Liigat

Pääkallogallup: Salibandyliigan pudotuspelit jäivät kesken – ”Mittavat tulonmenetykset”

18.03.
2020
Liigat

Classicin Pasi Peltolan mukaan pudotuspelien aikaisella päättymisellä oli mittavat vaikutukset. Kuva: Ville Vuorinen/salibandy.fi

Koronaviruksen aiheuttamat kansalliset toimenpiteet päättivät myös salibandykauden 2019-2020.

Miesten Salibandyliigan joukkueilla oli paraikaa meneillään pudotuspelivaihe. Sen vuoksi heidän osaltaan teetimme erillisen gallupin nykytilanteesta ja hiukan myös tulevaisuudesta. Osa vastauksista tuli puhelimitse ja osa sähköpostin kautta.

Julkaisemme vielä erillisen yleiseen seuratoimintaan keskittyneen gallupin myöhempänä ajankohtana. Gallupin kysymykset on avattu alle.

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)
2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?
3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)
4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Tommy Koponen, SPV:

1. Seinäjoella oli isoja yleisömääriä jo runkosarjassa ja pudotuspelien ensimmäisessä kotipelissä. Kyllä sillä iso vaikutus on, mutta en osaa suoralta kädeltä lukemia heittää. Joskus aikoinaan laskin, että jos menee finaaleihin asti niin vaikutus voi olla jopa 1/3 kauden budjettiin.

Tietenkin isompi vaikutus tulee sponsoreiden ja tukijoiden osalta, koska vielä ei voi sanoa miten niiden asioiden suhteen tapahtuu tulevalla kaudella, kun kriisi vaikuttaa niin moneen asiaan.

Seinäjoella nyt se hyvä puoli, että juniorityö on vahvoilla kantimilla. Meillä esimerkiksi A-pojat voittivat SM-sarjan runkosarjan näytöstyyliin, joten tilanne on senkin osalta hyvä.

2. Toiminnallisesti se olisi nyt mahdollista aikaisemmin kuin monesti. Meitä se ei kuitenkaan sinällään koske, sillä ensi kauden osalta sopimuksia oli jo paljon kasassa. Toki meillä on ollut joka toisena vuonna muutenkin se tilanne, että pelit ovat päättyneet puolivälierissä.

Tässä on kuitenkin kaksi puolta ja se toinen on taloudellinen. Meillä oli ensimmäisessä pudotuspeliottelussa hyvin väkeä paikan päällä ja nyt normaalit tavat tehdä rahaa menevät pois. Meillä tuloja on tullut ottelulippujen myynnistä sekä otteluisännöinneistä, eikä kausikorteilla ole päässyt pudotuspeleihin. Toinen puolivälierien kotiottelu oli jo lähes loppuunmyyty ja tämän vuoden puolella väkeä kävi hyvin, koska kotikentällä voitimme kaikki pelit. Siinä oli myös sellaista ”boostia” tässä vaiheessa kautta, että kun olimme altavastaajia niin ihmiset halusivat tulla katsomaan jo varhaisessa vaiheessa pelejämme.

3. Meillä kausikorttimyynti on aloitettu aina jo edellisellä kaudella tulevalle kaudella ja nytkin se käynnistyi helmikuussa. Pyrimme tuomaan tuota vielä paremmin esille tässä lähiaikoina.

Ässillä oli esimerkkikampanja siitä, että lippuja myytiin peleihin, joita ei kuitenkaan nyt voida pelata. Eli siis myisimme lippuja otteluihin, joita voi ostaa, vaikka pelejä ei nyt ymmärrettävistä syistä pelata. Tämä toimi on harkinnassa.

Olisin toivonut, että olisi ollut vielä se viimeinen perjantain peli pelattavana, sillä pelipäivä oli kaikin puolin hyvä. Meillä oli tänä vuonna punainen seinä, jossa oli faneja paikalla. Juniorijoukkueita olisi tullut aiempaakin enemmän. Jos normaalisti meillä on peleissä 1-2 otteluisäntää niin tähän peliin niitä oli neljä. VIP-puolella oli paikalla livekokki, joka olisi tehnyt paikallista luomuruokaa ensimmäisen kerran meidän pelissä.

Urheilullisesti harmittaa jopa enemmän. Pudotuspeleihin mentäessä meidän ilme vahvistui selkeästi runkosarjasta.

Meitä on lähestytty erinäisin aihein, että miten voisi auttaa. Eräs Helsingissä asuva henkilö halusi auttaa ostamalla ensi kauden kausikortin, vaikka ei peleihin pääse ja hän halusi myös kannustaa muuta SPV-väkeä samaan.

Yhtenä aiheena on meillä vielä erillinen kausikortti, joka poikkeaisi nykyisestä siten, että normaalia enemmän maksamalla ja tukemalla saisi myös jonkin tuotteen kaupan päälle. Tämän asian suhteen pitää kuitenkin selvitellä lainsäädäntöasioita ja muuta ennen toteutusta.

4. Mitaleita ei voi jakaa runkosarjan perusteella. Ajatus on mielestäni mahdoton, eikä sitä ole sääntöihin kirjattukaan. Näin ei ole myöskään ikinä toimittu. Kaiken kaikkiaan Seinäjoella on aina kuntopiikkiä rakennettu nimenomaan kevättä ajatellen, ja eiköhän näin ole muuallakin. Runkosarja on eri asia kunhan jatkoon pääsee ja syksyn mestareita löytyy aina.

Mika Leiponen, Indians

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Erittäin ikävä tilanne, erityisesti kun olimme juuri siirtymässä pelaamaan Metro Areenalle loput ottelut. Pudotuspelit ovat parhaimmillaan erittäin merkittäviä myös taloudellisesti. Ei siis ole vaikea arvata, että peruutukset eivät vaikuttanee positiivisesti, mutta budjettiamme ei ole myöskään rakennettu liialti pudotuspelien varaan, joten niiden merkitys ei ole niin kriittinen. Kyseiset Metro Areenan tapahtumat oltiin (molemmat seurat) järjestämässä yhdessä Espoon kaupungin kanssa ja he ovat vastanneet peruutuksista tilojen osalta – ymmärtääksemme kaikki on saatu sovittua yhteisymmärryksessä, vaikka varmasti tämä on jokaiselle taholle ikävä asia.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Ei ole juurikaan mitään vaikutusta.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Suunnitelmaa on päivitetty ja erilaisia toimenpiteitä jo tehty, ulospäin näkyy esim. kausikorttien myynnin aiempi aloitus – tätä kautta jokainen voi osoittaa tukensa. Nyt uskoisin, että seurojen tulevaisuuden kannalta kuitenkin niitä oikeasti merkittäviä asioita ovat ne, että miten tässä poikkeuksellisessa tilanteessa lajiliitto ja kaupungit pystyvät tukemaan seuroja. Toisena, se miten seurayhteisö yhdessä onnistuu, sillä myös liigajoukkueille on erittäin tärkeää, että seuran muu toiminta pysyy stabiilina. Ja kolmantena, että miten yhteistyökumppanuudet toteutuvat. Fokus ainakin meillä on näissä. Näen kuitenkin hyvänä mahdollisuutena sen, että kun arki normalisoituu, niin moni kokee urheilun yhä tärkeämpänä osana omaa elämää ja se tulee olemaan hyväksi myös seuroille – mutta toivottavasti myös nyt, vaikka moni elää haastavia hetkiä.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Ei toivota. Ainoastaan niiden sarjojen/joukkueiden osalta jotka ovat jo pelanneet kauden päätökseen ja sijoitus sekä sitä kautta sarjapaikka/taso ratkennut, tulee jäädä voimaan.

Jouni Vehkaoja, Oilers

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Playoffien merkitys voi olla koko kauden lipputuloissa todella merkittävä. Välierävaiheeseen eteneminen olisi meidän kohdalla tarkoittunut lipputulojen tuplaantumisen runkosarjaan nähden. Eli suomeksi 4-5 playoff-ottelua vastaa koko runkosarjan lipputuloja. Suunnitellut jäähallipelit eivät onneksi aiheuttaneet kustannuksia peruuntumisen johdosta. Oilersin kohdalla lipputulojen budjetointi on aina ollut maltillisella tasolla, joten aikainen kauden lopetus ei aiheuttanut lipputuloissa tappiota. Toki nyt olisi ollut todella hyvät mahdollisuudet päästä reippaasti budjetoitua parempaan tulokseen. Lisäksi kevään pelit ovat tärkeää aikaa kumppanimyynnissä. Kiinnostavuus on korkealla ja kumppanit viihtyvät tapahtumissa runkosarjaa useammin. Kevät on tärkeää uusien kumppanuuksien etsinnän aikaa.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Ei mitenkään.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Liigajoukkueen toiminta nojaa vahvasti yhteistyökumppaneihin. Toivomme, että kumppanit haluavat ja pystyvät jatkamaan joukkueen tukijoina myös jatkossa. On selvää että edessä on vaikeat ajat myös kumppaneilla. Erityisiin normaalia aikaisempiin kausikorttikamppanioihin emme ole lähteneet mukaan. Tilanne elää koko ajan ja joudumme viikoittain arvioimaan seuran taloustilannetta sekä mahdollisia säästötoimia.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Mielestäni mitaleja ei kannata jakaa tällä kaudella.

Petri Kauko, Happee

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Vaikuttaa tietysti isosti. Meillä jokainen pelaamatta jäänyt kotiottelu tarkoittaa noin 10 000 €:n menetystä tässä vaiheessa.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Tietysti taloudelliset tappiot voivat mahdollisesti vaikuttaa jossain määrin joukkueen rakentamiseen, mutta toivottavasti sillä ei ole isoa vaikutusta.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Pohdittu erilaisia tapoja varainhankinnan tueksi.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

En näe, että mitalien jaossa olisi mitään järkeä tässä tilanteessa.

Marko Salmela, Nokian KrP

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Meillä se ei vaikuta kovin merkittävästi, koska ei olla niihin hirveästi budjetoitu. Voi myös olla, että meillä ei olisi jäänyt yhtään kotipeliä pelaamatta. Isoin merkitys on sillä, että meillä on pelaajia, jotka ohjaa kaupungin kerhoja ja pitää kaupungin puolelta järjestettyjä aamuvalmennuksia, niin nyt he eivät voi mennä enää ohjaamaan.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Joukkue on valmis. Yhtä puolustajaa mietitään, mutta tällä ryhmällä voitaisiin aloittaa tuleva kausi. Hyvä ryhmä on kasassa.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Ollaan tässä ehkä hiukan jälkijunassa. Tehdään, mitä muutkin, eli laitetaan kausikortteja myyntiin. Joudutaan tarkkailemaan tilannetta ja katsomaan mihin maailma menee. Ei voida hirveästi tämän hetkisiin olosuhteisiin vaikuttaan. Tällä hetkellä yritysmaailma on ihan sekaisin.

Normaalioloissa lähestyttäisiin yhteistyökumppaneita ja sunniteltaisiin tulevaa, mutta nyt eletään niin raskaita aikoja yritysten kannalta, että ei me voida tässä vaiheessa lähestyä yrityksiä ja kysellä miten ne voisivat meitä auttaa.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Mitaleja ei voida tietenkään jakaa, koska jokainen ymmärtää sen, että puolivälierät jäivät kesken. Eikä tässä semmosta ennustajaa ole olemassa, että tietäisi miten ne pelit olisivat menneet. Ei mitaleita jaettu kuninkuuslajissa jääkiekossakaan.

Tiettyjä runkosarjaan kirjattuja asioita pitäisi kuitenkin kunnioittaa: runkosarjan viimeinen putoaa. Tietyllä tapaa tuloksia täytyy kunnioittaa, varsinkin pelaajien suhteen. Ei voida pyyhkiä koko kautta, kun oli Mikko Kohosia ynnä muita, jotka teki pisteitä viimeisillä kausillaan.

Tommy Koponen (oik.) harmitteli nousujohteisen pudotuspelimeiningin menetystä pelien loputtua. Kuva: Ville Vuorinen/salibandy.fi

Pasi Peltola, Classic

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Mittavat tulonmenetykset.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Joukkue oli kasassa 95-prosenttisesti jo ennen koronan aiheuttamaa tilannetta ja sarjojen päättymistä.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Classic Family siirtyy henkiseen markkinatalouteen palkkojen ja palkkioiden osalta. Jos ja kun tässä onnistumme, se mahdollistaa tulevaisuuteen valtavasti voimavaroja. Uusia korvaavia tulonlähteitä on keksittävä niin edustus- kuin junioriurheilun pelastamiseksi. Tänään aloitimme muun muassa Pidä huolta -myyntikampanjan, jonka myyntiin odotan osallistuvan koko Classic Familyn.

Tarvitaan myös mm. valtion elvytystukea.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Champions Cupin ja Super Cupin paikat on määriteltävä.

Näkisin että runkosarjan perusteella ei voida jakaa mitaleita, vaikka tämä päätös aiheuttaa meille myös taloudellisia haasteita ja tappioita.

Jari Oksanen, EräViikingit

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Pudotuspelien osalta mahdolliset välierät ja finaalit olisi meille ollut vain lisätuloa. Pudotuspelit toki parhaimmillaan voisivat olla varsinkin finaalien osalta tuottoisaa aikaa, jossa lisätuottoa olisi voinut tulla useampi kymmenentuhatta euroa.

Urheilullisuus kuitenkin olisi tämänkin asian ratkaissut, jos korona ei olisi tullut, joten nämä tulot olisivat parhaimmillaan ollut vain hyvää plussaa tuleviin kausiin.

Toki harmillista on se, että parhaimmillaan pudotuspelit voivat tuottaa lipputuloja enemmän kuin koko runkosarja. Mutta lopulliseen tuottoon vaikuttaa tietysti myös se, ketä olisi vastassa, koska reissuvieraspelit ovat toki kulua, jotka jäävät nyt pois.

Esimerkkinä, että nyt pois jäänyt 4. puolivälierä olisi matka- ja ruokakuluineen maksanut meille noin 2500 euroa, joten se kulu jäi tietysti pois.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Ei vaikuta mitenkään. Ensi kauden joukkueen rakentaminen on jo pitkällä ja joukkue on ollut pidemmän aikaa käytännössä valmis muutamaa palasta lukuunottamatta.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Toistaiseksi toimenpiteitä katsotaan koko seuran näkökulmasta, eikä pelkästään miesten edustusjoukkueen osalta. Eli tulevaisuutta halutaan turvata koko seuralle, eikä pelkästään miesten edustusjoukkueelle. Miesten osalta tietysti pyrimme varmistamaan, että kaikki sovitut sponsorisopimukset jatkuvat normaalisti. Avaamme kausikorttien myynnin lähiaikoina, jolla tietysti konkreettisesti voi tukea myös halutessaan miesten edustusjoukkuetta.

Meille kuitenkin tärkeää on saada tukea myös junioreille ja vähävaraisille. Seurallamme on vähävaraisten tukirahasto, joka ottaa myös vastaan lahjoituksia, jotka tässä tilanteessa kohdennetaan nimenomaan apua tarvitsevien juniorien perheille. Moni perhe on varmasti tukalassa tilanteessa tällä hetkellä, jos on joutunut lomautetuksi tai työt ovat vähissä.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Meidän mielestä mitaleita ei voi jakaa keskeneräisen kauden perusteella eli sama ratkaisu kuin jääkiekon liigassa, että mestaruus jätetään jakamatta. Ensi kauden sarjapaikkojen osalta jäämme odottamaan liiton päätöstä, koska sitä ei voi katsoa vain liigan näkökulmasta, vaan koko miesten ja naisten puoli pitää katsoa kokonaisuutena.

Toni Autio, TPS

1. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa edustusjoukkueen toimintaan taloudellisessa mielessä? (Kuinka tuottoisaa ja taloudellisesti merkittävää aikaa pudotuspelit ylipäänsä ovat?)

Playoff-aika voi parhaimmillaan tuoda melko huomattavat tulot runkosarjaan nähden, sillä yleisömäärät, lipun keskihinta ja oheistulot kasvavat kevään mittaan. Toimintamme on budjetoitu runkosarjan mukaan, mutta luonnollisesti mahdolliset playoffs-tulot olisivat olleet toivottavia.

2. Miten kauden aikainen päättyminen vaikuttaa ensi kauden edustusjoukkueen rakentamiseen?

Joukkueemme ensi kaudelle on melko pitkälti valmis eli paljoa pelivaraa siltä osin ei ole. Budjettia on kyllä kiristetty aikaisempiin kausiin nähden.

3. Mitä toimenpiteitä seurassa on tehty edustusjoukkueen tulevaisuuden turvaamiseksi? (Pyydettiin nostamaan myös konkreettisia esimerkkejä jos seuraa voi nyt tukea jotenkin)

Olemme laittaneet jo kotisivuillemme lukuisia tuotteita myyntiin ensi kautta ajatellen ja vastaanotto on ollut erittäin positiivinen. Mustavalkoinen TPS-yhteisö on kyllä osoittanut tukensa laajalla rintamalla. Työtä tehdään taustalla edelleen täysin voimin toiminnan laadun ja jatkuvuuden varmistamiseksi.

4. Toivotko, että mitalit jaetaan ja millä perusteella jos näin tehtäisiin?

Ehdottomasti puolivälierien voittojen määrän perusteella olisi hyvä tapa ratkaista asia. Hassuttelut sikseen. Mikäli mitalit päätetään jakaa, niin Salibandyliiga saa tehdä päätöksen. Mielestäni liigatasolla mitalit tulisi ratkaista pelaamalla ja niillä ehdoilla mitä on ennen kautta sovittu.

Gallup tehtiin yhteisvoimin. Tekijöinä Jaakko Tiira ja Joel Siltanen.

Pääkallo.fi
Pääkallo.fi