Divarit

Liigatasolla meritoitunut Petteri Bergman nimettiin Hawksin päävalmentajaksi – Bengt Lodenius mukaan valmennustiimiin

10.11.
2022
Divarit

Bergman ottaa vetovastuun Hawksin Divariryhmästä. Arkistokuva: SC Hawks

Divarin Hawks julkaisi uuden päävalmentajansa.

Hawks kertoi viime viikolla Jari Nissisen jäävän sivuun tehtävistään muuttuneen siviilityötilanteensa vuoksi. Hänen tilalle uudeksi päävalmentajaksi nimettiin keskiviikkona seuran P22-joukkuetta luotsaava Petteri Bergman. Lisäksi valmennustiimiin liittyy viimeksi EräViikinkien liigajoukkuetta valmentanut Bengt Lodenius.

Urallaan myös Tapanilan Erää valmentanut Bergman nosti seuran Divarista aikoinaan liigaan. Bergmanin alaisuudessa Erä voitti kaksi SM-hopeaa, kaksi pronssia sekä Suomen Cupin kahdesti.

– Tällaiset kesken kauden tapahtuvat muutokset ovat joukkueille monesti erityisen haastavia. Onneksi löysimme tällä kertaa nopeasti sopivat palaset, joiden avulla pystymme jatkamaan matkaa kilpailukykyisen ja intohimoisesti lajiin suhtautuvan sekä monipuolisella osaamisella varustetun valmennustiimin kanssa, Bergman totesi seuran Instagram-julkaisussa.

20 vuotta valmentanut Lodenius täydentää Hawksin jo valmiiksi erittäin kokeneen valmennusryhmän. Vuosina 2019-2021 Lodenius luotsasi EräViikinkien miesten liigajoukkuetta.

– Oli selvää, että jossain vaiheessa haluan vielä valmentaa. Tämä mahdollisuus tuli aika yllättäen vastaan, mutta tämä sopii juuri nyt elämäntilanteeseeni. Samalla tämä on sopivan mielenkiintoinen haaste, Lodenius kertoi.

– Se, että tunnetaan Petterin kanssa pitkältä ajalta, vaikutti päätökseen. Tiedän, että yhteistyö tiimissä tulee toimimaan. Joukkueessa on myös muutama tuttu pelaaja entuudestaan. Tosi innokkaana lähden tähän haasteeseen.

Uusi valmennus nähdään ensimmäistä kertaa tositoimissa lauantaina, kun Hawks kohtaa kotihallissaan nousijajoukkue Happee Steamersin.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Hawks (@hawks.fi) jakama julkaisu

Eetu Moisio
Eetu Moisio on journalismin opiskelija ja Pääkallon toimittaja.

Moisiolta löytyy pelikokemusta laajalti eri sarjatasoilta 15 vuoden ajalta.

Tällä hetkellä hän toimii myös salibandyvalmentajana.