Liigat

TPS julkaisi ensi kauden joukkueensa – ”Nykyinen sopimustilanne kasassa käytännössä pudotuspelien päättymisen jälkeen”

05.06.
2021
Liigat

TPS:n ensi kauden joukkueen suhteen on vielä kysymysmerkkejä. Kuva: Anssi Koskinen

TPS julkisti perjantai-iltana kauden 2021-22 joukkueensa.

Uusia pelaajia ovat aiemmin julkaistut Aleksi Ahokas (Welhot), Jere Niemelä (SaiPa), Olli Laine (Linköping) ja Jaakko Hautamäki (FBC Turku).

– Meillä on ollut tämä nykyinen sopimustilanne kasassa käytännössä pudotuspelien päättymisen jälkeen. Sen jälkeen olemme halunneet katsoa seuran sisälle ja tarjonneet mahdollisuuden omille kasvateillemme. Eero Kuutsa esiintyi jo lupauksia herättävästi pudotuspeleissä ja lisäksi 2002 syntyneet Daniel Kortetmäki ja Juho Koskinen sekä 2003 syntynyt Valtteri Koskinen kuuluvat vahvasti tulevaisuuden suunnitelmiimme, TPS:n urheilujohtaja Perttu Kytöhonka avasi tilannetta seuran sivuilla.

Lähtijäpuolella muihin seuroihin suuntaavat Aaro Ollikainen (FBC Turku), Erik Storgårds (Happee) ja Olli Kinnunen (OLS). Tino Salmisen ja Ville Laineen tilanteet ovat auki siviilielämän haasteiden vuoksi, mutta tällä hetkellä kaksikko ei ole mukana. Mikko Hautaniemen tilanteesta kerrottiin jo aiemmin Huhumyllärissä. Jani Hyytiäisen tilannetta ei avattu sen tarkemmin TPS:n puolelta.

TPS miehet, sopimuspelaajat 4.6.2021
(suluissa joukkue kaudella 20-21 jos muu kuin TPS)

Maalivahdit:
Fälden, Oskari
Kuisma, Olli

Kenttäpelaajat:
Ahokas, Aleksi (Welhot)
Alin, Juuso
Forsman, Juuso
Hautamäki, Jaakko (FBC Turku)
Hirvisuo, Ville
Hoikkanen, Janne
Jalo, Eero
Kailiala, Miko
Kanervisto, Tatu
Kortetmäki, Daniel (TPS A)
Koskinen, Joonas
Koskinen, Juho (TPS A)
Koskinen, Valtteri (TPS A)
Kuutsa, Eero (TPS A)
Laaksonen, Nikolas
Laine, Olli (Linköping)
Niemelä, Jere (SaiPa)
Nurminen, Janne
Ojala, Tuomas
Salminen, Toni
Suominen, Marius (TPS A)
Stenfors, Lauri
Vesterinen, Waltteri

Lainalla:
Laakso, Elmeri (SBS Wirmo)
Varjokumpu, Juuso (LASB)

Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen