Divarit

Divarin otteluohjelma on julkaistu – näin pelataan

05.08.
2022
Divarit

O2 ja Koovee pelaavat ensi kaudella Divarissa. Kuva: Esa Takalo

Divarin runkosarjan otteluohjelma 2022 – 2023 on vahvistettu. Pelit alkavat lauantaina 17. syyskuuta, ja loppujärjestys on selvillä viimeistään lauantaina 11. maaliskuuta. Suomen Cup alkaa Divarin joukkueiden osalta 8. lokakuuta, jolloin ohjelmassa on jo perinteinen tuplapanoskierros.

Runkosarjassa joukkueet kohtaavat kahdesti eli jokainen joukkue pelaa runkosarjassa 26 ottelua. Yhteensä otteluita pelataan runkosarjassa 182. Runkosarjan jälkeen joukkueet sijoilta 1- 6 jatkavat F-liigakarsintaan. Sijoille 12 ja 13 sijoittuneet joukkueet karsivat sarjapaikastaan, ja sijalle 14 jäänyt joukkue putoaa Suomisarjaan.

F-liigakarsinnassa Divarin sijoille 1 – 6 yltäneet joukkueet sekä F-liigan 11. ja 12. sijoittuneet joukkueet pelaavat kaksivaiheiset pudotuspelit paras viidestä -järjestelmällä, ja karsinnan 2. vaiheen voittajat (kaksi joukkuetta) pelaavat F-liigassa kaudella 2023-24.

Divarikarsinnassa Divarin sijoille 12 ja 13 sijoittuneet joukkueet ja Suomisarjan kolmen lohkon kaksi parasta joukkuetta (yhteensä kahdeksan joukkuetta) pelaavat kolmivaiheiset pudotuspelit paras kolmesta -systeemillä. Toisen ja kolmannen vaiheen voittajat (kolme joukkuetta) pelaavat Divarissa kaudella 2023-24.

Teksti: Salibandylyliitto

Runkosarjan otteluohjelma:

la 17.09.2022 14.00 SaiPa – M-Team Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 17.09.2022 17.00 Happee Steamers – Koovee Jyväskylän Monitoimitalo Jyväskylä
la 17.09.2022 17.00 Josba – LNM Motonet Areena Joensuu
la 17.09.2022 17.00 Steelers – Karhut Iittala-halli Hämeenlinna
la 17.09.2022 17.00 Tiikerit – Hawks Tikkurilan ut Vantaa
la 17.09.2022 18.00 Rangers – O2-Jyväskylä Jokirinteen lh Kirkkonummi
la 17.09.2022 18.30 ÅIF – SalBa Sipoo Areena Sipoo
su 18.09.2022 15.30 Koovee – Hawks Spiral-halli Tampere
su 18.09.2022 16.00 SaiPa – LNM Lappeenrannan ut Lappeenranta
su 18.09.2022 18.00 M-Team – Tiikerit AC Ruskeasuo Helsinki
la 24.09.2022 15.00 Happee Steamers – O2-Jyväskylä Jyväskylän Monitoimitalo Jyväskylä
la 24.09.2022 16.00 Karhut – SalBa Urheilutalo Pori
la 24.09.2022 16.00 SaiPa – Rangers Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 24.09.2022 17.00 Josba – Tiikerit Joensuu Areena Joensuu
la 24.09.2022 17.00 LNM – ÅIF Krankka-areena Liminka
la 24.09.2022 17.00 Steelers – Koovee Iittala-halli Hämeenlinna
su 25.09.2022 17.00 Rangers – Happee Steamers Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 25.09.2022 17.00 SalBa – Steelers Jaakko-arena Rauma
su 25.09.2022 16.00 Josba – ÅIF Joensuu Areena Joensuu
su 25.09.2022 17.00 LNM – Tiikerit Krankka-areena Liminka
ti 27.09.2022 18.30 Hawks – Karhut AC Myllypuro Helsinki
la 01.10.2022 15.15 O2-Jyväskylä – SaiPa Palokan kk Jyväskylä
la 01.10.2022 17.00 Steelers – ÅIF Iittala-halli Hämeenlinna
la 01.10.2022 18.00 Rangers – M-Team Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 02.10.2022 16.00 Karhut – ÅIF Urheilutalo Pori
su 02.10.2022 17.00 LNM – Hawks Krankka-areena Liminka
su 02.10.2022 18.30 Happee Steamers – SalBa Palokan kk Jyväskylä
ke 05.10.2022 18.30 Tiikerit – Steelers Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 08.10.2022 14.00 Karhut – LNM Itätuulen koulu Pori CUP
la 08.10.2022 15.15 O2-Jyväskylä – Josba Palokka kk Jyväskylä CUP
la 08.10.2022 15.30 Koovee – M-Team Spiral-halli Tampere CUP
la 08.10.2022 17.00 Steelers – Rangers Iittala-halli Hämeenlinna CUP
la 08.10.2022 18.30 Hawks – SalBa AC Myllypuro Helsinki CUP
la 08.10.2022 18.30 ÅIF – Tiikerit Sipoo Areena Sipoo CUP
la 08.10.2022 19.00 SaiPa – Happee Steamers Lappeenrannan ut Lappeenranta CUP
su 09.10.2022 17.00 Rangers – Koovee Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 09.10.2022 17.00 SalBa – LNM Jaakko-arena Rauma
su 09.10.2022 17.00 Josba – Happee Steamers Joensuu Areena Joensuu
su 09.10.2022 18.00 M-Team – O2-Jyväskylä AC Ruskeasuo Helsinki
ke 12.10.2022 18.30 Tiikerit – Karhut Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
pe 14.10.2022 19.00 ÅIF – Hawks Sipoo Areena Sipoo
la 15.10.2022 14.00 O2-Jyväskylä – Koovee Monitoimitalo Jyväskylä
la 15.10.2022 18.00 Rangers – Josba Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 16.10.2022 15.30 Koovee – SaiPa Spiral-halli Tampere
su 16.10.2022 15.30 M-Team – Josba AC Ruskeasuo Helsinki
su 16.10.2022 16.00 Karhut – O2-Jyväskylä Urheilutalo Pori
su 16.10.2022 17.00 SalBa – Tiikerit Jaakko-arena Rauma
su 16.10.2022 17.00 LNM – Steelers Krankka-areena Liminka
la 22.10.2022 15.15 O2-Jyväskylä – SalBa Palokka kk Jyväskylä
la 22.10.2022 15.00 Happee Steamers – ÅIF Jyväskylän Monitoimitalo Jyväskylä
la 22.10.2022 15.30 Koovee – LNM Spiral-halli Tampere
la 22.10.2022 15.30 M-Team – Hawks Urhea-areena Helsinki
la 22.10.2022 18.00 Rangers – Karhut Jokirinteen lh Kirkkonummi
la 22.10.2022 19.00 SaiPa – Steelers Lappeenrannan ut Lappeenranta
su 23.10.2022 15.15 O2-Jyväskylä – LNM Palokka kk Jyväskylä
su 23.10.2022 17.00 Josba – Steelers Joensuu Areena Joensuu
la 29.10.2022 15.00 ÅIF – O2-Jyväskylä Sipoo Areena Sipoo
la 29.10.2022 16.00 Karhut – SaiPa Urheilutalo Pori
la 29.10.2022 17.00 SalBa – Rangers Jaakko-arena Rauma
la 29.10.2022 17.00 LNM – Happee Steamers Krankka-areena Liminka
la 29.10.2022 17.00 Steelers – M-Team Iittala-halli Hämeenlinna
la 29.10.2022 17.00 Tiikerit – Koovee Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 29.10.2022 18.30 Hawks – Josba AC Myllypuro Helsinki
su 30.10.2022 15.30 Koovee – Josba Spiral-halli Tampere
su 30.10.2022 17.00 SalBa – SaiPa Jaakko-arena Rauma
la 05.11.2022 14.00 Hawks – Steelers AC Myllypuro Helsinki
la 05.11.2022 15.15 Happee – Steamers Tiikerit Palokan KK Jyväskylä
la 05.11.2022 18.00 Rangers – ÅIF Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 06.11.2022 15.30 M-Team – Karhut AC Ruskeasuo Helsinki
su 06.11.2022 17.00 Josba – SaiPa Joensuu Areena Joensuu
la 12.11.2022 15.30 M-Team – SalBa AC Ruskeasuo Helsinki
la 12.11.2022 17.00 LNM – Rangers Krankka-areena Liminka
la 12.11.2022 17.00 Tiikerit – O2-Jyväskylä Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 12.11.2022 18.00 SaiPa – ÅIF Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 12.11.2022 18.30 Hawks – Happee Steamers AC Myllypuro Helsinki
pe 18.11.2022 19.00 Rangers – Tiikerit Jokirinteen lh Kirkkonummi
pe 18.11.2022 19.00 ÅIF – M-Team Sipoo Areena Sipoo
la 19.11.2022 15.15 Happee – Steamers Steelers Palokan kk Jyväskylä
la 19.11.2022 15.30 Koovee – Karhut Spiral-halli Tampere
la 19.11.2022 16.00 SaiPa – Hawks Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 19.11.2022 17.00 SalBa – Josba Jaakko-arena Rauma
su 20.11.2022 15.30 Koovee – ÅIF Spiral-halli Tampere
su 20.11.2022 15.30 M-Team – Happee Steamers AC Ruskeasuo Helsinki
su 20.11.2022 16.00 Karhut – Josba Urheilutalo Pori
su 20.11.2022 17.30 O2-Jyväskylä – Hawks Palokka kk Jyväskylä
ke 23.11.2022 18.30 Steelers – O2-Jyväskylä Iittala-halli Hämeenlinna
la 26.11.2022 14.00 Hawks – Rangers AC Myllypuro Helsinki
la 26.11.2022 14.00 SaiPa – Tiikerit Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 26.11.2022 17.00 SalBa – Koovee Jaakko-arena Rauma
la 26.11.2022 17.00 LNM – M-Team Krankka-areena Liminka
su 27.11.2022 16.00 Karhut – Happee Steamers Urheilutalo Pori
ke 30.11.2022 18.30 M-Team – Steelers AC Ruskeasuo Helsinki
la 03.12.2022 15.00 Happee – Steamers LNM Jyväskylän Monitoimitalo Jyväskylä
la 03.12.2022 17.00 Josba – Hawks Pelipaikka auki
la 03.12.2022 18.00 Rangers – SalBa Jokirinteen lh Kirkkonummi
la 03.12.2022 18.30 ÅIF – Karhut Sipoo Areena Sipoo ´
su 04.12.2022 15.15 Happee – Steamers Hawks Palokan kk Jyväskylä
su 04.12.2022 15.30 Koovee – Tiikerit Spiral-halli Tampere
su 04.12.2022 17.00 SaiPa – Karhut Lappeenrannan ut Lappeenranta
pe 09.12.2022 18.30 Hawks – M-Team AC Myllypuro Helsinki
la 10.12.2022 17.00 SalBa – O2-Jyväskylä Jaakko-arena Rauma
la 10.12.2022 17.00 LNM – Koovee Krankka-areena Liminka
la 10.12.2022 17.00 Steelers – SaiPa Iittalahalli Hämeenlinna
la 10.12.2022 17.00 Tiikerit – Josba Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 10.12.2022 18.00 Karhut – Rangers Urheilutalo Pori
la 10.12.2022 18.30 ÅIF – Happee Steamers Sipoo Areena Sipoo
ke 14.12.2022 19.00 O2-Jyväskylä – Steelers Palokan koulukeskus Jyväskylä
la 17.12.2022 15.00 ÅIF – Josba Sipoo Areena Sipoo
la 17.12.2022 15.15 Happee Steamers – Karhut Palokan kk Jyväskylä
la 17.12.2022 15.30 Koovee – SalBa Spiral-halli Tampere
la 17.12.2022 17.00 Tiikerit – SaiPa Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 17.12.2022 18.30 Hawks – LNM AC Myllypuro Helsinki
su 18.12.2022 15.30 M-Team – LNM AC Ruskeasuo Helsinki
su 18.12.2022 17.00 Rangers – Hawks Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 18.12.2022 17.00 SalBa – Happee Steamers Jaakko-arena Rauma
su 18.12.2022 17.00 Steelers – Tiikerit Iittala-halli Hämeenlinna
su 18.12.2022 18.00 SaiPa – Josba Lappeenrannan ut Lappeenranta
su 18.12.2022 18.30 Koovee – O2-Jyväskylä Spiral-halli Tampere
la 07.01.2023 17.00 Josba – O2-Jyväskylä Motonet Areena Joensuu
la 07.01.2023 17.00 Tiikerit – ÅIF Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 07.01.2023 18.00 Rangers – Steelers Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 08.01.2023 15.15 O2-Jyväskylä – ÅIF Palokan koulukeskus Jyväskylä
su 08.01.2023 17.00 SalBa – Hawks Jaakko-arena Rauma
su 08.01.2023 17.00 LNM – Karhut Krankka-areena Liminka
ke 11.01.2023 18.30 M-Team – Koovee AC Ruskeasuo Helsinki
pe 13.01.2023 19.00 ÅIF – Steelers Sipoo Areena Sipoo
la 14.01.2023 16.00 Karhut – Koovee Urheilutalo Pori
la 14.01.2023 17.00 Josba – SalBa Joensuu Areena Joensuu
la 14.01.2023 17.00 LNM – SaiPa Krankka-areena Liminka
la 14.01.2023 17.00 Steelers – Happee Steamers Iittala-halli Hämeenlinna
la 14.01.2023 17.00 Tiikerit – Rangers Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 14.01.2023 18.30 Hawks – O2-Jyväskylä AC Myllypuro Helsinki
su 15.01.2023 15.00 Happee Steamers – SaiPa Jyväskylän Monitoimitalo Jyväskylä
su 15.01.2023 15.30 M-Team – Rangers AC Ruskeasuo Helsinki
su 15.01.2023 17.00 LNM – SalBa Krankka-areena Liminka
la 28.01.2023 15.15 O2-Jyväskylä – M-Team Palokan koulukeskus Jyväskylä
la 28.01.2023 15.00 ÅIF – Koovee Sipoo Areena Sipoo
la 28.01.2023 17.00 SalBa – Karhut Jaakko-arena Rauma
la 28.01.2023 17.00 Steelers – Josba Loimua-areena Hämeenlinna
su 29.01.2023 14.00 Hawks – SaiPa AC Myllypuro Helsinki
su 29.01.2023 15.15 Happee – Steamers Josba Palokan kk Jyväskylä
su 29.01.2023 15.30 Koovee – Rangers Spiral-halli Tampere
su 29.01.2023 16.00 Karhut – Tiikerit Urheilutalo Pori
la 11.02.2023 17.00 Josba – Koovee Joensuu Areena Joensuu
la 11.02.2023 17.00 Steelers – Hawks Iittala-halli Hämeenlinna
la 11.02.2023 17.00 Tiikerit – M-Team Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 11.02.2023 18.00 Rangers – SaiPa Jokirinteen lh Kirkkonummi
la 11.02.2023 18.30 O2-Jyväskylä – Happee Steamers Monitoimitalo Jyväskylä
la 11.02.2023 18.30 ÅIF – LNM Sipoo Areena Sipoo
su 12.02.2023 16.00 Karhut – Hawks Urheilutalo Pori
su 12.02.2023 17.00 Steelers – SalBa Iittala-halli Hämeenlinna
su 12.02.2023 17.00 Tiikerit – LNM Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
su 12.02.2023 18.00 SaiPa – O2-Jyväskylä Lappeenrannan ut Lappeenranta
ke 15.02.2023 18.30 M-Team – ÅIF AC Ruskeasuo Helsinki
pe 17.02.2023 18.30 Hawks – ÅIF AC Myllypuro Helsinki
la 18.02.2023 15.30 Koovee – Steelers Spiral-halli Tampere
la 18.02.2023 17.00 Josba – Karhut Joensuu Areena Joensuu
la 18.02.2023 17.00 Tiikerit – SalBa Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 18.02.2023 18.00 Rangers – LNM Jokirinteen lh Kirkkonummi
su 19.02.2023 15.15 O2-Jyväskylä – Karhut Palokan koulukeskus Jyväskylä
su 19.02.2023 17.00 SalBa – M-Team Jaakko-arena Rauma
su 19.02.2023 17.00 Steelers – LNM Iittala-halli Hämeenlinna
pe 24.02.2023 19.00 ÅIF – SaiPa Sipoo Areena Sipoo
la 25.02.2023 14.00 O2-Jyväskylä – Tiikerit Palokan koulukeskus Jyväskylä
la 25.02.2023 17.00 Josba – Rangers Joensuu Areena Joensuu
la 25.02.2023 18.00 Happee Steamers – M-Team Palokan kk Jyväskylä
la 25.02.2023 19.00 SaiPa – Koovee Lappeenrannan ut Lappeenranta
su 26.02.2023 15.15 Happee Steamers – Rangers Palokan kk Jyväskylä
su 26.02.2023 17.00 Josba – M-Team Joensuu Areena Joensuu
pe 03.03.2023 18.30 Hawks – Koovee AC Myllypuro Helsinki
la 04.03.2023 15.00 ÅIF – Rangers Sipoo Areena Sipoo
la 04.03.2023 16.00 Karhut – M-Team Urheilutalo Pori
la 04.03.2023 17.00 LNM – O2-Jyväskylä Krankka-areena Liminka
la 04.03.2023 17.00 Tiikerit – Happee Steamers Tikkurilan Urheilutalo Vantaa
la 04.03.2023 19.00 SaiPa – SalBa Lappeenrannan ut Lappeenranta
la 11.03.2023 18.30 Hawks – Tiikerit AC Myllypuro Helsinki
la 11.03.2023 18.30 Karhut – Steelers Urheilutalo Pori
la 11.03.2023 18.30 Koovee – Happee Steamers Spiral-halli Tampere
la 11.03.2023 18.30 LNM – Josba Krankka-areena Liminka
la 11.03.2023 18.30 M-Team – SaiPa AC Ruskeasuo Helsinki
la 11.03.2023 18.30 O2-Jyväskylä – Rangers Palokan kk Jyväskylä
la 11.03.2023 18.30 SalBa – ÅIF Jaakko-arena Rauma

Pääkallo.fi