Divari-tulokkaan pörssivoiton metsästys uhkaa kaatua loppumetreillä: ”Olisihan se kiva juttu, mutta terveys on laitettava edelle”

Divaritulokas Roope Heikkilä taistelee pistepörssin voitosta. Kuva: Esa Jokinen

Miesten Divarin pistepörssin voitto näyttää olevan kahden kauppaa. M-Teamin kokenutta Mikko Levästä kirittää tasapisteissä oleva SB Vantaan 21-vuotias Roope Heikkilä.

Kantahämäläiseltä Lopelta kotoisin oleva Heikkilä pelaa ensimmäistä kauttaan Divarissa. Hän siirtyi sarjanousija SB Vantaan riveihin Suomisarjan C-lohkon SC Hyvinkäästä. Debyyttikauden 22 ottelussa on syntynyt huipputehot 20+33=53.

Nuori laituri kertoo olevansa tyytyväinen omiin suorituksiinsa uudella sarjatasolla.

– Tuntuuhan se kivalta, että on tullut onnistumisia. Ei ole itseluottamuksen kanssa ollut ongelmia. Vähän harmittaa, että joukkueena emme ole päässeet sinne paikoille, mihin olemme tavoitelleet, Heikkilä kuvaili debyyttikauttaan.

Kuten Heikkilä itsekin toteaa, on kausi ollut SB Vantaalle haastava. Se on Divarin 12. sijalla, ja on jo varmaa, että joukkue tulee pelaamaan putoamiskarsinnoissa.

Haastava kausi ei ole Heikkilän mielestä näkynyt hänelle uuden joukkueen ilmapiirissä.

– Hyvä pöhinä on ollut jengissä koko kauden. Olen tykännyt olla mukana. Osa peleistä on ollut tiukkoja, ja välillä on tullut aika rumia numeroita taululle. Pienistä asioista ne tappiot on varmaankin tullut.

Edellisen kerran Divarin runkosarjan pistepörssi on voitettu yhtä alhaalla sarjataulukosta olevasta joukkueesta kaudella 2018-19, jolloin Merikoski SBT:n Vesa Heikkinen voitti pistepörssin joukkueen sijoittuessa myöskin 12. sijalle.

Heikkilä ei ota kuitenkaan pistepörssin voitosta mitään stressiä. Hän kertoo kamppailleensa käsivamman kanssa, jonka vuoksi häneltä jäi yksi ottelu väliin helmikuun puolessa välissä. Pisteittä hän ei ole loukkaantumisista huolimatta jäänyt sitten joulukuun puolenvälin.

– Olisihan se kiva juttu, mutta terveys on laitettava edelle, Heikkilä kertoi ajatuksiaan pistepörssin voitosta.

– Pientä murtumaa on ollut kädessä. On mietittävä sitä, että olisi iskussa sitten karsintapeleissä. Toivottavasti se on kunnossa, maanantaina käsi kuvataan uudestaan. Saa nähdä, tuleeko sieltä terveen paperit.

Pistepörssin kärkinimi on kärjessä myös Divarin jäähytilastossa. Heikkilä toteaa olevansa hieman kuumapää, joka pelaa rajusti. Joskus raju pelaaminen voi mennä yli, mutta Heikkilä kokee parantaneensa sen suhteen aikuistuessaan.

– Tosi moni on minusta sanonut, että olen yleisön suosikkipelaaja, löytyy vähän erilaista persoonaa. Olen taitava pelaaja, mutta minusta löytyy se toinenkin puoli. Pelaan todella kovaa, ja välillä se läikkyy yli. Nyt ei enää niinkään, mutta juniorina oli pääkopan kanssa paljon tekemistä.

– Omasta mielestäni olen saanut sen käännettyä, vaikka jäähyjä on tullut. Isoja rangaistuksia ei ole hirveästi tullut. En ole ikinä tainnut punaista korttia pelissä saada, hän muisteli.

Heikkilä oli viime kaudella myös Suomisarjassa yksi parhaista pistemiehistä. Onnistunut kausi Suomen kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla sai 21-vuotiaan pelurin innostumaan salibandystä aivan uudella tavalla.

– Viime vuonna kun siellä meni hyvin, rupesin ajattelemaan, haluaako tätä lähteä kunnolla kokeilemaan. Olen Lopelta kotoisin, ja täältä tulee vähän matkaa joka paikkaan. Päätin sitten kokeilla ihan kunnolla, mihin tämä johtaa ja miten jaksaa tehdä hommia. Vaihtoehtona oli tulla Lopelle pelaamaan kolmosdivaria.

Tuo ajatus on nyt kantamassa häntä jälleen seuraavalle tasolle, toista kautta putkeen.

– Totta kai liigassa pelaaminen kiinnostaa. Nyt on ihan next level-kipinä syttynyt tähän lajiin. Uskallan luvata, että ensi kaudella minut nähdään liigakaukaloissa, hän paljastaa.