Pääkallon podcastien henkilökuvasarjan viikon vieraana on LASB-maalivahti Santtu Pohjonen, 27.
Pohjonen on ollut kiistatta vuosien ajan salibandyliigan huippuvahteja. Nykyisin Lahdessa pelaava Pohjonen aloitti liigauransa KrP:ssa juuri niinä vuosina, kun pirkanmaalaisseura teki nousua Suomen huippua kohden. Pohjonen kertoo myös hiukan kitkerästä lopusta, jonka jälkeen tie vei Steelersin kautta LASBiin, jossa Pohjonen on viihtynyt pitkään kosiskeluista huolimatta.
Pohjonen kertoo avoimesti fyysisestä vammahistoriastaan, mutta myös elämää vaikeuttaneesta neurologisesta poikkeavuudesta eli erittäin vaikeasta ADHD:sta. Huippuvahdin mukaan diagnoosi ei ollut yllätys, mutta hän sai sen vasta vastikään. Pohjonen kertoo myös avoimesti vaikeuksista, joita ADHD on tuonut elämään ja osin myös pelaamiseen liittyen.
Mitä Pohjonen ajattelee maalivahdin varusteista? Entä omasta torjuntatyylistään? Missä Lahdessa kannattaa vierailla? Nämä seikat selviävät haastattelun myötä.
Haastattelijana toimii Pääkallon päätoimittaja Joel Siltanen. Haastattelu on pituudeltaan noin 65 minuuttia ja löydät sen Pääkallon podcastit-tililtä, joka löytyy useista podcast-palveluista, kuten Spotifysta ja Itunesista.
Aiemmat henkilökuvat:
Henkilökuva: Mitä Seiskan paparazzi teki Happeen mestaruusjuhlissa, Jonne Junkkarinen? ”Naisiahan ne tyttöystävätkin on”
Henkilökuva: Hävettääkö koiruuksien jälkeen, Iiro Savela? ”Kesken pelinkin voin miettiä, että miksi teen näin”
Henkilökuvassa sählyhörhöksi tunnustautuva Riku Hakanen: ”Päädyin siihen, että SPV:ssä en tule pelaamaan”
Audio: Mäkisen tie salibandyn huipulle lähti pelipaikan vaihdoksesta: ”Taisin olla seiskakentän vasen laituri”
Haastattelun sisältö
Nuoruusvuodet ja liigaura
– Lapsuus Hämeenlinnassa
– Salibandy tuli elämään varkain
– Nokian värikkäät vuodet
– Paluu Hämeenlinnaan ja pitkä taival LASBissa
– Loukkaantumishistorian jäljillä
ADHD-diagnoosi
– Levottomuuden juurisyyt?
– ADHD:n vaikutus elämään?
– Miten maalivahtipeliin keskittyminen onnistuu?
– Pikkutarkkuus
Maalivahtipelaaminen ja maajoukkue
– Mikä on tärkeintä maalivahtipelaamisessa?
– ”Oma torjuntatyyli”
– Tilastokuningas Pohjonen
– Miksi maajoukkueen portit eivät ole auenneet?
– Mitä Pohjonen on tehnyt kehittyäkseen?
Mielipiteet
– Ottelumäärä 26 vai 33?
– Superfinaali vai sarja?
– Maalivahdin varusteet: pitäisikö olla tarkempi linja varusteiden koossa?
Elämä
– Nykyinen työ
– Harrastukset
– Kirja/leffa/sarja/podi/musiikki -suositukset
– Lahden ykkösnähtävyys?