Liigat

Indians julkaisi kauden 2019-20 kokoonpanonsa – yhdeksän uutta pelaajaa viime kauteen verrattuna

20.06.
2019
Liigat

Indiansin kauden 2019-2020 joukkue on julkaistu. Kuva: Joni Winsten

Westend Indians julkaisi torstaina joukkueensa Salibandyliigan kaudelle 2019-2020. Valmennus vaihtui ja tulevalla kaudella joukkueeseen liittyi yhdeksän uutta pelaajaa viime kauteen verrattuna.

Muista viime kauden liigajoukkueista ”Heimoon” liittyvät Eero Harjula (Karhut), Ossi Koskinen (Koovee), Niko Laiti (Oilers), Eetu Manninen (Oilers) sekä Severi Hopsu (Oilers). Oilersin kolmikko edusti tosin pääsosin seuran A-poikia.

Alemmista sarjoista Joel Markkola palaa Indiansin riveihin IHS:sta parin vuoden tauon jälkeen, ja viime kaudella Divarin kärkipelaajiin kuulunut Teppo Salo liittyy mukaan Kirkkonummi Rangersista. Santeri Toropainen pelasi viime kaudella Sveitsissä HC Rychenbergissä ja palaa espoolaisseuraan, kuten jo aiemmin keväällä uutisoitiin. Indiansin A-pojista mukaan on nostettu Tatu Halonen.

Valmennuspuolella nähdään myös muutoksia, sillä päävalmentaja Mikko Laurikainen jätti pestinsä ja paikan ottaa Petri Timonen. Apuvalmentajaksi on pestattu Antti Vartiainen, joka toimi viime kaudella ruotsalaisen suurseura Linköpingin organisaatiossa. Timosella ja Vartiaisella on vankka Indians-tausta.

– Runko jatkaa, ja tulijat ovat meidän näköisiämme taitavia kundeja. Olen tosi tyytyväinen siihen, minkälainen nippu meillä on, Timonen kommentoi seuran sivuilla.

Taustoilla tuli muitakin muutoksia. Taustatiimiin ovat liittyneet Roope Rissanen (fysiikkavalmennus), Oskari Paavilainen (fysioterapeutti), Juha Seppä (laji-/aamuvalmennus) sekä tiedotus-/tapahtumavastaava Henri Keränen, joka aloittaa pestissään elokuussa.

Joukkueesta tällä erää poistuvat valmentajat Mikko Laurikainen sekä Stefan Korhonen ja huoltaja Sami Sorkko. Pelaajista Lauri Näränen, Tuukka Vesa sekä Henri Luoma ja vuorostaan Sveitsiin matkaavat Joonas Föhr ja Kevin Nylund. Kesäharjoitusrinkiin on nostettu A-junioreista lisäksi Niko Rytsä, Teemu Kolunkulma ja Jonatan Junkkari.

Pelaajat:
Aarnio Aku
Astala Aaro
Arkkila Olli
Halonen Tatu  (Heimo A)
Harjula Tuomas
Harjula Eero  (Karhut)
Hoffström Alexander
Hopsu Severi  (Oilers)
Jaanus Janne
Kainulainen Valtteri  C
Kareinen Miikka
Kirvesniemi Mikko
Koskinen Ossi (Koovee)
Laiti Niko (Oilers)
Lehkosuo Otto
Manninen Eetu (Oilers)
Markkola Joel (IHS)
Möykkynen Oskari
Niskanen Sami
Nykänen Eetu
Salo Teppo (Rangers)
Sievänen Mikael
Summanen Miko
Toropainen Santeri (HC Rychenberg, Sveitsi)

Toimihenkilöt:
Timonen Petri   Päävalmentaja
Vartiainen Antti   Valmentaja
Jokinen Ville   Maalivahtivalmentaja
Rissanen Roope   Fysiikkavalmentaja
Sharifi Diari   Fysiikkavalmentaja
Paavilainen Oskari  Fysioterapeutti
Lepola Antti  Fysioterapeutti
Lusenius Sebastian  Huoltaja
Laurila Jussi  Hieroja / Fysioterapeutti
Seppä Juha   Aamuvalmennus(laji)
Rancken Sofia   Joukkueenjohtaja
Keränen Henri   Tiedotus- & tapahtumavastaava
Leiponen Mika   GM

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen