Ulkomaat

Pulkkisen pesti loppui lyhyeen – legendaariselle suomalaisvalmentajalle kenkää Sveitsissä

13.11.
2021
Ulkomaat

Seppo Pulkkisen ensimmäinen pesti Sveitsissä jäi lyhyeksi. Kuva: Esa Jokinen

Sveitsin naisten NLA:ssa pelaava Unihockey Berner Oberland kertoi perjantaina erottaneensa päävalmentajansa Seppo Pulkkisen.

Seuran tiedotteessa annettiin ymmärtää, että seuran ja Pulkkisen yhteiset odotukset eivät täyttyneet. Pulkkinen ehti valmentaa joukkuetta vain kahdeksan ottelun verran joukkueen kerätessä niistä yhdeksän pistettä. OBEO on sarjataulukon kahdeksantena 10 joukkueen sarjassa.

Joukkue aikoo hankkia uuden valmentajan pikaisesti. Suomen MM-kisapelaajat Sara Piispa, Hanna Niemelä ja Krista Nieminen kuuluvat joukkueen vahvuuteen.

Rehtorin virastaan eläköitynyt Pulkkinen on erittäin kokenut valmentaja. Ennen siirtoaan Sveitsiin hän toimi Suomen NLB:ssä O2-Jyväskylän päävalmentajana. Sitä paremmin muistetaan Pulkkisen pitkä taival miesten liigan Happeen päävalmentajana, joka johti parhaimmillaan Suomen mestaruuteen keväällä 2014.

Maajoukkuetasolla Pulkkinen on luotsannut salibandyurallaan Suomen naisten maajoukkuetta sekä Australian miesten maajoukkuetta. Ennen salibandya Pulkkinen vaikutti yli 30 vuotta lentopallovalmentajana. Lentopallossakin Pulkkinen pääsi toimimaan naisten maajoukkueen päävalmentajana.

Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen