Liigat

TPS:lle mieluisa paluumuuttaja – Nordlund Ruotsista Suomeen

08.05.
2019
Liigat

Milla Nordlund palaa TPS:n vahvuuteen. Kuva: Juhani Järvenpää

TPS uutisoi tiistaina, että Milla Nordlund, 21, edustaa ensi kaudella seuran naisten liigajoukkuetta. Nordlund pelasi menneellä kaudella Ruotsin liigan Endre IF:ssä.

Nordlund on edustanut TPS:aa aiemmin viiden kauden ajan liigassa. Kaikkiaan 102 peliä ovat tuottaneet tehot 80+74. Ruotsissa Nordlundille kertyi 28 peliä (16+10). Nordlund on pelannut urallaan yhdeksän naisten maaottelua tehoin (3+3).

– Hyvillä mielin Turkuun. Tuttuja pelaajia, organisaatio mennyt eteenpäin ja kotiin on aina kiva palata. Uskon tuovani joukkueeseen paljon kypsemmän pelaajan, kuin vuosi sitten lähtiessäni Ruotsiin. Oli ilo seurata TPS:n menestystä ja koska runko pysyy melkein samana, en näe syytä, ettemme pystyisi menemään vieläkin pidemmälle, Nordlund kommentoi seuran uutisessa.

TPS:n uutisen mukaan sopimuksen ovat nyt allekirjoittaneet myös Anni Lehto, Saara Suomela ja Lina Hurme. Sen lisäksi Noora Rantanen tekee paluuta joukkueeseen loukkaantumisen jäljiltä.

TPS:n uutinen

Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen