:00 Loviisan Tor LNM Loviisan LH Loviisa
Su 11.11.2018 17:00 Josba Rangers Joensuu Areena Joensuu
La 17.11.2018 17:00 Nurmon Jymy FBC Turku Nurmon LH Seinäjoki
La 17.11.2018 18:00 Merikoski SBT O2-Jyväskylä Kastelli Oulu
La 24.11.2018 14:00 FBC Turku LNM Kupittaan palloiluhalli Turku
La 24.11.2018 15:30 M-Team O2-Jyväskylä Arena Center Ruskeasuo Helsinki
La 24.11.2018 17:00 NST EV Akatemia Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 24.11.2018 17:00 SalBa Merikoski SBT Kauppaoppilaitos Rauma
La 24.11.2018 18:00 ÅIF Josba Sipoo Areena Sipoo
La 24.11.2018 18:00 Tiikerit Loviisan Tor Tikkurilan UT Vantaa
La 24.11.2018 18:30 Rangers Nurmon Jymy Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 25.11.2018 14:00 FBC Turku Merikoski SBT Kupittaan palloiluhalli Turku
Su 25.11.2018 15:30 O2-Jyväskylä NST Palokan KK Jyväskylä
Su 25.11.2018 17:00 SalBa LNM Kauppaoppilaitos Rauma
Su 25.11.2018 17:00 Tiikerit Nurmon Jymy Tikkurilan UT Vantaa
Su 25.11.2018 18:30 M-Team Josba Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 28.11.2018 18:30 EV Akatemia ÅIF Mosahalli Helsinki
Ke 28.11.2018 18:30 Rangers M-Team Kirkkonummen VS Kirkkonummi
La 1.12.2018 17:00 Loviisan Tor ÅIF Loviisan LH Loviisa
La 1.12.2018 17:00 Josba LNM Joensuu Areena Joensuu
La 8.12.2018 18:30 Rangers Loviisan Tor Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Ke 12.12.2018 18:30 M-Team ÅIF Arena Center Ruskeasuo Helsinki
La 15.12.2018 16:00 ÅIF Nurmon Jymy Sipoo Areena Sipoo
La 15.12.2018 17:00 Josba EV Akatemia Joensuu Areena Joensuu
La 15.12.2018 17:00 Tiikerit SalBa Tikkurilan UT Vantaa
La 15.12.2018 18:00 Merikoski SBT Rangers Kastelli Oulu
La 15.12.2018 18:00 LNM O2-Jyväskylä Kempele-halli Kempele
Su 16.12.2018 16:00 LNM Rangers Kempele-halli Kempele
Su 16.12.2018 17:00 NST Tiikerit Lappeenrannan UT Lappeenranta
Su 16.12.2018 18:00 Merikoski SBT Josba Kastelli Oulu
Ke 19.12.2018 18:30 EV Akatemia M-Team Mosahalli Helsinki
La 5.1.2019 16:00 Nurmon Jymy EV Akatemia Nurmon LH Seinäjoki
La 5.1.2019 17:00 FBC Turku NST Kupittaan palloiluhalli Turku
La 5.1.2019 18:00 Merikoski SBT M-Team Kastelli Oulu
La 5.1.2019 18:00 ÅIF SalBa Sipoo Areena Sipoo
La 5.1.2019 18:00 LNM Tiikerit Kempele-halli Kempele
La 5.1.2019 18:15 O2-Jyväskylä Loviisan Tor Palokan KK Jyväskylä
Su 6.1.2019 15:00 Nurmon Jymy Loviisan Tor Nurmon LH Seinäjoki
Su 6.1.2019 15:00 Merikoski SBT Tiikerit Kastelli Oulu
Su 6.1.2019 15:30 O2-Jyväskylä EV Akatemia Palokan KK Jyväskylä
Su 6.1.2019 16:00 LNM M-Team Kempele-halli Kempele
Su 6.1.2019 18:30 NST Josba Lappeenrannan UT Lappeenranta
Ke 9.1.2019 19:00 FBC Turku Rangers Kupittaan palloiluhalli Turku
La 12.1.2019 13:00 Josba Nurmon Jymy Joensuu Areena Joensuu
La 12.1.2019 13:30 EV Akatemia Merikoski SBT Energia Areena Helsinki
La 12.1.2019 17:00 NST LNM Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 12.1.2019 17:00 SalBa FBC Turku Kauppaoppilaitos Rauma
La 12.1.2019 17:00 Loviisan Tor M-Team Loviisan LH Loviisa
La 12.1.2019 17:00 Tiikerit Rangers Tikkurilan UT Vantaa
La 12.1.2019 18:00 ÅIF O2-Jyväskylä Sipoo Areena Sipoo
Su 13.1.2019 15:30 O2-Jyväskylä Nurmon Jymy Palokan KK Jyväskylä
Su 13.1.2019 17:00 EV Akatemia LNM Mosahalli Helsinki
Su 13.1.2019 18:00 NST Merikoski SBT Lappeenrannan UT Lappeenranta
Su 13.1.2019 18:00 Tiikerit ÅIF Tikkurilan UT Vantaa
Su 13.1.2019 18:30 M-Team SalBa Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 16.1.2019 19:00 FBC Turku Loviisan Tor Kupittaan palloiluhalli Turku
Pe 18.1.2019 18:30 EV Akatemia Josba Mosahalli Helsinki
Pe 18.1.2019 19:00 ÅIF Rangers Sipoo Areena Sipoo
La 19.1.2019 17:00 Loviisan Tor Josba Loviisan LH Loviisa
La 19.1.2019 18:00 ÅIF M-Team Sipoo Areena Sipoo
Su 20.1.2019 16:00 LNM Merikoski SBT Kempele-halli Kempele
Su 20.1.2019 17:00 SalBa Nurmon Jymy Kauppaoppilaitos Rauma
Su 20.1.2019 17:00 EV Akatemia Loviisan Tor Mosahalli Helsinki
Su 20.1.2019 17:00 Tiikerit FBC Turku Tikkurilan UT Vantaa
Su 20.1.2019 18:30 M-Team NST Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ti 22.1.2019 19:00 Josba O2-Jyväskylä Joensuu Areena Joensuu
To 24.1.2019 18:30 FBC Turku ÅIF Kupittaan palloiluhalli Turku
Pe 25.1.2019 18:30 EV Akatemia Tiikerit Mosahalli Helsinki
La 26.1.2019 16:00 Nurmon Jymy LNM Nurmon LH Seinäjoki
La 26.1.2019 17:00 Josba SalBa Joensuu Areena Joensuu
La 26.1.2019 18:30 Rangers NST Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 27.1.2019 13:00 Nurmon Jymy Merikoski SBT Nurmon LH Seinäjoki
Su 27.1.2019 15:30 O2-Jyväskylä SalBa Palokan KK Jyväskylä
Su 27.1.2019 17:00 Josba FBC Turku Joensuu Areena Joensuu
Ke 30.1.2019 18:30 Tiikerit M-Team Tikkurilan UT Vantaa
Ke 30.1.2019 18:30 Rangers EV Akatemia Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Pe 1.2.2019 19:00 ÅIF Loviisan Tor Sipoo Areena Sipoo
La 2.2.2019 17:00 SalBa Rangers Kauppaoppilaitos Rauma
La 9.2.2019 14:00 NST Nurmon Jymy Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 9.2.2019 15:30 M-Team FBC Turku Arena Center Ruskeasuo Helsinki
La 9.2.2019 17:00 Tiikerit Josba Tikkurilan UT Vantaa
La 9.2.2019 18:00 LNM ÅIF Kempele-halli Kempele
La 9.2.2019 18:00 Merikoski SBT Loviisan Tor Kastelli Oulu
La 9.2.2019 18:30 EV Akatemia SalBa Mosahalli Helsinki
La 9.2.2019 18:30 Rangers O2-Jyväskylä Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 10.2.2019 15:00 Merikoski SBT ÅIF Kastelli Oulu
Su 10.2.2019 16:00 LNM Loviisan Tor Kempele-halli Kempele
Su 10.2.2019 17:00 NST SalBa Lappeenrannan UT Lappeenranta
Su 10.2.2019 17:00 Tiikerit O2-Jyväskylä Tikkurilan UT Vantaa
Su 10.2.2019 18:30 Rangers Josba Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 10.2.2019 18:30 M-Team Nurmon Jymy Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 13.2.2019 19:00 FBC Turku EV Akatemia Kupittaan palloiluhalli Turku
Pe 15.2.2019 19:00 ÅIF EV Akatemia Sipoo Areena Sipoo
La 16.2.2019 17:00 FBC Turku Nurmon Jymy Kupittaan palloiluhalli Turku
La 16.2.2019 18:00 ÅIF NST Sipoo Areena Sipoo
Su 17.2.2019 15:30 O2-Jyväskylä Merikoski SBT Palokan KK Jyväskylä
Su 17.2.2019 16:00 LNM Josba Kempele-halli Kempele
Su 17.2.2019 18:30 M-Team Rangers Arena Center Ruskeasuo Helsinki
Ke 20.2.2019 18:30 EV Akatemia NST Mosahalli Helsinki
La 23.2.2019 15:30 O2-Jyväskylä M-Team Palokan KK Jyväskylä
La 23.2.2019 16:00 Nurmon Jymy Rangers Nurmon LH Seinäjoki
La 23.2.2019 17:00 Loviisan Tor Tiikerit Loviisan LH Loviisa
La 23.2.2019 17:00 Josba ÅIF Energy liikuntakeskus Joensuu
La 23.2.2019 18:00 Merikoski SBT SalBa Kastelli Oulu
La 23.2.2019 18:00 LNM FBC Turku Kempele-halli Kempele
Su 24.2.2019 15:00 Nurmon Jymy Tiikerit Nurmon LH Seinäjoki
Su 24.2.2019 16:00 LNM SalBa Kempele-halli Kempele
Su 24.2.2019 17:00 NST O2-Jyväskylä Lappeenrannan UT Lappeenranta
Su 24.2.2019 17:00 Loviisan Tor Rangers Loviisan LH Loviisa
Su 24.2.2019 17:00 Josba M-Team Energy liikuntakeskus Joensuu
Su 24.2.2019 18:00 Merikoski SBT FBC Turku Kastelli Oulu
La 2.3.2019 15:30 O2-Jyväskylä LNM Palokan KK Jyväskylä
La 2.3.2019 17:00 SalBa Tiikerit Kauppaoppilaitos Rauma
La 2.3.2019 17:00 Loviisan Tor NST Loviisan LH Loviisa
La 2.3.2019 18:30 Rangers Merikoski SBT Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 3.3.2019 17:00 Josba Merikoski SBT Energy liikuntakeskus Joensuu
Su 3.3.2019 17:00 Rangers LNM Kirkkonummen VS Kirkkonummi
Su 3.3.2019 17:00 Nurmon Jymy ÅIF Nurmon LH Seinäjoki
Su 3.3.2019 17:00 SalBa Loviisan Tor Kauppaoppilaitos Rauma
Su 3.3.2019 17:00 O2-Jyväskylä FBC Turku Palokan KK Jyväskylä
Su 3.3.2019 17:00 Tiikerit NST Tikkurilan UT Vantaa
Su 3.3.2019 17:00 M-Team EV Akatemia Arena Center Ruskeasuo Helsinki

Pudotus- ja karsintapelien alustavat runkopäivät ovat:
Puolivälierät: la 9.3., su 10.3., sekä tarvittaessa ti 12.3.
Välierät: la 16.3., su 17.3., sekä tarvittaessa ti 19.3.
Finaalit: la 23.3., su 24.3., ke 27.3., sekä tarvittaessa la 30.3. ja su 31.3.

Putoamiskarsinnat: la 9.3., su 10.3. sekä tarvittaessa la 16.3.
Liigakarsinnat: la 6.4., su 7.4., ke 10.4., sekä tarvittaessa la 13.4. ja su 14.4.

Teksti: Salibandyliitto

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Pääkallo.fi
Pääkallo.fi
Jutun kirjoittajana Pääkallo itse.