Juniorit

Analyysi: Junioreiden SM-menestyksellä on merkitystä – voiko tuloksista nähdä tulevaan?

12.04.
2019
Juniorit

SPV ja Oilers pelaavat tällä hetkellä A-poikien kultamitaleista. Kuva: Juhani Järvenpää

Seuraavassa tilastoanalyysissä on arvioitu miesten Salibandyliigan joukkueiden menestystä suhteessa seuran juniorimenestykseen vuosina 2010-2018. Tekstistä voinee vetää jotain kevyitä johtopäätöksiä siitä, että miksi Classic ja TPS pelaavat tänä keväänä kultamitalista.

Heti alkuun on hyvä huomauttaa, että alkuperäisen analyysin oli tarkoitus kattaa kaikki liigajoukkueet ja kaikki junioreiden kausittaiset sijoitukset. Niiden selvittäminen on ajankäytöllisesti liian haastava projekti, joten karvalakkiversiossa mennään vain joidenkin esimerkkkien kautta. Oma mielenkiintoinen projektinsa olisi vertailla vahvoja ikäluokkia ja niiden merkitystä edustusjoukkueen menestykselle seikkaperäisemmin, mutta sellaistakaan ei ole tällä kertaa tarjolla, sillä informaation kerääminen ei ole helpoimmasta päästä.

Vuosien 2010-2018 välillä on jaettu yhteensä 108 junioreiden SM-mitalia. On hyvä huomioida, että A-pojissa mitalistit ovat olleet pelkästään liigaseurojen joukkueita, B-pojissa pääosin, mutta nuoremmissa junioreissa myös pienemmät seurat ovat aika ajoin niittäneet menestystä hyvien ikäluokkien turvin.

Esimerkiksi keväällä 2012 C1-poikien mestaruuden voitti piskuinen LFT Lopelta, jossa pelasi muun muassa salibandyn seuraajille tuttu Ville Lastikka ja muutama muukin sen jälkeen liigatasolla mainetta niittänyt pelaaja. Vanhempiin ikäluokkiin mentäessä Lastikan kaltaiset lahjakkaat pelaajat ovat jo yleensä isommissa organisaatioissa ja pelaavat pääsarjatasolla.

Tässä artikkelissa ei tulla väittämään, että pelkällä juniorimenestyksellä pärjätään liigassa, mutta se antaa hyvän selkänojan. Pelaajien muualta hankkiminen on täysin oma lukunsa, ja osa isoista seuroista hyötyy tietysti myös pienempien seurojen kasvatustyöstä. Juniorityötä ei voi myöskään pyrkiä arvottamaan pelkkien SM-mitalien kautta, vaan hyvää työtä voi tehdä monella muullakin tavalla. Painotan sitä, että junioreissa menestys tai menestymättömyys ei vielä automaattisesti tarkoita synonyymia miesten toiminnalle, ja hyviä pelaajia voi kasvattaa ilman SM-menestystäkin.

Classic

Classic on ollut miesten Salibandyliigan toiseksi menestynein seura tarkasteluvälillä. Tätä kevättä ei ole laskettu mukaan, mutta vähintään hopeamitalin myötä se nousee tilaston ykköseksi. Juniorimenestys tukee vahvasti edustuksen menestystä. Classic on kahminut 20 mitalia, ja on jokaisella kaudella yltänyt jossain ikäluokassa mitaleille, kun IC-akatemian B-poikien pronssi keväältä 2010 lasketaan mukaan. Classicilta löytyy vahvoja ikäluokkia 1990-luvulta, joista vahvimpana ikäluokkana voidaan pitää 1994-syntyneitä, josta varsinkin Krister Savonen ja Nico Salo ovat niittäneet maailmanmainetta. Ainakaan juniorimenestyksen perusteella Classicin vahva miesten menestys ei tule katkeamaan lähiaikoina.

SPV

SPV on tämän artikkelin kummajainen. Se on menestynyt miesten tasolla erinomaisesti, mutta junioreista seuralla on vain yksi pronssi (C1-pojat 2016) tarkasteluvälillä. Viime vuosikymmenellä se voitti yhden A-poikien hopean, ja siinä ovat seuran juniorimitalit poikien puolella. SPV:n menestys on kuitenkin perustunut paljon siihen, että se on pidettyä vahvat 1984-1985-ikäluokan pelaajat runkonaan. Lisäksi huippuja on löytynyt pari vuotta nuoremmista. Tänä keväänä juniorimenestyksen suhteen on selkeä muutos, sillä A- sekä B-pojat pelaavat SM-finaaleissa ja C1-pojat yhdistelmäjoukkueella pronssimitaleista. Näyttää siltä, että 2020-luvun SPV:n selkäranka on rakentumassa. OLS:n vahva juniorityö (kuten tilastoista näkee) on avittanut myös SPV:tä vuosien varrella ja joukkue on saanut oululaisista oivia runkopelaajia riveihinsä.

Erä/SSV/EräViikingit

Tapanilan Erä, SSV ja EräViikingin niputetaan tässä yhdeksi möhkäleeksi fuusion myötä. Jos nämä kolme seuraa niputtaa yhdeksi, niin kolmikolla on eniten miesten SM-mitaleita tarkasteluvälillä. Erää on aina pidetty syystäkin vahvana junioriseurana, mutta harva varmaan muisti, että surkeana junioriseurana pidetty SSV on voittanut kautta aikain eniten (6) B-poikien SM-kultamitaleja? En minäkään. Tarkasteluvälillä vanhat seurat ja fuusioseura ovat voittaneet yhteensä 24 juniorimitalia. Miesten edustusjoukkueessa kaksi viimeistä kevättä ovat päättyneet puolivälieriin, ja fuusioseuralla on jaksolta yksi hopeamitali liigasta. Erän kohdalla vahva juniorimenestys ei johtanut lopulta 2010-luvun mitalisateeseen miesten tasolla. EräViikingeissä varmasti mietitään, että miten se saa massastaan irti siten, että se on menestysseura ensi vuosikymmenellä. SSV:n runkopelaajistosta löytyi taustalta vahvoja ikäluokkia varsinkin 70-luvun lopusta (77-79), 80-luvun alusta (81-82) ja puolivälistä (85-86), vaikka pelaajat eivät välttämättä olleet ”omaa tuotantoa”. Dynastian aikaista dominanssia tuskin nähdään, mutta mitalipeleihin seuran tulisi yltää tulevaisuudessa.

Happee

Happeelta nähtiin yksi erikoisimmista menestysryppäistä viime vuosikymmenen lopussa ja tämän vuosikymmenen alussa, kun se voitti viisi A-poikien mestaruutta putkeen 2008-12. Noista ikäluokista Happee sai vuosiksi vahvan selkärangan, eikä FC Vaajakosken kevään 2008 B-poikien SM-kullastakaan ole ollut haitta Happeen menestysvuosille. Tässä ei siis tarvitse erikseen nimetä yhtä tai kahta ikäluokkaa, kun vahvoja ikäluokkia on löytynyt 1980-loppupuolelta ja 1990-luvun alusta. Happeen kohdalla tietysti pikkuisen huolettavaa on se, että edellinen SM-mitali on A-poikien SM-pronssi keväältä 2013. Seura ei ole tunnetusti erityisen varakas, joten oma tuotanto antaisi sille jatkumoa 2020-luvulle.

Oilers

Oilersista odotetaan ensi vuosikymmenen menestysjoukkuetta, eikä turhaan. Edustusjoukkueen runko on vahvasti nuorisovetoinen tällä hetkellä. Oilers ei ole voittanut mestaruutta 2010-luvulla, mutta sillä on kaksi mitalia ja se pelaa tänä keväänäkin pronssista. Oilersin dynastia-vaihe osui miesten osalta noin 15 vuotta sitten. Tarkasteluvälin alkuvaiheessa Oilers niitti menestystä junioritasolla, ja nyt trendi on vahvan nousujohteinen. 2010-luvun alkuvuosien vahvat juniori-ikäluokat ovat nyt espoolaisten tukirankana. Kahtena viime keväänä seura on saavuttanut kolme hopeaa ja yhden pronssin junioreissa. Tänä keväänä Oilersin A- ja C1-pojat pelaavat finaaleissa. C2-pojat taasen pronssista, joten ehkäpä Oilersinkin juniorityö kantaa pikku hiljaa hedelmää.

TPS

Viimeisenä tyyppiesimerkkinä toimii TPS, joka ei ole millään mittarilla kestomenestyjä miesten tasolla. Se pelaa kuitenkin tänä keväänä ensi kertaa miesten finaaleissa, joten ensimmäinen SM-mitali on varmistunut. Turkulaisilta on kuitenkin odotettu menestystä, eikä ihme sillä seura on voittanut 14 junioreiden SM-mitalia tarkastelujaksolla ja se kertoo myös hyvästä juniorityöstä. Nykyisessä joukkueessa näkyvät myös esimerkiksi vuosikymmenen alun menestysvuodet ja vuoden 2017 A-poikien mestarijoukkue. Ikärakenteen perusteella TPS:nkin tilanne näyttää lupaavalta tulevan kannalta.

Junioreiden SM-mitalistit vuosina 2010-2018:

2010
A 1. Happee 2. TPS 3. Oilers
B 1. Oilers 2. TPS 3. Ilves/Classic-akatemia
C1 1. Oilers 2. Erä 3. Indians
C2 1. Erä 2. PSS 3. TPS

2011
A 1. Happee 2. Erä 3. TPS
B 1. SSV 2. Classic 3. Erä
C1 1. PSS 2. HU-46 3. Koovee
C2 1. Pakilan Visa 2. TPS 3. Classic

2012
A 1. Happee 2. TPS 3. Classic
B 1. Indians 2. Classic 3. OLS
C1 1. LFT 2. Classic 2. Oilers
C2 1. Erä 2. PSS 3. Classic

2013
A 1. Erä 2. OLS 3. Happee
B 1. PSS 2. OLS 3. Classic
C1 1. Erä 2. Classic 3. Rangers
C2 1. Blackbirds 2. Erä 3. Classic

2014
A 1. OLS 2. Indians 3. Erä
B 1. Erä 2. Josba 3. Oilers
C1 1. TPS 2. Blackbirds 3. SSV
C2 1. Erä 2. Steelers JSB 3. Classic

2015
A 1. Classic 2. Erä 3. OLS
B 1. Erä 2. Classic 3. TPS
C1 1. Classic 2. NST 3. Steelers JSB
C2 1. TPS 2. RSS Panthers 3. GrIFK

2016
A 1. Erä 2. TPS 3. Classic
B 1. SSV 2. Classic 3. Erä
C1 1. TPS 2. Koovee 3. SPV
C2 1. Erä 2. Urbans 3. OLS

2017
A 1. TPS 2. Classic 3. Indians
B 1. LASB 2. Oilers 3. Classic
C1 1. SC Urbans 2. EräViikingit Black 3. EräViikingit Blue
C2 1. EräViikingit 2. TPS 3. Nokian KrP

2018
A 1. Classic 2. Steelers 3. EräViikingit
B 1. Koovee 2. Oilers 3. Tiikerit
C1 1. EräViikingit 2. TPS 3. Oilers
C2 1. Classic 2. Oilers 3. OLS

Kaikki mitalitilastot löydät täältä

Miesten Salibandyliigan mitalistit vuosina 2010-2018:
2009-10 1. SSV 2. Erä 3. SPV
2010-11 1. SSV 2. SPV 3. Oilers
2011-12 1. SPV 2. SSV 3. Koovee
2012-13 1. SPV 2. SSV 3. Classic
2013-14 1. Happee 2. Classic 3. SSV
2014-15 1. SPV 2. Happee 3. SSV
2015-16 1. Classic 2. Oilers 3. Happee
2016-17 1. Classic 2. EräViikingit 3. SPV
2017-18 1. Classic 2. Happee 3. Nokian KrP

SPV: 3 kultaa, 1 hopea ja 2 pronssia
Classic: 3 kultaa, 1 hopea ja 1 pronssi
SSV: 2 kultaa, 2 hopeaa ja 2 pronssia
Happee: 1 kulta, 2 hopeaa ja yksi pronssi
Oilers: 1 hopea ja yksi pronssi
Erä: 1 hopea
EräViikingit: 1 hopea
Koovee: 1 pronssi
Nokian KrP: 1 pronssi

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen