Liigat

LASB julkaisi joukkueensa kaudelle 2022-23 – Julius Lehto jättää seuran

07.07.
2022
Liigat

Entinen LASB-puolustaja Julius Lehto (toinen vas.) pelaa ensi kaudella Sveitsissä. Kuva: Juha Käenmäki

LASB julkaisi viikko sitten tulevan kauden joukkueensa kokonaisuudessaan ja samalla kertoi vielä yhdestä pelaajasiirrosta.

Joukkueen pelaajisto kokee vielä yhden menetyksen, sillä viisi kautta oranssipaitoja edustanut puolustaja Julius Lehto jatkaa uraansa tulevalla kaudella Sveitsissä. Vuonna 2000 syntynyt Lehto pelasi LASBin paidassa liigatasolla runkosarjassa 96 ottelua tehopistein 15+7=22. Kaudella 2016-17 nuori puolustaja voitti seuran riveissä P18-sarjan Suomen mestaruuden.

-Haluan kiittää koko LASBin organisaatiota menneistä vuosista ja kaikista hienoista kokemuksista, joita olen saanut kokea oranssipaidassa. Isot kiitokset myös kaikille LASB-faneille, pitäkää jatkossakin yhtä kovaa mekkalaa hallilla! Mulle avautui tähän elämäntilanteeseen upea mahdollisuus päästä kokeilemaan jotain täysin uutta, joten se on isoin syy minkä takia ainakin seuraavan vuoden Sveitsissä pelailen, Lehto kommentoi seuran tiedotteessa.

LASBin joukkue kaudelle 2022-23:

Maalivahdit:
Pasi Järvinen
Santtu Pohjonen
Petteri Vormisto

Puolustajat:
Emil Karkulowski
Tino Lindstedt
Lauri Palvaila
Miikka Pentikäinen
Ville Ranki
Julius Salokangas
Ville Suutari

Hyökkääjät:
Jesse Arola
Niko Einiö
Tatu Havula
Janne Jaanus
Jasper Juuti
Konsta Lehtonen
Jarno Pensikkala
Matias Pietinen
Joni Puolakka
Tiitus Salokangas
Joonatan Surakka
Roope Wikström

Valmennus:
Kalle Tyrkäs
Henri Vilén
Kimmo Hyttinen
Jarmo Törmänen

Eetu Moisio
Eetu Moisio on urheilujournalismin opiskelija ja Pääkallon työharjoittelija.

Moisiolta löytyy pelikokemusta laajalti eri sarjatasoilta 15 vuoden ajalta.

Tällä hetkellä hän toimii myös salibandyvalmentajana.