Koovee lähtee haastamaan OLS:aa liigakarsinnoissa: “Aika paineettomasti saadaan lähteä pelaamaan”

Kooveen Samuli Segerman valittiin Divarin helmikuun pelaajaksi. Kuva: Anssi Koskinen/salibandy.fi

Liigakarsinnat käynnistyvät keskiviikkona, kun miesten Divarin kuudenneksi sijoittunut Koovee matkustaa Ouluun OLS:n vieraaksi. OLS jäi liigassa sijalle 11.

Divarin runkosarja oli äärimmäisen tasainen. Sijat 3–7 olivat kaikki neljän pisteen sisällä toisistaan. Siinä mielessä runkosarjan kuudes sija ja viimeinen pudotuspelipaikka voivat antaa väärän kuvan Kooveesta. Tamperelaiset lähtevät liigakarsintoihin silti altavastaajana, ja tämän myös heidän päävalmentajansa Jussi Asunta tiedostaa.

– Aika paineettomasti saadaan lähteä pelaamaan. Selkeästi altavastaaja-asemassa ollaan.

Sarjasta hän ei oikein tiedä, mitä odottaa.

– Paljon on uutta, ei olla totuttu menee keskiviikkona pelaamaan Ouluun, mutta jätkät on ottanut hyvin sen vastaan ja reeneissä on ollut hyvä meininki. Odottavat tunnelmat, mutta todella vaikea sanoa, millainen sarja tästä tulee, Asunta pohtii.

Koovee saavutti tavoitteet, jotka he itselleen kauden alussa asettivat.

– Kyllä se tavoite nämä liigakarsinnat oli, että päästään mittaamaan itteemme näissä peleissä. Totta kai aina ensin tulee se, että varmistetaan sarjapaikka Divarissa, kun se on niin tasainen sarja, että mitä vaan voi tapahtua.

– Nyt ei ole enää älytöntä tulostavoitetta, mitä pitäisi väkisin yrittää. Ollaan saavutettu jo aika paljon, joten nyt tavoite on pelata hyvä loppukausi ja katotaan, mihin se riittää, Asunta kertoo.

Jos nousu F-liigaan tapahtuisi, Koovee on valmis pelaamaan korkeimmalla sarjatasolla.

– Kyllä se sitten järkättäisiin, Asunta lupaa.

Kooveen pudotuspelipaikka ratkesi runkosarjan viimeisellä kierroksella, kun joukkue voitti Tiikerit tiukan ottelun jälkeen 4–3. Voiton myötä Koovee nousi sarjataulukossa pisteellä ohi juuri Tiikereistä.

– Väitän, ettei jännittänyt paljon mitään. Aika vähän. Toki aina pieni jännitys on läsnä, mutta ei sen kummempaa. Hyvä, kiihkeä peli, jossa oli paljon tunnetta. Mentiin aika äärirajoilla, ettei jopa läikkynyt yli, mutta ihan hyvä, että löyty fiilistä peliin, Asunta kertaa runkosarjan päätöskierrosta.

Muuten Kooveen runkosarja oli kaksijakoinen.

– Aika vuoristoratamainen ainakin tulosten osalta. Pitkää voittoputkea ja pitkää tappioputkea, että vähän ryppäissä se meni. Pelillisesti voi olla sillä tavalla ihan tyytyväinen, kehitystä tapahtui pitkin kautta, mutta parannettavaa jäi. Ihan kaikki tavoitteet ei sen puolesta ihan täyttynyt, Asunta tiivisti joukkueen runkosarjan.

OLS–Koovee-sarja käynnistyy tänään keskiviikkona kello 18.30.

OLS–Koovee-sarja:
Ke 26.3. OLS – Koovee
La 29.3. Koovee – OLS
Su 30.3. OLS – Koovee

Tarvittaessa:
To 3.4. Koovee – OLS
La 5.4. OLS – Koovee