Liigat

Koovee kiitti lähtijöitä – iso liuta pelaajia jättää seuran

19.05.
2022
Liigat

Koko uransa Kooveessa pelannut maalivahti Noora Laakso ei jatka joukkueessa tulevalla kaudella. Kuva: Esa Takalo

Koovee kertoi tiistaina Instagramissa jopa seitsemän pelaajan lähdöstä, joista yksi on koko pelaajauransa Tampereella viettänyt maalivahti Noora Laakso.

Koovee menettää monta tehopelaajaansa, kun hyökkääjät Veera Vilenius, Elli Kylmäluoma ja Kalpana Tarvainen jättävät seuran taakseen.

Vilenius pelasi Kooveen paidassa kaiken kaikkiaan kolme kautta. Urallaan myös Pelicansia edustanut hyökkääjä on pelannut liigatasolla runkosarjassa yhteensä 81 ottelua tehopistein 35+59=94.

Kylmäluoma ehti edustaa Kooveeta vain yhden kauden ajan. Maajoukkue-hyökkääjä pelasi kuluneella kaudella runkosarjassa 21 ottelua tehopistein 12+14=26 ja voitti samalla joukkueensa sisäisen pistepörssin. 20-vuotias Kylmäluoma on pelannut urallaan kaiken kaikkiaan 106 ottelua tehoin 45+51=96.

Kylmäluoman tavoin myös Tarvainen pelasi vain yhden kauden tamperelaisten riveissä. Vuosi sitten PSS:n paidassa Suomen mestaruuden voittanut hyökkääjä pelasi kuluneella kaudella 20 ottelua tehoin 8+3=11.

Puolustusosastolta Koovee menettää kokeneen puolustajan, Sofia Sinkon. Puolustaja vietti Kooveessa vain yhden kauden, mutta liigatasolta häneltä löytyy kokemusta 11 kauden ajalta. Sinkko voitti Suomen mestaruuden NST:n riveissä kaudella 2015-16. 28-vuotiaalle puolustajalle on kertynyt liigatasolla runkosarjassa 207 ottelua.

Lisäksi kolme kautta tamperelaisten takalinjoilla pelannut puolustaja Mona Backman jättää seuran taakseen.

Kenties huomattavin poismuuttaja on Kooveessa koko pelaajauransa viettänyt maalivahti Noora Laakso. Viimeiset 11 kautta Laakso pelasi liigatasolla Kooveen edustusjoukkueessa. Kuluneella kaudella Laakso pelasi runkosarjassa 20 ottelua torjuntaprosentilla 74.19. Laakson uudeksi osoitteeksi vahvistui torstaina Classic.

Laakson lisäksi toinen kokenut maalivahti Sara Aaltonen jättää seuran. Aaltonen edusti Kooveeta neljä edellistä kautta, mutta vastuu tamperelaisten maalilla jäi vähäiselle.

Eetu Moisio
Eetu Moisio on urheilujournalismin opiskelija ja Pääkallon työharjoittelija.

Moisiolta löytyy pelikokemusta laajalti eri sarjatasoilta 15 vuoden ajalta.

Tällä hetkellä hän toimii myös salibandyvalmentajana.