Karhujen loppukauden valmennus selvillä – Läntinen jatkaa penkin takana

Toni Läntinen jatkaa Karhujen penkin takana loppukauden. Kuva: Anssi Koskinen

Miesten Divarin FBT Karhut tiedotti keskiviikkona, että Toni Läntinen jatkaa loppukauden ajan osana joukkueen valmennusta.

Karhut vapautti Jani Rajalan päävalmentajan tehtävistään joulukuun puolivälissä, ja seuran valmennuspäällikkö Läntinen liittyi tuolloin mukaan edustuksen valmennukseen. Läntinen oli viime kaudella valmentajana TPS:n mukana voittamassa Suomen mestaruutta ja kuuluu Suomen miesten U23-maajoukkueen valmennukseen.

Tiimissä jatkaa Jarkko Koskinen, jolla on kokemusta Karhut-valmennuksesta varsinkin junioripuolelta. Seuran toiminnanjohtaja Ville Salonen on myös osa valmennustiimiä. Salonen muistetaan pitkästä pelaajaurastaan, joka toteutui pitkälti Karhuissa.

Valmentajavaihdoksen jälkeen Karhut on pelannut vain yhden ottelun, ja voitti siinä Konnat lukemin 12-3. Porilaisten kausi jatkuu lauantaina 6.1., jolloin joukkue kohtaa Hawksin Helsingissä.