Liigat

Naisten F-liigan otteluohjelmat julkaistiin – kausi käynnistyy 19.9.

24.06.
2020
Liigat

Naisten F-liigan ohjelma on julkaistu. Kuva: Jarmo Koskela

Naisten F-liigan A- ja B-lohkojen otteluohjelmat on julkaistu.

Runkosarja pelataan kahdessa tasolohkossa A:ssa ja B:ssa, joissa molemissa pelaa kahdeksan joukkuetta. Runkosarjassa pelataan kolminkertainen sarja, eli jokainen joukkuen pelaa 21 ottelua. Edellisen kauden kilpailullisen menestyksen perusteella lohkon neljä parasta joukkuetta pelaa 11 kotiottelua, muilla kotiotteluita on 10.

Runkosarjan jälkeen

A-lohkon sijoille 1.-3. sijoittuneet joukkueet pelaavat sijoitussarja A:ssa kaksinkertaisen sarjan keskenään, samoin runkosarjan sijoille 4.-6. sijoittuneet sijoitussarja B:ssä. Sijoitussarjoissa pelataan kaksinkertainen sarja eli 4 ottelua/joukkue ja näissä ratkaistaan joukkueiden sijoitus ryhmän sisällä pudotuspeleihin lähdettäessä. Runkosarjassa saavutetut pisteet jäävät voimaan.

Pudotuspelikarsinnassa A-lohkon 7. ja 8. sijoittuneet joukkueet karsivat B-lohkon 1. ja 2. sijoittuneiden joukkueiden kanssa kahdesta viimeisestä paikasta pudotuspeleihin sekä paikasta A-lohkoon kaudeksi 2020-21. Otteluparit ovat (paras viidestä, kotietu ensin mainitulla):

A-lohkon 7. – B-lohkon 2.
B-lohkon 1. – A-lohkon 8.

Liigakarsinnan 1. vaiheessa lohko B:n sijoille 5.-8. sijoittuneet joukkueet pelaavat sarjassa säilymisestä. Otteluparien häviäjät karsivat liigapaikastaan. Otteluparit ovat (paras kolmesta, kotietu ensin mainitulla):

B-lohkon 5. – B-lohkon 8.
B-lohkon 6. – B-lohkon 7.

Pudotuspelit

Pudotuspeleihin sijoitussarja A:n voittaja saa valita vastustajansa sijoitussarja B:n 2.- 3. sijoittuneista sekä pudotuspelikarsintojen voittajista. Sijoitussarja A:n 2. sijoittunut saa valita vastaustajansa valitsematta jääneistä, seuraavaksi sijoitussarja A:n 3. sijoittunut ja sijoitussarja B:n voittajalle jää vastustajaksi valitsematta jäänyt joukkue.

Naisten F-liigan puolivälierät ja välierät pelataan paras viidestä -järjestelmällä (3 voittoa) ja finaalit paras seitsemästä -järjestelmällä (4 voittoa). Pronssimitalit ratkaistaan yksittäisessä pronssiottelussa.

F-liigan naisten A-sarjan otteluohjelma

Päivä Aika Paikka Koti Vieras
19.09.2020 17:00 Tampere Areena Classic – EräViikingit
19.09.2020 17:00 Leaf-Areena TPS – Koovee
19.09.2020 17:00 Kastelli SSRA – SB-Pro
19.09.2020 17:00 Sport Garden FBC Loisto – PSS
23.09.2020 18:30 Mosahalli EräViikingit – FBC Loisto
26.09.2020 18:00 Kastelli SSRA – PSS
26.09.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – Classic
26.09.2020 18:30 Kupittaan ph TPS – SB-Pro
30.09.2020 18:30 Arkadia Halli SB-Pro – EräViikingit
30.09.2020 18:30 Kupittaan ph FBC Loisto – TPS
03.10.2020 14:00 Tampere Areena Classic – SSRA
03.10.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – Koovee
04.10.2020 16:00 Sport Garden FBC Loisto – Classic
04.10.2020 17:00 Mosahalli EräViikingit – Koovee
04.10.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – PSS
04.10.2020 18:30 Leaf-Areena TPS – SSRA
10.10.2020 15:00 Tampere Areena Classic – TPS
10.10.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – EräViikingit
10.10.2020 18:00 Kastelli SSRA – FBC Loisto
10.10.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – SB-Pro
15.10.2020 18:30 Arkadia Halli SB-Pro – Classic
17.10.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – TPS
17.10.2020 18:30 Mosahalli EräViikingit – SSRA
17.10.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – FBC Loisto
18.10.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – FBC Loisto
18.10.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – Classic
18.10.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – SSRA
21.10.2020 18:30 Mosahalli EräViikingit – TPS
23.10.2020 18:30 Tampere Areena Classic – PSS
24.10.2020 18:00 Kastelli SSRA – Koovee
24.10.2020 18:30 Sport Garden FBC Loisto – SB-Pro
25.10.2020 14:30 Kupittaan ph TPS – EräViikingit
25.10.2020 15:00 Kastelli SSRA – Classic
28.10.2020 18:30 Mosahalli EräViikingit – Classic
31.10.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – FBC Loisto
31.10.2020 18:00 Arkadia Halli SB-Pro – SSRA
31.10.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – TPS
01.11.2020 14:30 Kupittaan ph TPS – FBC Loisto
01.11.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – SSRA
05.11.2020 18:30 Tampere Areena Classic – SB-Pro
06.11.2020 18:30 Kupittaan ph FBC Loisto – Koovee
07.11.2020 18:00 Kastelli SSRA – EräViikingit
07.11.2020 18:30 Leaf-Areena TPS – PSS
08.11.2020 14:00 Tampere Areena Classic – FBC Loisto
08.11.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – PSS
20.11.2020 18:30 Ideapark Classic – Koovee
21.11.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – TPS
21.11.2020 18:30 Sport Garden FBC Loisto – EräViikingit
27.11.2020 18:30 Mosahalli EräViikingit – SB-Pro
28.11.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – PSS
29.11.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – SB-Pro
29.11.2020 18:00 Kastelli SSRA – TPS
29.11.2020 18:30 AutoCenter Areena Koovee – EräViikingit
19.12.2020 17:00 Mosahalli EräViikingit – PSS
19.12.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – Koovee
19.12.2020 17:00 Sport Garden FBC Loisto – SSRA
19.12.2020 18:30 Kupittaan ph TPS – Classic
20.12.2020 15:30 AutoCenter Areena Koovee – SSRA
20.12.2020 17:00 Mosahalli EräViikingit – TPS
20.12.2020 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – FBC Loisto
20.12.2020 17:00 Porvoo SBH PSS – Classic
09.01.2021 15:30 Mosahalli EräViikingit – Koovee
09.01.2021 16:00 Sport Garden FBC Loisto – Classic
09.01.2021 18:30 Kupittaan ph TPS – SSRA
10.01.2021 14:00 Kupittaan ph FBC Loisto – TPS
13.01.2021 18:30 Mosahalli EräViikingit – FBC Loisto
16.01.2021 14:00 Tampere Areena Classic – SSRA
16.01.2021 17:00 Porvoo SBH PSS – Koovee
16.01.2021 18:30 Leaf-Areena TPS – SB-Pro
17.01.2021 17:00 Mosahalli EräViikingit – SSRA
17.01.2021 17:00 Porvoo SBH PSS – TPS
17.01.2021 18:30 AutoCenter Areena Koovee – FBC Loisto
19.01.2021 18:30 Arkadia Halli SB-Pro – Classic
23.01.2021 17:00 Arkadia Halli SB-Pro – EräViikingit
23.01.2021 18:00 Kastelli SSRA – PSS
23.01.2021 18:30 AutoCenter Areena Koovee – Classic
24.01.2021 18:00 Kastelli SSRA – FBC Loisto
24.01.2021 18:30 AutoCenter Areena Koovee – SB-Pro
26.01.2021 18:30 Tampere Areena Classic – TPS
27.01.2021 18:30 Porvoo SBH PSS – EräViikingit
30.01.2021 15:00 Avoin Classic – EräViikingit
30.01.2021 15:00 Leaf-Areena TPS – Koovee
30.01.2021 15:00 Kastelli SSRA – SB-Pro
30.01.2021 15:00 Sport Garden FBC Loisto – PSS

F-liigan naisten B-sarjan otteluohjelma
Päivä Aika Paikka Koti Vieras
19.09.2020 14:00 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Pelicans SB
19.09.2020 15:00 Loimua Areena Steelers – ÅIF
19.09.2020 17:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – Welhot
20.09.2020 14:00 Lappeenrannan UT SaiPa – LoSB
26.09.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – O2-Jyväskylä
26.09.2020 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – LoSB
27.09.2020 14:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Pelicans SB
27.09.2020 15:00 Loimua Areena Steelers – Welhot
03.10.2020 14:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – O2-Jyväskylä
03.10.2020 14:00 Loimua Areena Steelers – SaiPa
03.10.2020 15:00 Kuopiohalli Welhot – Pelicans SB
03.10.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – LoSB
04.10.2020 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – ÅIF
04.10.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – Steelers
04.10.2020 18:00 Kuopiohalli Welhot – SaiPa
04.10.2020 18:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – LoSB
09.10.2020 19:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – Steelers
10.10.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – LoSB
10.10.2020 18:00 Kuopiohalli Welhot – ÅIF
10.10.2020 18:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – SaiPa
16.10.2020 18:30 Tennari LoSB – Steelers
17.10.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – SaiPa
17.10.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – Pirkat
18.10.2020 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Steelers
18.10.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – ÅIF
18.10.2020 16:00 Tennari LoSB – Welhot
21.10.2020 18:30 Kuopiohalli Welhot – O2-Jyväskylä
24.10.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – Pelicans SB
24.10.2020 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – SaiPa
24.10.2020 15:00 Kuopiohalli Welhot – LoSB
25.10.2020 14:00 Loimua Areena Steelers – O2-Jyväskylä
25.10.2020 15:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Pirkat
28.10.2020 18:30 Loimua Areena Steelers – Pelicans SB
31.10.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – Pirkat
31.10.2020 16:00 Tennari LoSB – O2-Jyväskylä
01.11.2020 14:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Welhot
05.11.2020 18:30 Loimua Areena Steelers – LoSB
07.11.2020 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – Pelicans SB
07.11.2020 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Welhot
08.11.2020 18:00 Lappeenrannan UT SaiPa – ÅIF
20.11.2020 18:30 Tennari LoSB – Pirkat
21.11.2020 14:00 Varkauden lt Welhot – Steelers
21.11.2020 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – ÅIF
21.11.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – SaiPa
26.11.2020 18:30 Loimua Areena Steelers – Pirkat
27.11.2020 18:30 Tennari LoSB – Pelicans SB
28.11.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – Welhot
28.11.2020 17:00 Lappeenrannan UT SaiPa – O2-Jyväskylä
29.11.2020 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Pirkat
29.11.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – Welhot
29.11.2020 18:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Steelers
30.11.2020 18:30 Tennari LoSB – ÅIF
19.12.2020 15:00 Kuopiohalli Welhot – Pirkat
19.12.2020 15:00 Sipoo Areena ÅIF – Steelers
19.12.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – O2-Jyväskylä
19.12.2020 16:00 Tennari LoSB – SaiPa
20.12.2020 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – LoSB
20.12.2020 18:00 Kuopiohalli Welhot – ÅIF
20.12.2020 18:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – SaiPa
21.12.2020 19:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – Steelers
27.12.2020 15:45 Lappeenrannan UT SaiPa – Pelicans SB
09.01.2021 15:00 Sipoo Areena ÅIF – O2-Jyväskylä
09.01.2021 15:00 Loimua Areena Steelers – Welhot
09.01.2021 16:00 Tennari LoSB – Pirkat
14.01.2021 18:30 Loimua Areena Steelers – SaiPa
16.01.2021 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – O2-Jyväskylä
16.01.2021 15:00 Kuopiohalli Welhot – Pelicans SB
16.01.2021 15:00 Sipoo Areena ÅIF – LoSB
17.01.2021 16:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – Pirkat
17.01.2021 18:00 Kuopiohalli Welhot – O2-Jyväskylä
17.01.2021 18:00 Sipoo Areena ÅIF – SaiPa
18.01.2021 18:30 Tennari LoSB – Steelers
23.01.2021 14:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Pirkat
23.01.2021 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Steelers
23.01.2021 16:00 Tennari LoSB – Welhot
26.01.2021 18:30 Lahti Energia Areena Pelicans SB – ÅIF
28.01.2021 18:30 Loimua Areena Steelers – ÅIF
30.01.2021 14:00 Lappeenrannan UT SaiPa – LoSB
30.01.2021 15:30 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Pelicans SB
30.01.2021 18:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – Welhot
13.02.2021 15:00 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – LoSB
13.02.2021 15:00 Lahti Energia Areena Pelicans SB – Steelers
13.02.2021 15:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – ÅIF
13.02.2021 15:00 Kontiolahden lh Welhot – SaiPa

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen