Liigat

Kiipeli jättää OLS:n – ”Mietin koko peliuran jatkoa nyt vakavasti”

06.06.
2019
Liigat

Tatu Kiipeli (oik.) jättää OLS:n. Kuva: Ari Arola

Miesten Salibandyliigan OLS uutisoi keskiviikkona, että hyökkääjä Tatu Kiipeli, 26, ei jatka seurassa.

Kiipeli on ollut viime kaudet OLS:n kantavia voimia hyökkäyspäässä. Liigapelejä on kertynyt yhteensä 157 ja niissä tehopisteitä on syntynyt 189 (122+67).

– Olimme varautuneet henkisesti siihen, että Tatun jatko meillä on epävarmaa. Vuorotyön, perhe-elämän ja urheilun yhdistäminen tiedettiin haastavaksi yhtälöksi. Pelaajan kannalta on hieno asia, että hän sai tarjouksen, joka mahdollistaa pelaamiseen panostamisen helpommin, OLS-luotsi Jani Lipsanen kommentoi seuran sivuilla.

Kiipeli oli lähellä lopettaa koko uransa kauden jälkeen. Pääkallo.fi:n tietojen mukaan Kiipelin ura jatkuu Sveitsissä.

– Mietin koko peliuran jatkoa nyt vakavasti, mutta lopulta vastaan tuli sellainen mahdollisuus, josta en tässä vaiheessa voinut kieltäytyä. Nyt mennään pelihommien jatkon suhteen vuosi kerrallaan. Eihän sitä tiedä, vaikka minut vielä OLS:n paidassa joskus nähtäisiin, Kiipeli kertoi seuran sivuilla.

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen