Kaikkien aikojen salibandypelaajan valmennusura nousussa – Mika Kohonen nimitettiin Ruotsin kestomenestyjän päävalmentajaksi

Storvretassa apuvalmentajana toiminut Kohonen nimitettiin uudeksi päävalmentajaksi. Kuva: perwiklund.se

Ruotsalaisseura Storvreta IBK julkaisi lauantaina valmennusryhmänsä alkavalle kaudelle. Suomalainen pelaajalegenda Mika Kohonen nimitettiin päävalmentajaksi.

Kohonen nousee Storvretan uudeksi päävalmentajaksi vietettyään pari edellistä kautta joukkueen apuvalmentajana.

– On uskomaton kunnia olla tämän joukkueen päävalmentaja. Olen uuden tehtävän edessä nöyränä. Tulemme yhdessä rakentamaan jotain, josta voimme olla ylpeitä ja teemme kovasti töitä päästäksemme sinne, Kohonen toteaa seuran nettisivuilla.

Myös pelaajaurallaan Storvretaa edustanut Kohonen voitti seuran riveissä pelaajana kolme Ruotsin mestaruutta. Viime vuoden lopulla salibandyn Hall of Fameen valittu hyökkääjä rikkoi pelaajaurallaan lukuisia ennätyksiä Ruotsin ja Suomen pääsarjoissa sekä kansainvälisellä tasolla. Maajoukkueessa kapteenina toiminut Kohonen voitti Suomen paidassa neljä maailmanmestaruutta.

Storvretan entinen päävalmentaja Oscar Lundin siirtyy joukkueessa uuteen rooliin pelaajien kehittäjänä.

– Mikan persoonallisuuden ja vaatimusten ansiosta päävalmentajaksi nousun ajoitus on mielestäni täydellinen. Viimeisimmän toimeksiannon aikana minulla on ollut mahdollisuus jakaa tehtäviä apuvalmentajalle tai oikealle kädelleni ja uskon siihen paljon, Lundin kertoo.

Storvretan valmennusryhmä kaudelle 2022-23:

Mika Kohonen, päävalmentaja
Kim Johansson, apuvalmentaja
Jonas Anshelm, fysiikkavalmentaja
Oscar Lundin, pelaajakehittäjä
Jörgen Karlsson, materiaali
Roger Söderlund, materiaali
Kent Bäckström, joukkueenjohtaja
Örjan Lindhe, analyytikko